1. vallahi benimle aynı gün ve aynı ay olduğunu biliyordum yıl haricinde tastamam aynı. 20 nisan 571 de doğmuş.
    ancak gel gör ki miladi takvime göre 20 nisan 671 de doğan hz. muhammedin doğum günü her yıl değişiyor.
    doğum tarihi miladi olarak belirlenmişse her yıl neden değişiyor?
    sabitlenmemiş mi?
    bu enteresan durumu araştırmak gerek diyorum. madem ki hz. muhammed'in doğum tarihi her yıl değişiyor, benimki neden sabit duruyor.
    hesaplama rumi veya hicri yapılmıyor ki! muhammed'in doğum tarihi takvim başlangıcı da değil. rumi de değil. resmen miladi hesaplama. 20.04.571 pazartesi.
    riyaziyeci (matematikçi) mısırlı mahmut feleki paşa da böyle hesaplıyor.
    kameri ay da değişik hicri ayfa her yıl 11 gün atıyor demekle oluyorsa, benim de doğum günüm sürekli değişmelidir. çünkü hz. muhammedin doğum günü 20 nisansa yani bahar ise bunu nasıl kışa çevirirsiniz. ey ulemalar?
    miladi 20 nisan 571 de doğan insanın ağustosta doğduğunu söylemek pek mantıklı gelmiyor bana.
    vallahi ben koç burcumdan feragat edemem. ay kamer takvimini de takmam. zaten hicrette başlayan takvim, 22 temmuz 622 ise hz. muhammed'in doğum tarihi olarak hicretten önce h.ö 51 mi diyeceğiz?
    miladi takvim esas alınmışsa neden değişsin.
    ben doğum günümü değiştirmem.
  2. (bkz: kutlu doğum haftası)

hicri takvimin kullanıldığı yıllardan kalan mevlid kandili bir gelenek olarak sürmektedir.
    kimilerine göre bid'attir. kandil kavramı daha sonra ortaya çıkan kültürel bir olgudur.

kadir gecesi hariç kur'anda geçen özel bir gece bildiğim kadarıyla yoktur.

bence kültürel zenginlik olarak bir anma gecesi olarak değerlendirilmesi güzel bir ananedir.
  3. iktidar ve muhalefetin bir araya gelerek 14 nisan 2013'te neyi kutladıklarına şaşırdığım tarihtir.

"biz çamlıca'nın üç gülüyüz
    aşk bahçesinin bülbülüyüz
    dillerde gezer söyleniriz
    gamsız yaşarız eğleniriz"

islam peygamberinin doğum tarihi mevlid kandili olarak bilinir, diyanet işleri başkanlığı sitesinde de yer alan tarih ise 23 ocak 2013 http://www.diyanet.gov.tr/...
    şimdi bunlar her yıl nisan ayında neyi kutluyor? ben iyice işkillendim, yahudilerin dini günlerini araştırıyorum.