merhaba! itü sözlük, içeriği dünyanın değişik noktalarında bulunan yazarlarca oluşturulan bir interaktif sözlüktür. daha fazla bilgi alabilir, üye olarak içeriğin genişlemesine katkıda bulunabilirsiniz.
 • görseller

  • id ego ego ve süper ego
 1. 1

id ego ego ve süper ego

 1. bu başlıkta
 2. bakın dur
 3. sırala
 1. süper ego , ego ve id ego olarak üçe ayrılan kişilik analizidir. küçük bir örnek ile anlatmak gerekirse yolda yanınızdan süper mini etekli ve içinde inanılmaz seksi tangası ile bir bayan geçmektedir, id ego hemen dönüp o kalçalara yapışmak ister daha çok dürtüsel davranan id ego o kalçaları hiç birşeyi umursamadan yolun ortasında sıkmak ister id egosu baskın kişileri daha çok psikopat olarakta tanımlayabiliriz. kalçaları sıkma fikrine karşı normal insanlarda hemen süper ego devreye girer ve hemen sana şunları sormaya başlar annen görse ne der, baban kızar , kanun var, ayıp gibi toplumsal sorumluluklar devreye girer . bununda çok baskın olması durumunda hayatta hiç bir isteğini dile yada eyleme geçiremeyen tutuk takıntılı insanlar meydana gelir. işte bu anda ego devreye girer kalçaları sıkmak için olayı dengeler kızın oturduğu kafeye gider ve kızla tanışır kalçaları sıkmak için aileleri tanıştırır ve kızı isteyip evlenmek ister ama bunları yaparken hep kalçaları sıkmayı düşünür düğünde arkadaşlarını ve akrabalarını çağırır kalçalarını sıkacağı eşi ile tanıştırır . kısacası ego id ego ile süper ego arasında durumu dengeler ve sağlıklı bir iletişimi gösterir yani egosu geniş insanlar psikolojide sağlıklı insanlardır.
 2. freud bilinci id ego, ego ve süper ego olmak üzere 3 ayrı ruhsal bölüme ayırır. id ego dediğimiz bilinç bizim ilkel tarafımızdır. ego dediğimiz bilinç, bizim id ego ile super egoyu dengede tutmaya çalışan yetişkin tarafımızdır. super ego dediğimiz bilinç ise toplumsal kurallara uymak isteyen, başkalarının kurallarına körü körüne bağlı olmayı seven tarafımızdır.

  mesela barda birisiyle tanıştınız. id egonuz ilkel ihtiyaçları simgelediği için o kişiyi direkt yatağa atmak ister. hayvansal güdüdür bu.

  egonuz o kişiye hissettiklerinizi söylemenizi destekler. ne kadar hoşsunuz, tekrar buluşabilir miyiz gibi.

  super egonuz ise mesela siz bir kadınsanız ve karşınızdaki erkekse duygularınızı bastırmanızı ister. çünkü toplumsal olarak kadınlar erkeklere bu tür duygularını ilk tanışmada belli edemez. eğer egonuz gerçekten super egonuz tarafından baskılanmamışsa yani sağlıklı bir bireyseniz, kadın olmanızı takmayıp karşı tarafa ne hissettiğinizi söyleyebilmeniz gerekir.

  erkekseniz ve karşınızdaki kadın size baktığı halde yanına gidemiyorsanız, sapık derler, bardan hatuna merhaba mı denirmiş gibi içsesinizle uğraşıyorsanız işte süper egonuz orada devreye girmiş demektir.
 3. id şeytana, ego insana, süper ego da tanrıya karşılık geliyor olmalı. birinin bunlara akıl çağına uygun isimler vermesi gerekiyordu sanırım.
 1. 1