1. talep edilen müşteri ihtiyaçlarına göre mevcut ya da geliştirilecek sistemi inceleyerek ihtiyaç durum analizini yapan, müşteri ile yazılımcılar arasındaki köprü görevini gören kişidir.
  2. insan kaynakları yönetiminin alt kollarından birisidir. bu kişiler şirketlerin, kurum ve kuruluşların çalışma sistemlerini, iş için gerekli bilgi, beceri ve teknik kriterleri incelerler. idari mülakat, direk gözlem ve çalışanlar ile onların patronlarına ilişkin rapor hazırlama gerektirir.
  3. iş tanımı hakkında hiçbir şey bilmeden, sırf adına bakarak iş analistinin ne iş yaptığını tahmin etmemi isteseler, cevabım "fizibilite raporları hazırlamak" olurdu! bu titrin, tam da "fizibilite raporu" lafı gibi karizmatik, ama ne idüğü belirsiz bir ismi var bence.
  4. yüksek lisans yapmaya gelenlerini gördüğümde kendi ekseni etrafında bir hava çemberi yapmış kişilerin dahil olduğu meslek dalı. hocalarda sanki ilkokuldaymışız gibi mesleklerimizi sorduklarında "iş analistiyim" cevabını öyle bir ingiliz edasıyla söylerler ki gülmemek için zor tutarım kendimi. eleman seceresini sayacak nerdeyse, kendini gösterme ve "ya ben buradayım görün beni, soğuk tavırlarımdan anlayın benim mühim bir iş yaptığımı" olayı hakim nedense. ilginç tabi. bide genelde kel oluyorlar kafayı felan kazıtmış. türkiye'de hakkını vererek yapanların oranı 1/1000 gibi bişeydir.
  5. en iyi tanımı şudur:
    "müşteri ile yazılımcı arasında iletişim köprüsü kuran kişidir."
    okulu yoktur. çilesi çoktur. müşteri hep ister, çoğu zaman imkansızı ister. iş analisti imkansızı imkanlı hale nasıl getiririm diye kafa patlatır. analitik düşünmek zorundadır.
    yazılımcı ise kendi havasındadır. müşterinin dilinden anlamaz. iş analisti müşterinin talebini yazılımcının anlayacağı dile çevirmeye çalışır.
    müşteriyi ikna etmeye çalışır. yazılımcıyı ikna etmeye çalışır. ama hep fırça yiyen iş analisti olur. haliyle pek yıpranır. bu sebepten çok duygusal olmamalıdır.
    bence iş analisti 3 kardeşten ortanca olandır.
  6. sosyal yönü ağır basan elektrik, elektronik, telekominikasyon, haberleşme, endüstri, ve tabii ki işletme mühendisleri ile mıs (bkz: management information systems) mezunlarının severek yapacağı ve rahatlıkla başarılı olacağı, kıymetlerinin yöneticileri tarafından anlaşılacağı meslektir.