1. yerli yersiz insana hasıl olan ruh halini öz bir şekilde belirten karamsarlık cümlesi. bazen günler geçer böyle. kötü ya da kişinin kötü adledebileceği bir olay olmadan geçmeyen, bazen de kötü olayların meydana gelebileceğine inanılan durum. sonuç ne olursa olsun sebebini bulamadığı zaman insanı sinirlendiren, memnuniyetsizleştiren keyif aldığı herşeyden eski tadı alamamasına neden olan ruh halidir. çoğunlukla da sebepsizdir ama sıkıntıdır nihayetinde.
 2. insanın içini bunaltan bir vesvesenin sesidir.
  çalan telefondan ya da çalacak olan telefondan hayra delalet olmayan haberler bekleme sıkıntısıdır.
  yoğun bir duygu kütlesi insanı aynı orantıdaki kuvvetle dehlizlere çeker. için ezilir, büzülür, mideden nefes borusuna kadar bir kıpırtı depreşir durur. ha çıktı ha çıkacak denen şey içerde kaldığı müddetçe sıkıntı artar, gider. yapacak bir şey olmamakla birlikte bir anneanne edasıyla hayırlara gitsin temennisi söylenirse kısmen de olsa ferahlık duygusuna varılabilir.
 3. her türlü yanlış varsayımı beraberinde getirir. yapılmaması gereken bir program ya da aranmaması gereken bir insan bu sıkıntı vesilesiyle aranabilir.
  yapılması gereken alternatifler:

  - güzel bir müzik koymak
  - sevilen ve ağır olmayan bir film izlemek.
  - biraz dolaşıp hava almak

  ama illaki biraz hafifleyene kadar yalnız kalmak gerekir.
 4. hassas bünyelerin ara mevsimlerin gelişiyle beraber maruz kaldıkları hormonal dalgalanmaların getirdiği sıkıntıyı ifade etme biçimi de olabilir. bünyeden bünyeye bi kaç günden bir iki haftaya kadar sürer. sakin olup doğallığını kabullenince iz bırakmadan yerini eski neşeye bırakır.
 5. alternatif olarak, "gazdır o, açık havada osur gel hiç bişeyin kalmaz" denir.
 6. karnınızın içinde sankii bir kapan varmış ta aniden kötü birşey duyduğunuzda kapanacak ve sizi bitmeyecek bir eziyete sürükleyecekmiş gibi gelen kuruntular sinsilesi....