merhaba! itü sözlük, içeriği dünyanın değişik noktalarında bulunan yazarlarca oluşturulan bir interaktif sözlüktür. daha fazla bilgi alabilir, üye olarak içeriğin genişlemesine katkıda bulunabilirsiniz.
  1. 1

iş beğenmeyip kahvehanede zar atmak

1. bu başlıkta
  2. bakın dur
  3. sırala
  1. üzüm sever bir zatın yeni bir deyişi. neymiş efendim işsizlik yokmuş, gençler iş beğenmiyormuş. onun yerine kahvehanede zar atıyormuş. tabi 12-14 saat sigortasız ziker gibi çalıştırıyorsun, sonra yok iş beğenmiyorsun. vay anasını diyoruz;

http://www.gazetevatan.com/...
  2. sonuna kadar doğru önermedir. bir tekstil atölyem var. sabah 8 iş başı akşam 7 paydos. bir saat öğle paydosu yarım saat de çay paydosu var. usta bir makineciye verdiğim maaş altını çizerek söylüyorum haftalık olmak kaydı ile 350 lira. gelip 370 istiyor adam fiyat politikamız bu 350 lira dediğimiz de adam çalışmıyor ve gidiyor. ne hikmetse üç haftadır herifi boş boş kahvede görüyorum. ulan 3 haftada 1050 lira kazanmak varken 1110 lira isteği gerçekleşmedi diye kahvede oturuyor adam. bi bok bilmeden konuşanlara duyurulur!
  3. tabi bazılarına göre sonuna kadar doğru bir önermedir. bir tekstil fabrikam var. (bak o kadar zenginim bunu da belirtirim). gelmiş işçinin biri diyor ki "efendim günde 9 saat çalışsak. ulan çalıştığınız 13 saat bir şey, günde 2.5 dakika tuvalet izni neyinize yetmiyor lan diye fırçaladım. ha bir de utanmadan şu sigortayı yaptırsanız diyor. ulan kazandığımı bi de size mi yatırcam çalışın lan dedim. ayda 600 lira veriyorum, nasıl para yetişmiyor size dedim, bir kalayladım. di mi ama, bi bok bilmeden konuşmamak gerekiyor veya kendini bi bok zannederek konuşmamak gerekiyor.
  4. kahvehanede oturan insan kalifiye olmayan insanlardır. teknolojinin iş dünyasında giderek yaygınlaşması sonucu kalifiye eleman açığı artmakta, niteliksiz işgücü açığı giderek azalmakta hatta fazla işgücü bile oluşmaktadır. insanlarda tanrı zar atmıyormuş bari biz atalım bakarsın şansımız döner ümidiyle kahvehanelerde zar atıyorlar.
  5. çok doğru lan. bak ben şimdi tekstil firmasında çalışıyorum. sahibi filan değilim hacı anlayacağın. bir önceki işimde iyi bir firmada gayet güzel bir maaş alıyordum, bir de yanında sosyal olanakları da vardı. sonra birden teğet denilen kriz aslında benim götüme direkt girmekteymiş ve işsiz kaldım. uzun bir süre iş beğenmedim ve sonra da bu tekstil firmasında işe başladım. sağolsun patronum sigortamı hemen yaptı, sonra çalışma saatlerimizde herhangi bir sorun yok. fazla çalışan hemen mesaisini alıyor.

süper lan işte daha ne yaygara kopartıyorsunuz ki? ben o kadar sene okumuşum etmişim sonra da iş beğenmeyeceğim. olur mu ya? hem ben beğenmezsem ne olacak? hemen patronun çırağının sözünü söyleyeyim: sizin gibi çok var aslanım, bu olay böyle. sizler olmasanız benim canım patronum nasıl para kazanacak?

bu açıklamayı yapan insan büyük ihtimalle akşam üzümü fazla kaçırmıştır. iş beğenmeme durumu tabii ki var; ama 30 yaşındaki bir adam 10 yaşındaki çocuğun işi yapmak istemiyorsa bunun adı iş beğenmemek değil. şayet başbakan bir şekilde görev süresi sona erdiği zaman o camlarında eleman aranıyor yazan dükkanlara iş başvurusu yapar mı? (bir daha seçilemeyecek) sonra da kalkıp millete en az 3 çocuk yapın diyor. harbi şaka gibi.
  6. yeni bir rte güzellemesi. buna dahil olan insanlar elbette var, o yüzden bir tane tekstil atölyesi örneği ile tüm işsizlere aynı damgayı vurmaya kalkanlara sakin olmalarını öneririm. ülkede freni patlak kamyon hızıyla artan işsizliği kimse gizleyemez. ancak topu işsizlere atmak nasıl bir acizliktir, biri gelsin anlatsın. benim kuzenim oldukça sağlam bir muhasebeci, üniversiteyi dereceyle bitirmiş biri. patronuyla anlaşamadığı için ayrıldığı işinden sonra tam 1.5 sene geçmesine rağmen yeni bir işe giremedi. hayır, fiyat konusunda artistlik yapacak duruma bile gelemedi çocukcağız. kahvehaneye de gitmiyor bak, evde oynuyor tavlasını okeyini. 1.5 yıldan bahsediyoruz burada. bir işsizler kalmıştı rte nin saldırmadığı, onlar da nasiplendiler hayırlısıyla. ülkenin gerçeklerini bu kadar çarpıtan, her daim sistem kurbanlarına çatan başka da bir hükümet göremeyiz herhalde.
  7. bu kadar beyinsiz insanın olduğu bir ülkede işsizliğin olması gayet doğaldır görüşüne sebep durumdur. nitekim düz esnafım fabrikatör değil. o kadar mal aşağılık psikolojisine sahipsiniz ki gözünüzle değil gö.ünüzle bakıyorsunu olaylara. altı üstü 10 tane işçi var ve her esnaf gibi kira elektrik vergi borcum. bolluk için de yüzmüyoruz ama ekmek peşinde koşturuyoruz. işsize lafım yok. hiç yoktan üç hafta boş kalmaktansa para kazanmak varken beğenmeyip malak gibi yatanlara benim lafım.
  8. beyinsiz, mal, aşağılık psikolojisine sahip yazarların (ki başında ben oluyorum herhalde) yaptığı eylemdir. hakaretlere hakaretle cevap vermiyorum üzgünüm, çünkü hakareti bu platformda etmek kendini bu sanal dünyada tatmin edebilmektir. ama konuya dönersek söyleyelim ki, bu ülkede işsizliğin iş beğenmemekten kaynaklandığını söylemek için illa ki bir tekstil atölyesine sahip olmamıza gerek yok. azcık çevremize bakarsak ne olduğunun farkına varırız. farkına varır da söylersek de en fazla bu tip hakaretlere maruz kalırız, ama buna da alışığız mesele değil.
  9. tekrar edilmesi ve üzerinde durulması gereken konudur. hala ısrar ediyorum bu şekilde mal insanlar var iş beğenmiyor ve 20-30 lira fark için çalışmıyorlar diye. yani işsizlik yok, bu sorun değil, sorun işsizlerin kendisi demiyorum. işsizlik sorun olduğu kadar belli bir kısım işsizin de kendisi sorun diyorum. başından beri bunu anlatmaya çalışıyorum ancak siyasi ve ideolojik beyinler konunun rte ile alakalı olmasından ötürü hemen farklı taraflara çekiyorlar. ya allah a inanıyorsanız allah için evrimciyseniz evrim için ateistseniz insan olduğunuz için bir kere de bir konuyu at gözlüksüz olarak inceleyin. yeter be arkadaş nasıl bir beyindir bunlar yahu..
  1. 1