merhaba! itü sözlük, içeriği dünyanın değişik noktalarında bulunan yazarlarca oluşturulan bir interaktif sözlüktür. daha fazla bilgi alabilir, üye olarak içeriğin genişlemesine katkıda bulunabilirsiniz.

iç güveysinden hallice

1. bu başlıkta
  2. bakın dur
  3. sırala
  1. bir evlilik olayında genelde erkeğin kızın ve ailesinin yanına yerleşmesine denir, ki bazı çevreler tarafından dünyanın en kötü şeyidir, bu yüzden durumu kötünün iyisi olan insanlar nasılsın sorusuna böyle cevap verirler.
  2. durum şudur. önce iç güveysini tanımlamak lazım:

-mülkiyet sahibi olamamak(herşey hanım köyün)
    -otorite sahibi olamamak(herşey hanımın)
    -söz sahibi olamamak(herşey hanım ve hanım köyün)
    -her an kürek mahkumu olabilmek(tamam bunu da ben uydurdum)

bundan hallice olmak demek mal mülk,otorite veya söz sahiplerinden biri olabilmek ve kürek mahkumu olmamaktır(tatilde sandalla bir yerlere gidilirse orada asınılan kürekler de konu dahilidir.)

bu durumdan iç güveysinden hallice azcık upgrade olmuş bir şarapçının durumunu da açıklayabilir(söz sahibi olur bunlar felsefe), 8 kişi ipotekli evi olup "yalım var olum" nidası da olabilir(malk-mülk sahipliğinin lumpen versiyonu) ya da köyün ihtiyar heyetinde yer almak da olabilir(az da olsa köylüye höyt diyen ve artistik yapan gerçek ihtiyar heyetleri görülebiliyor). kürek mahkumluğu konusuna eminönü balıkçı esnafına saygısızlık etmemek için girmiyorum.

ahanda işte tanımsızdır iç güveysinden hallice vaziyeti.