• videolar

• görseller

• işlemci
    • işlemci
    • işlemci
  1. aynı anda:

- torrentle dört dosya, emule ile iki dosya inidirilip gönderilirken;
    - nero ile dvd yazılırken;
    - eldeki filmlerin altyazılarının ayarlamasını yapan program ve vlc player arkada açık iken;
    - photoshop'ta da bir derginin afişi ayarlanırken;
    - firefox'ta yedi sekme açıkken (giriyi giriyorum);
    - bunlara ek olarak electronics workbench multisim de çalıştırılırken (simülasyon yapıyor)

nasıl başarıyorsa artık 1 gb ram'in 803 mb'ını kullanan ve bu sırada işlemci çalışmasını %12'dan yukarı çıkarmayan modelleri de mevcuttur. demek ki çift çekirdek işe yarıyormuş. aslında o ram yemeyle işe yarıyor mu yine de şüpheli tabii.
  2. bir çok kişinin yüksek mhz değerleri ve çift çekirdek olması ile kıyasladığı son çıkan en iyisidir diyerek aldığı bilgisayar parçası.
    öncelikle bu konuda bazı kısımları naçizane açıklayabiliriz.
    öncelikle çift çekirdek nedir.

bir işlemci çekirdeği aynı anda bir process ile ilgilenebilir. örneğin siz bilgisayarınızda winamp ile müzik dinlerken, resimlerinize bakıp, aynı anda arka planda çalışan işletim sistemi dosyalarınız vs hepsi ile ilgilenir işlemci. peki aynı anda bir tek işlem yapabiliyorsa, bilgisayarda nasıl çoklu işlem yapabiliyoruz. öncelikle sinir hücrelerine benzetebiliriz bunu. işlemler işlem sırasına göre incelenir. o esnada işletim sisteminin sırası ile gönderdiği her bir işi tek tek işler işlemci. fakat bu çok hızlı gerçekleştiği için örneğin biz winamp dinlerken başka bir işlem yaptığımızda winamp içerisindeki kesintiyi farkedemeyiz.
    çift çekirdekte durum değişiyor, multitasking adı verilen çoklu uygulamalar işletim sistemi tarafından işlemci çekirdekleri arasında paylaştırılır. yani aynı anda winamp dan müzik dinliyor ve resim bakıyorsanız çekirdeklerden biri birini diğeri diğer işlemi yapar.

veriyolu: şimdi işlemciyi bir çimento fabrikasına benzetelim. beton üretiliyor ve ilgili alana kamyonlarla taşınıyor. veriyolu o kamyonların kullandığı yoldaki şerit sayısı ile benzerlik gösterir. bu sayede işlemcide işlenen veriler trafik sıkışmasına maruz kalmaz, ve daha hızlı bir şekilde aktarım sağlanır.

önbellek * : şimdi fabrikanızda çimento karıyorsunuz, kardığınız kazan ne kadar büyükse aynı makina ile o kadar daha çok ve hızlı harç kararsınız. yani ne kadar önbelleğiniz varsa aynı anda o kadar çok veriyi işleme alabilirsiniz.

ve son olarak toparlayacak olursak. şöyle somutlaştıralım.

bir oto yıkama dükkanı düşünün.

bu dükkanda işlemci çekirdeği sayısı dükkandaki araba yıkayan eleman sayısı ile temsil edilsin. yalnız her bir eleman aynı anda tek bir araba yıkayabiliyor. dükkanın kapı genişliği ve dükkan içerisindeki yol, veriyolu olsun ve son olarak dükkanın aynı anda alabildiği araba sayısı ise önbellek olsun.

dükkanda birim zamanda ne kadar çok araba yıkamak isterseniz değiştirebileceğiniz değişkenler yıkamacı eleman sayısı (çekirdek)*, şerit ve dükkanın kapı aralığı (veriyolu), ve son olarak dükanın araba alabilme kapasitesi(önbellek). eleman sayısı arttıkça hız artar*, şerit ve kapı aralığı arttıkça giriş çıkışlar hızlanır, ve kapasite arttıkça girdi çıktı işlemleri aza indirgenerek birim zamanda daha çok araba yıkanabilir.

tamamen aynı olmasa da işlemci mantığı buna benzer şekildedir.

* çekirdek sayısı, eğer tek kişinin başa çıkabileceği kadar araba geliyorsa, ve aynı anda bir kişi sadece bir araba yıkayabiliyorsa (multitasking desteğinin olmaması) hızı artıran bir etken değildir.
  3. türkiyede de işlemci tasarlanmasını ve üretilmesini sağlamak amacıyla üniversiteler arasında bir yarışma tertiplenmiş.50000 ytl ödüllü, toplamda 350000 usd destek donanım ve yazılım sağlanarak gerçekleştirilen yarışmaya tubitak uekae önderliğinde birçok firma ve kurum destek veriyor.sonucunu tam olarak kestiremesem de, maliyetli de olsa ilk yerli işlemciyi yapacağız galiba, gelecek için iyi bir adım bence.

ben anlamam bu işlerden ,"anlarım , hatta kralını yaparım" diyen varsa buyursun bi el atsın işe.

http://www.cpu-turkey.com/
  4. bilgisayarlar alemina daldığımda en çok ilgimi çeken bilgisayar parçasıydı. namı diğer bilgisayarın beyni. bilgisayarcılar genelde software üzerinde çok yoğunlaşıyorlar ancak ola ki bir bilgisayar mühendisi olsaydım kesinlikle hardware üzerinde uzmanlaşıp bir ar-ge şirketinde çalışmak isterdim. bu tarz hayalleri olup, onların peşinden koşanları da yüreğime basıyor, saygı ve sevgiyle selamlıyorum.

ilk biligisayarımı liseliyken aldım. o zamanlar ortalamanın üstünde bir bilgisayardı. işlemcisi pentium 4 1.7 idi. benden önce orta okulda bilgisayar alan arkadaşlarımın ise pentium 3 leri vardı. birinde pentium 3 1 ghz lik işlemci vardı. ben 4 ü alınca kral oldum. 256 mblık(128+128) ddr2 rami ile bilgisayarım çılgın atıyordu. 256 mb ddr ram, yani 512 sd ram. ne çok araştırmıştım "ddr mı alayım yoksa rd mi alayım?" diye. rd ram vardı o zamanlar bir de. şimdi 4-5 tab açık google chrome bile 250-300 mb ram yiyor. 64 mb geforce 4 mx440 ekran kartımla da çok mesuttum. geforce'un ti serisi ulaşabileceğimizden çok daha uzaktı. ti4600 de 8 tane pipeline vardı ve en iyi oyunları dahi oynatıyordu.(400 mhz e çıkan çekirdek hızı vardı ve bu sayı günümüz için bile vasatın biraz altında olsa da fena değildir.) ama fiyatı 400-500 dolardı. şimdi gittigidiyor'da 5tl. işte böyle acımasız bilgisayar dünyası.

velhasıl sonra işlemciler çok gelişti. pentium 4 ler 3 ghzlere kadar çıktı. 3.4 ü gördü sanırım. sonra çift çekirdekler çıktı. bu esnada notebooklar inanılmaz bir atılım gösterdi, 2000lerin ikinci yarısında çok popüler oldular. çift çekirdekler bunlara monte edildi. günümüzde 4 hatta 6 çekirdekli işlemciler mevcut.

peki diyelim ki bilgisayar alacağız, ama tek çekirdek, çift çekirdek, veya i3, i5, i7 arasındaki farkı bilmiyoruz. ne yapacağız?

tek çekirdek işlemciler adından da anlaşılacağı gibi tek bir işlemi utilize etmek için yaratılmıştır. tabi burada basit düşünmeyip biraz olayı açmak lazım. winampte müzik dinlerken elbetteki mail okuyup bir yandan da sözlükte giri girebilirsiniz. msn'de takılabilirsiniz. onlardan pipelinelar sorumlu. ancak çift çekirdekle arasındaki fark da şu. işlemcinin neredeyse hepsini kullanan işleri bilgisayarınıza yaptırırken (render yapmakü, cd yazmak vs) işlemcinizin ikinci çekirdeği ile normal işlerinize devam edebiliyorsunuz. artık günümüzde bir çok program ve oyun da çift çekirdekli işlemcileri en verimli şekilde kullanmak için dizayn edilmiş olduğundan, bu programları kullanırken 1 den fazla çekirdeğinizin olması sizin işinize yarıyor.

peki tek çekirdek, çift çekirdek, i3, i5 ve i7 arasındaki farklar neler?

tek çekirdekte bildiğiniz gibi 1 işlemci
    çift çekirdekte ise 2 işlemci oluyor.
    i3lerde 2 işlemci
    i5 lerde modeline göre 2 veya 4 işlemci
    i7 lerde ise yine modeline göre 2, 4 veya 6 işlemci oluyor.

peki bilgisayar aldığımızda hangi işlemcili bilgisayarlara bakmak en ideali?

*eğer bilgisayarda yaptıklarınız e-mail okumak, internette gezinmek ve facebooktaki flash oyunları oynamaksa tek çekirdek işlemci sizin için yeterli. bu tarz bilgisayarlara 1000 tl'nin üstünde vermemelisiniz. yoksa paranız ziyan olur.

*eğer ms office ile sık sık uğraşıyor, bir yandan müzik dinleyip bol bol da film izliyorsanız çift çekirdek veya i3 işlemciler sizin için en idealidir.

*ola ki "bilgisayarımda oyun da oynayayım ama öyle muhteşem oyunlara gerek yok, arada hd film de izlerim" derseniz, bir çift çekirdek veya i5 işlemciler ihtiyacınızı karşılayacaktır.

*ağırlıklı olarak modelleme ile uğraşıyorsanız, programlama veya atıyorum müzik yapımı bilgisayarda en çok uğraştığınız işlerse i5, i7 veya 4 çekirdekli işlemci sizin için idealdir.

*alemin kralı olayım, her şeyi yapayım, oyunların en güzelini ben oynayayım diyorsanız da, i7 extreme, sizi mutlu mesut edecek, yıllarca ihtiyaçlarınızı karşılayacaktır.

tabi yapacağınız işleme göre ekran kartının veya ramlerin de özellikleri etkili olur. ama işlemci bilgisayarın hayatıdır. can damarıdır. ufacık tefecik bir de. muhteşem bir icat. ben çok seviyorum. bi celeron işlemci bulsam anahtarlık yapacağım.*
  5. athlon ii x4 640 3.0 ghz fiyat performans olarak mütiştir.overclock ile rahat 3,5 te kullanıyorum.gerçek 4 çekirdek olması, 2 gerçek 2 sanal çekirdekleri olan core i3 lere özellikle render yaparken fark atar.fiyat olarakda daha ucuzdur.ama intel işlemcilerin oyunlarda ve crossfire-sli da çok daha iyi performans elde ettiği bariz bir gerçek.