1. kariyer net, secret cv gibi sitelerle geçmişte de olsa biraz olsun haşır neşir olanların artık ezberlediği şeylerdir.

  şimdi bunların ne anlama geldiğini bir bir açıklayacağım.

  1. üniversitenin xx bölümünden mezun
  bu maddeyi en başa koyarlar, demek istedikleri ise "o bölümü bitirdiysen okumaya devam et bakalım diğer şartlar uyuyor mu yoksa hemen sayfayı kapat."

  2. benzer bir görevde en az x yıl deneyimli
  burada söylenmek istenen "biz senin şirketimize gelince mal gibi sağa sola bakmanı istemiyoruz aslanım, ne yapacağını bileceksin biz söylemeden. ilk gün hemen başlayıp deli gibi çalışacaksın.

  3. olaylara analitik yaklaşabilen, takım çalışmasına ve yüksek çalışma temposuna uyum sağlayabilecek
  "sorun çok olur bizim şirkette bunların hepsinin çözümü de senin görevin olacak işe girince bunları çözebilecek biri misin? ikinci olarak da seni gece gündüz eşek gibi çalıştıracağız uyar değil mi?"

  4. iyi derecede ingilizce bilen ms office programlarına hakim
  işin tuhaf tarafı kimi şirketler bu bilgilere ihtiyaç duymayacağı kesin olan çalışanlarını alırken bile bu şartları koyuyor. bir mantık şu olabilir. "bizim şirketin neyi eksik millet hep ingilizce ve ms office bilen eleman alıyor biz de öyle alalım. hem fazla bilgi göz çıkarmaz.

  5. erkek adaylar için askerliğini tamamlamış.
  "tam seni işe alacağız bir sürü sigorta işlemi ik evrakları falan sonra sen tut askere git, biz tekrar eleman arayalım kariyer net'e para dökelim olacak iş mi bu yook dostum yoook bu kadarı da fazla askerliğini yapmış olacaksın."


  dediğim gibi şirketlerin %99.998 inin aradığı özellikler bunlardır. yani bu özelliklerden yalnızca birine bile sahipdeğilseniz işe girme ihtimaliniz %0.002 dir.
 2. çözüm odaklı olma: götünden iş uydurma ya da işlerin çıkmaza girdiği, uzadığı bir anda kendini ortaya atıp; "mesaiye kalırım ben x bey/hanım" gibi yalakaca laflar edebilme yeteneği.