merhaba! itü sözlük, içeriği dünyanın değişik noktalarında bulunan yazarlarca oluşturulan bir interaktif sözlüktür. daha fazla bilgi alabilir, üye olarak içeriğin genişlemesine katkıda bulunabilirsiniz.
  1. 1

idata

1. bu başlıkta
  2. bakın dur
  3. sırala
  1. italya'ya gitmek isteyen ve bu isteği doğrultusunda vize alma zorunluluğu olan kimselerin kapısını aşındırmak zorunda olduğu şirket.
    bendeniz de bu güruha dahil olan bir gafil olarak gittim bu şirkete. nedir nasıldır izlenimlerimi anlatayım, belki bir işine yarayan olur, tıpkı flavius'un izlenimlerinin benim işime yaradığı gibi.
    öncelikle güvenlik görevlisi kesinlikle şeker gibi adam, yardımcı olmak için elinden geleni yapıyor, saygılı kibar e daha ne olsun.
    içeride cep telefonu kullanmak yasak ibarelerine rağmen kullananlara ses çıkarmadıklarını görülüyor.
    sabah 9.30 sularında gittiğim şirkette benden başka kimse yoktu bekleyen. haliyle güvenlik görevlisi bana 3 gişeyi de göstererek "istediğinize geçebilirsiniz" dedi. işte o an panik yaptım, "bu 3 gişe görevlisinden, biri çok kötü, biri kötünün iyisi diğeri iyi..acaba iyi olan hangisi?" diye düşünürken kendimi ortadakinin önüne attım.

gişe memuru: evraklarınızı alayım! (evet evet aynen emreder gibi)
    ben: buyrun (alttan almanın zorunlu olduğu anlar)
    gm: başka evrakınız var mı?!
    b: yok (demez olaydım, sen misin öğrenci belgesini çantadaki dosyanın içinde unutan)

- iki dakika süren kontrol işleminden sonra-

gm: 2 tane eksik belgeniz var
    b: hangileri?
    gm: söylüyorum
    b: evet?
    gm: yazın!
    b: (panik içinde yaz emri almış olarak çantadan kağıt kalem çıkararak) evet yazıyorum
    gm: bir! protokol kağıdı..
    b: tamam
    gm: iki! öğrenci belgesi..
    b: ya o var bende, vermemiş miyim, aaa burdaymış (çantada bulunur)
    gm: hanımefendi, size sordum başka evrakınız var mı diye neden söylemediniz o zaman, neden uğraştırıyorsunuz bizi böyle? (resmen bağırdı. sanki sıra var, yoğunluktan başlarını kaşıyamıyorlar, kadının kahve keyfini böldüm sanırım. hem ne oldu yani fazladan bir kağıt ismi söyledin alt tarafı)
    b: unutmuşum, neyse ben protokol kağıdını alıp geleyim..

yaklaşık 45 dk. sonra protokol kağıdıyla içeri girdim tekrar. bu kez 2 gişe dolu, sol baştaki boştu, mecburen ona geçtim. karşıma şeker mi şeker, benim hatamı bile kendisinde arayan bir görevli çıktı. gülüşerek, her insan gibi konuşarak anlaştıktan sonra evraklarımı teslim ettim ve çıktım. demek ki neymiş, olay doğru görevliyi bulabilmekteymiş.

ayrıca vize için gerekli evrakların ne olduğunu öğrenmek amacıyla boşuna yorulmayın oraya kadar, kapıdan sitelerinin adresini verip yolluyorlar, eğer sizin özel durumunuza binaen sitede bir liste olmadığını belirtirseniz güvenlik görevlisi kimseye çaktırmadan yardımcı olmaya çalışıyor. ne varsa o abide var zaten.

telefonla randevu almak için ararsanız da "gerek yok randevuya" diyorlar ve telefonla başka bir hizmet vermiyorlar.
    bunu dışında korkutmak gibi olmasın orada bulunduğum süre içerisinde hiç konuşmadığım 3.gişe görevlisi telefonda birisiyle bağıra çağıra kavga etti, "kime şikayet ederseniz edin!" diyerek de telefonu karşı tarafın suratına kapadı.
    böyle bir yer işte, idata.
  2. gittiğiniz zaman hangi gişe görevlisine denk geldiğiniz açısından son derece önemli olan yerdir . eğer sarışın genç gişe görevlisine denk gelirseniz sizin adınıza üzülürüm , benim favorim ortadaki italyan teyzeye denk gelmeniz . güler yüzlü , espri yapan , evraklardaki eksikleri size uygun bir dinle anlatan bu teyzemiz konsolosluk için gün almanız konusunda size kolaylık saplayacaktır . ben ilk önce sarışın bayana gitmiştim kendisi bana 6 evrakımın eksik olduğunu söyledi bende 2 tanesini gidip alıp yine geri gittim hemen bu sefer bahsettiğim italyan hanfendi geldi . o ise belgelerimin tam olduğunu söyledi ve bana 15 gün sonrası için konsolosluk günü verdi .

buraya giderken randevu almıyorsunuz . eğer sizden istedikleri evraklar tam ise hemen gidersiniz .

evraklar konusunda sizden istedikleri en önemli şeyler eğer bir çalışansanız ya da öğrenciyseniz yani maddi olanaklarınız aileniz tarafından karşılanıyorsa ;

- ticaret sicil gazetesi (eminönü ticaret odasından 6 ytl karşılığında alınır , sicil nosu gerekir almak için)
    - işyeri faaliyet belgesi (eminönü ticaret odasından 6 ytl karşılığında alınır , sicil nosu gerekir almak için)
    - pasaport ve 1. 2. 3. 60. sayfalarının fotokopileri .
    - interrail bileti ya da uçak rezervasyonunuz ve fotokopileri .
    - mümkünse otel rezervasyonları .
    - tapu , araç ruhsatı , kira kontratınız (bunlar için bazen fotokopileri yeterli oluyor bazen de kıllık çıkartıyorlar asıllarını istiyorlar siz yinede giderken asıllarını götürebiliyorsanız götürün)
    - banka cüzdanızın fotokopisi (gitmeden önce içerisine göstermelik 500 ytl ya da 1000 ytl atın derim ben . çünkü herkes öyle yaptı . işlem hallolunca da çekersiniz geri)
    - maaş bordrosu (işyerinden alınır kolay alınan evraklardandır . son 3 aylık olmasını istiyorlar)
    - s.s.k ise işe giriş belgesi
    - s.s.k son 4 aylık prim bilgirgeleri (bunu internetten indiriyorsunuz zaten)
    - vergi levhası fotokopisi (işyerlerinin duvarlarında asılı olan görmeye alışık olduğumuz belge . bunun fotokopisini çekip götürüyoruz)
    - şirketin imza sirküleri (işte size oha denecek bir belge ama size bir tüyo vereyim eğer belgeleriniz tam ise bunu istemezler . hiç sesini çıkarma almazı zor bir belgedir çünkü . herkes babasının işyerinde çalışmıyor . hiçbir işveren bunu kolay kolay vermez)
    - bir a4 kağıdına dilekçe yazacak maddi durumunuzu karşılayacak olan kişi efendim . bilmem kimin bilmemne tarihleri arasındaki yapacağı turistik seyahatin tüm masrafları tarafından karşılanacaktır diye . altına imza atacak bitti gitti .
    - maddi durumunuzu karşılayacak olan kişinin imzasının gerçek olduğunu belgeleyecek bir belge gerekiyor bunun içinde onun ehliyetinin fotokopisini alabilirsiniz mesela orda vardır imzası .
    - 2 tane fotoğraf istiyorlar . fotoğrafçılarda italyan vizesi için almak istediğinizi söylüyorsunuz onlar çekiyor . italya bu konuda almanya kadar katı değildir . beyaz bir fonun önüne ortadan çekilen kulakların gözüktüğü bir fotoğraf kafi . 8 tane alın ki gerekebilir)
    - birde seyahat sigortası yaptırıyorsunuz . bunu garanti bankası şubelerinden 10 dakika içerisinde yapıyorlar ve yaklaşık 20 € gibi bir fiyata denk geliyor .
    ++ ek belge ++ maddi durumunuzu karşılayacak olan kişinin işyerinden antetli kağıda falanca bizim işyerimizde çalışmaktadır yazılı bir belge isteyebilirler .

aslında bunların asıl önem verdikleri 3 şey vardır .

1) italya'da , gideceğiniz diğer ülkelerden daha fazla kalacağınızı onlara kanıtlamanız gerekiyor . bunun içinde yardıma otel rezervasyonları koşuyor . internetten yapılan kredi kartından hostel fiyatının %10'unun çekildiği otel rezervasyonlarından bahsediyorum . rotanız her neyse o rota üzerinde italya'da en az 5-6 gün kalacağınız şekilde otel konaklamaları . eğer böyle belgeleriniz varsa işin büyük çoğunluğunu hallettiniz demektir .

2) benim babamın parası var kardeşim kalıcı değilim gezip gelicem olayını onlara hissettirmelisiniz . lan bu çocukta irticacı tipi var dedirtmeyin . işte bu yüzden de maddi durumunuzu karşılayacak olan kişinin maddi varlıklarını dökün önlerine mümkün olduğunca , banka hesap cüzdanı , tapu , araç ruhsatı , maaş bordrosu gibi belgeler bunun içindir .

3) sakın yalan söylemeye ya da kandırmaya çalışmayın , ama ne istiyorsa da yapmayın tavşan gibi . size başka bir belgeyi daha getirmenizi söylüyorsa e bu var bu olmuyor mu? demeyi de bilin tabi .

kolay gelsin diyeceğim ama zor arkadaşım zor . .
  3. bütün çalışanları, başta da güvenlik görevlisi olmak üzere bütün sıkıntı ve streslerini sizden çıkarmak üzere gün boyunca oradadırlar. sanırsınız ki her biri başkonsolos. en iyisi herşeyi tam olarak teslim edip, fazla muhabbete girmemektir.
  4. telefonda yamuk yapıp birebir görüşmede hatasını düzeltebilen bir firmadır. telefonda karşılaşacağınız tersliklerden yılmayın, hatta zorluk çıkaran bir görevliden de yılmayın başka bir görevliyle konuşmayı deneyin.
  5. dünyanın en gıcık güvenlik görevlisine sahip, ne olduklarını anlayamadığım, bir tuhaf taşeron şirket.(?)
  6. herkesin ödediği parayı haram-zıkkım etmesi gereken kurum. sadece belge toplamaktır görevleri, vize almanıza veya almamanıza en ufak bir etkileri yoktur. bunu bilerek gidin ve "o eksik, bu eksik bidi bidi" derlerse cevabı yapıştırmaktan çekinmeyin. lazım değil dedikleri belgelerin ısrarla dosyada kalmasını isteyin zira eski pasaportları bile geri vermeye kalkıp konsoloslukta işinizin uzamasına sebep olurlar. fahiş fiyata hiçbir şey yapmadan tonla para kazanan, seyahat etmek isteyen türkiye cumhuriyeti vatandaşlarına hakaret bir şirkettir.
  7. çalışanlarının insanlara davranış şekillerinin ciddi olarak sorgulanması gereken sözde aracı kurum. italya ve hollanda konsolosluklarına, kurumla ilgili ciddi sıkıntıların yansıtılması gerekli, hatta neden hala bu kurumda ısrarcılar diye düşünmeden yapamıyorum. söz konusu eğer bir iş seyahati ise, başka ülkelerin konsolosluklarına başvurarak schengen almak, çalışanlarıyla muhattap olmaktan daha mantıklı ve tercih sebebidir.
  8. italyaya gidecek olacakların yolu önce burdan geçiyormuş. idata aktarmalı gidiliyormuş. aracı bir kurum. şimdilerde italyanın yanı sıra hollandadan yapılcak schengen vizesi başvurularıda buraya yapılabiliyormuş.

web sitesine giriyorsunuz, gerekli belgeleri öğreniyorsunuz. sonra bir güzel eksiksiz tamamlıyorsunuz ve gidiyorsunuz bunların bürosuna. baya baya banka gibi sıra numarası alıyorsunuz. belgelerinize bakıyorlar, gereksizleri size iade ediyorlar, dosyanızı oluşturuyorlar.

bana denk gelen çalışan, baya güleryüzlü ve ilgili bir bayandı. küçük çaplı bir kankalık dönemi bile geçirdik. o kadar ki bana "keşke buraya gelenler hep sizin gibi olsa" dedi. bende bu durumda kayıtsız kalmadım ve "keşke her çalışan da sizin gibi olsa" dedim. burda olan herkes böyle diyince ona hemen inanıverdim.

iyi geçinmenin faydasının olduğunu da bana bir kere daha gösteren kurum aynı zamanda. çünkü bu sefer ki schengenim keşke uzun çıksa diye hayıflanırken, 1-2 küçük tüyo verdi bana kankam hanfendi, dediklerini de yaptım. sonucu heyecanla bekliyorum.

ha vize çıktıktan sonra bir yamuklarını görürsem, gelir kötülerim, hiç acımam.
  9. ben böyle şerefsiz bir kurum görmedim. saat 8.30 da açılıyor. 8 de gidiyorum önümde 60 kişi var ve vize başvurusu için yalnızca 20 kişi alıp gerisini siktir ediyorlar. ama yarın sahurdan sonra ordayım lan bu sefer de başvuramazsam veya vizem uçak biletime yetişmezse, işte o zaman ananı laciverde boyadım idata..!

tanım: olmaz olası kurum.
  10. olmaz olsun böyle vize a.q. yemin ediyorum şu son 1 haftada 30 yaş attım. son girimi yazmamın üzerinden henüz 24 saat geçmedi ki bu kurum bi yavşaklık örneği daha gösterdi... neden daha 24 saat geçmedi? çünkü saat 8.30 da açılan yere saat 04.00 da gittim ve 30. sıradayım ve yine sadece 20 kişi alacaklar. ben böyle bişey görmedim a.q. millet bildiğin yatak sermiş yatıyo önünde.. ulan yarın son kez gidiyorum geceden gidip orda yatıcam a.q. eğer ki yine başvuru yapamazsam da, italya'ya gideni cümle alem siksin.

tanım: ömür törpüsü
  1. 1