merhaba! itü sözlük, içeriği dünyanın değişik noktalarında bulunan yazarlarca oluşturulan bir interaktif sözlüktür. daha fazla bilgi alabilir, üye olarak içeriğin genişlemesine katkıda bulunabilirsiniz.
  1. 1

iç mimar mı dış mimar mı

1. bu başlıkta
  2. bakın dur
  3. sırala
  1. "ben mimarım" sözüne karşılık %85 oranında sorulan sinir bozucu soru cümlesi.

iç mimar olan kişi zaten iç mimarım der, dış mimar diye bir meslek zaten türkiye'de yoktur, sadece mimar vardır. mimar oturur, düşünür, eskiz yapar* tasarlar ve sıfırdan hayata geçirir. sorulmasın böyle sorular lütfen rica ediyorum ve burdan yetkililere sesleniyorum, ayıptır günahtır.
  2. karşılaştığımda, aşağıdaki anımı depreştiren sinir bozucu soru:

yıllar önce "anadolu lisesi'nde hazırlık okuyorum" dediğimde "bütün dersler ingilizce mi" diye sorarlardı. "evet" dedikten sonra beklenen soru gelirdi:
    - türkçe dersini de mi ingilizce okuyorsunuz?
  3. mimarlara sorulabilecek en kötü sorudur.
    halkımız mimarlığı sadece dekorasyondan ibaret sandığı için mesleğini öğrendiği ilk kişiye direk bu soru ile dalar. cevaben mimar kişininde karşıdakine daldığı görülmüştür.
  4. mimar kardeşlerimizin kafalarına çok taktıkları, çok gündemde tuttukları soru. halbuki bakın adam "iç mi dış mı?" demiş, yani mimarlığın mekanla ilgili bir uğraşı olduğunun farkında en azından. oysa bunu da bulamayan öyle çok kişi var ki. "çevre mühendisiyim." deyince "nasıl çevren geniş mi bari?", "jeodezi ve fotogrametri mühendisiyim." deyince "hö?" sorularıyla karşılaşılan bir ülkede yaşıyoruz. sizin de dert ettiğiniz şeye bak allasen.
  5. genel cerrah gibi "genel mimar" tanımlaması ihtiyacı yaratan durum.
    ama şunu da eklemeliyim elimde olmayarak; iş tecrübeniz 15 seneyi bulunca, karşınızda duran o mübarek ağız daha açılmadan "dış, dış yani hepsi" diyorsunuz.
    o da bu sıcak paylaşımın sarhoşluğuyla, "haaa tamam." diyor, gülümseyerek. artık neyi anlayıp neye güldüyse, siz de artık gülemediğiniz bu durumu kısa kesmenin keyfini sürüyorsunuz.
    "iç dış, her ayak var bizde abicim" de taşeronlara iyi gidiyor.
  6. tüm bu karmaşıklığı önlemek için nasıl mühendislik fakültesi ve diğer fakülteler bölümlere ayrılıyorsa (kimya müh.,inşaat müh.,makina müh. ...) mimarlık fakülteside oturmuş,yerleşmiş,birbirinin işini yapmaması gerekliliğinin bilincinde olarak bölümlere ayrılmalı ki bu karmaşıklık ortadan kalksın.(bazı üniversitelerde iç mimarlık,peyzaj mimarlığı farklı fakültelerde bulunmaktadır.)
    mimarlık fakültesi:
    -yapı mimarlığı (mimarlar yapı yapan,tasarlayan insanlardır ve mimar çok genel bir kavram olarak kalmaktadır.zaten tüm karmaşıklık o yüzden çıkmaktadır.onlara yapı mimarı denmelidir)
    -iç mimarlık
    -peyzaj mimarlığı
    -şehir-bölge planlama
  7. bütün sorunun bizim iç dekorasyon yapan insanların kendilerini mimar olarak görme saplantısından kaynaklanmış bir durum. türkiye dısında iç mimarlık diye bir kavram yok. onlara interior designer denir fakat bizde iç mimarlık olarak yeni bir kategori oluşturulduğundan doğal olarak insanlar bir de dış mimarlık diye bir bölüm bekliyorlar. benim korkum ileride gerçekten dış mimarlık diye bir bölüm açılması
  8. sinir bozar, evet, fakat soran kişinin ne mal olduğunun anlaşılması açısından faydalı da olabilen sorudur.

"komple" diyiniz geçiniz efendim.
  1. 1