1. yarım milyon yahudiyi karşıya geçirmek için oldukça büyük zahmete yol açmış mucize. hayır, sümme haşa tanrı'nın yanlışı değil bu. hz. musa panikten olsa gerek, olayı fazla büyütmüştür. amaç ne? firavunun askerlerinden kurtulmak. yani bunun için koca denizi yar, karşıya geç (sahi kaç gün sürmüştür bu), sonra firavunun askerleri geçerken suları birleştir, onları boğ. anlamsız. oysa, hz. musa, "tanrim firavunun askerlerini öküze çevir!" diye yakarsaydı, hem askerlerden zahmetsizce kurtulmuş olacak hem de öküzler kesilecek, aç kavmini doyuracaktı.
  2. rivayete göre efsanede geçen yer kızıl deniz olmayabilir. zamaninda kızıl deniz yakınlarında adı denizinkine benzeyen bir ırmak da vardır. (ibranice de seslii harfler olmadığı için aradaki farkı anlamak imkansızdır sadece benzeterek anlaşılabilir.) bu yüzden aslında yarmış olduğu iddia edilen şey deniz olmayadabilir. hatta bunun fiziksel açıklaması olarak bir deprem sırasında nehrin bir kısmının kuruduğu ve insanların oradan geçtiği gibi bir teori de mevcuttur.
  3. kur'an da bakara ve yunus surelerinde bahsi geçen olaydır.
    "hani, sizi azabın en kötüsüne uğratan, kadınlarınızı sağ bırakıp, oğullarınızı boğazlayan firavun ailesinden kurtarmıştık. bunda, size rabbinizden (gelen) büyük bir imtihan vardı. hani, sizin için denizi yarmış, sizi kurtarmış, gözlerinizin önünde firavun ailesini suda boğmuştuk." bakara 49-50

"israiloğullarını denizden geçirdik. firavun da, askerleriyle birlikte zulmetmek ve saldırmak üzere, derhal onları takibe koyuldu. nihayet boğulmak üzere iken, "israiloğulları'nın iman ettiğinden başka hiçbir ilah olmadığına inandım. ben de müslümanlardanım" dedi." yunus 90
  4. bu olayda dikkatlerden kaçan bir ibret mevzusu vardır. (ne kadar doğrudur bilemiyorum bir hocadan duymuş olabilirim, sağlam bir kaynaktan araştırmak lazım)

hz. musa'nın denizi yarıp geçtiğini gören firavungiller aynı yoldan geçmeye çalışmış, geçemeden deniz birleşmiş ve götü kurtarmaya çalışan firavun "allahım iman ediyorum" demiş ancak imanı kabul olmamış.
  5. bahsi geçen deniz kızıldeniz'dir. zira kur'an'da da belirtildiği gibi, firavun'un boğulan cesedi gelecek nesillere ibret olsun diye saklanmıştır. daha sonra firavunun cesedini ingilizler çıkarıp, londra'da adını hatırlayamadığım bir müzede sergilemektedirler.