1. ifade özürlüğünden çok saldırı özgürlüğünü özümseyen insanların saçmalıklarıdır. özgürlükler dine, dile, ırka saygısızlığı kapsamaz. eğer böyle olsaydı bu karikatürleri çizenler hakkında çok güzel şeyler söyleyebilirdim. sonra da çıkar, özgürüm ben, her şeyi derim diye ahkam keserdim. ama edep, ahlak, terbiye sınırları vardır. senin özgürlüğün diğerinin özgürlüğüne dil uzatmak değildir. senin özgürlüğün diğerinin özgürlüğüne saygı göstermendir.
 2. batı dünyası o kadar dansözdür ve bir o kadar da karşısındakini kendi istediği doğrultuda düşündürtme uzmanıdır ki bu iğrenç hareketini pek çok insana özgürlük adı altında yutturmuş hatta kendini savundurtmuştur.
  tabii batı çok üstün insanlardan oluştuğu için bu normaldir zaten değil mi.
  kesin o karikatürleri çıkarmanın aslında kötü bir şey olmadığını görmüşlerdir de o yüzden çıkarmışlardır. ab kriterleri arasında "hz muhammed karikatürleri serbest olmalı" diye de bir insan hakları ölçütü koyarlar, cuk oturur.

  not: bu giriye eksi atanların anlayışı şöyle olmalı: özgürlükler o kadar sınırsızdır ki insanların inanç dahil her türlü öz değerlerine karışıp, laf edip, aşağılayıp sövecek kadar hak vardır.
  bu da gerçek: özgürlükler başkasının özgürlüğünün olduğu yerde biter. yani ideal anlamda özgürlük diye bir şey yoktur, belli haklar vardır o kadar!
  yok öyle dil uzatmak her şeye. basın özgürlüğüne kafam girsin. adı basın özgürlüğü sadece.
 3. işin en acı tarafı: hz. muhammedin terörist olarak gösterilmesi terbiyesizliğine karşı bir grup müslüman ve hristiyan bunu medenice kınayıp danimarka mallarını boykot etmek gibi mantıklı ve ölçülü tepkiler verirken diğer bir grup da "asacaz, kesecez, kan dökecez" nidalarıyla islam üzerindeki terör imajını pekiştirmektedirler.
 4. olay sadece hz. muhammed'in resminin çizilmesiyse eğer, hz. muhammed'in kendi resmini neden çizdirmediğini hatırlamamız gerekir. o, kendi resmini, hz. isa'nınki gibi bir duruma yol açmaması (ona tapılmaması) için çizdirmemişti. fakat zaten aradan 1400 yıl geçtikten sonra* hz. muhammed'in resmine kimse tapmayacağı için olayın tek başına bir kötülüğü yoktur. (bunları karikatürleri görmeden söylüyorum)

  fakat böyle bir hareketin anlamı da yoktur. provakasyon olduğu da aşikardır. ayrıca, eğer karikatürlerde hz. muhammed kullanılarak islam dinine ve müslümanlara herhangi bir hakaret varsa eğer, bu avrupa'nın denyoluğundan başka birşey değildir. kimse peygamberi kullanarak islam dünyasının şu an bulunduğu geriliğe dikkat çekemez. ha islam dünyası geri midir, evet geridir. fakat bunun sebebini hz. muhammed'in getirdiği dinde değil, onu şu anki konumuna getirenlerde aramak gerekir.

  edit: karikatürleri gördüm, ve yapılanın açıkça bir terbiyesizlik olduğunu anladım. hem bunları çizenler, hem de bunların çizilmesine sebebiyet verenler utanmalı bence.
 5. türkiye'den özgür basının bir ilginç misillemesi de yeni şafak gazetesinin kapağındaki karikatürdür: kopenhag'daki kaya üzerindeki denizkızı heykeli yerine yarı-balık yarı- domuz bir yaratığın üzerine danimarka bayrağı koymuşlardır.
 6. orta doğuda israile yakın duran abdye karşı islamist hareketleri destekleyen avrupa birliğinin (almanya kontrölünde) islamla arasını açmak için abd tarafından düzenlenmiş psikolojik operasyondur.
 7. müslümanların asla tersini yapmayacağı bir eylemdir. müslümanlar, başkalarının kutsallarıyla dalga geçmezler... hele ki aynı kutsalları paylaşıyorlarsa! modern avrupa'nın içinde böyle tümörler olabilir, münferit bir olaydır diyeceğim ama gördüğüm kadarıyla tepki yalnızca islam dünyasından geliyor. ülkenin kendi iç dinamikleri çalışmıyor!
 8. kasıtlı yapılmış, müslümanları kışkırtma amaçlı olduğu çok belli olan,tek laik müslüman ülke türkiye'nin de içine sürüklenmesinden korktuğum,sakin ve çok dikkatli olmamız gereken oluşum.
 9. olaya biraz daha bilimsel ve tarihsel bakmak gerekirse -ki gerekir- alev alatlı'nın türkiye'de herkesin okuması gerekir dediği, edward said'in şarkiyatçılık kitabından küçük bir alıntı zihinlerimizi biraz daha açacaktır muhtemelen;

  "...dünya nükleer yıkımın, felakete yol açacak kaynak kıtlığının yanı sıra, benzeri görülmedik eşitlik, adalet, iktisadi denklik taleplerini içeren çok önemli sorunlarla karşı karşıyayken, popüler şark karikatürleri de, ideolojik besinlerini sadece yarı cahil teknokratlardan değil, aynı zamanda çok bilmiş şarkiyatçılardan da alan siyasetçiler tarafindan istismar edilir. amerikan dışişlerinin efsanevi arap uzmanları, arapların dünyayı ele geçirme planlarını önceden haber veririler. kalleş çinliler, yarı çıplak hintliler, miskin müslümanlar, "bizim" cömertliğimizi yağmalayan akbabalar olarak betimlenirler; "onları" komünizme ya da ıslah olmamış şarklı güdülerine -aradaki fark nadiren önemlidir- "kaptırdığımızda" da lanetlenirler.
  basın ile kamuoyu, bu çağdaş şarkiyatçı tutumların istilası altındadır. sözgelimi arapların, deveyle gezen, terörist, kanca burunlu, hak etmedikleri zenginlikleriyle gerçek uygarlık karşısında küstahlık eden satılık sefiller oldukları düşünülür. bu yakıştırmaların ardında, batılı tüketicinin -küçük bir azınlığın üyesi olsa da- dünya kaynaklarının büyük kısmına sahip olmaya ya da bunları harcamaya (kimileyin ikisine de) yetkisi olduğu kabülü gizlidir hep..."

  (kaynak: edward said, şarkiyatçılık - batı'nın şark anlayışları, metis yayınları, dördüncü basım, s.118)

  bu kitabın ilk basımının 1978'de oluğu da göz önünde bulundurulduğunda, bizim için şaşırılacak bir tarafı yoktur. ancak burda çözümleme ihtiyacı olan olaylar silsilesi, eylül ayında yayınlana bir karikatürün yeterli infiali göstermemesinin ardından, bir başka ülkede tekrar, sonra daha nüfuzlu bir başka ülkede tekrardan yayına girmesidir. aynı sıralarda abd dışişleri bakanının "ordumuz radikallere karşı uzun soluklu bir savaşa hazırlanıyor" açıklaması, el cezire televizyonunun birden bu infial görüntülerini saatlerce ekranlara getirmesi, ve saire...
  burada biraz daha geniş kapsamlı, bilimsel, tarihsel ve sağduyulu yaklaşmanın doğru bir tavır olacağı açıktır.
 10. dini açıdan hz. muhammed'in(sav) resimlerinin çizilmesi yasak değildir, kendisi istememiştir.. hz. muhammed üstün ileri görüşlülüğü ile, ileride resminin kötü amaçlar için kullanılabileceğini kestirmiştir. bu yuzden resminin çizilmesine kendisi izin vermemiştir.

  günümüzde ise hz. muhammed'in ne kadar doğru tahminler yaptığı görülmektedir. fatih sultan mehmet'in resimleri ticari ve milli sömürü olarak kendi ismini taşıyan bir kolej'in duvarlarında asılı durmaktadır, saçını ve sakalını hz isa'ya benzetenler ortada ben mesihim(!) diye dolaşmaktadır.

  ifade özgürlüğü kisvesi altında istediğini yapabileceğini zanneden provakatör domuzların işidir, başkada bir şey değildir. zürafa sokaktaki herhangi bir pezevenk ne kadar şerefli ise; roj tv'ye izin verip, hz. muhammed karikatürleri yayınlayan bir yayın özgürlüğü o kadar şereflidir.