1. ayettir. tüm hala amca kızlarını ve muhammed in evlenmek istediği tüm muminelerin hz muhammed e helal kıllınmasıdır.
    --spoiler--
    "ey peygamber! mehirlerini verdiğin hanımlarını, allah'ın sana ganimet olarak verdiği ve elinin altında bulunan cariyeleri, amcanın, halanın, dayının ve teyzenin seninle beraber göç eden kızlarını sana helâl kıldık. bir de peygamber kendisiyle evlenmek istediği takdirde, kendisini peygambere hibe eden mümin kadını, diğer müminlere değil, sırf sana mahsus olmak üzere (helâl kıldık). kuşkusuz biz, hanımları ve ellerinin altında bulunan cariyeleri hakkında müminlere neyi farz kıldığımızı biliriz. (bu hususta ne yapmaları lâzım geldiğini onlara açıkladık) ki, sana bir zorluk olmasın. allah bağışlayandır, merhamet edendir." (ahzab 50)
    --spoiler--
  2. sadece hz muhammede değil, onun şahsında tüm müslümanlara helal kılınmasıdır. bana da serbest yani halamın kızıyla, amcamın kızıyla evlenmek. artık sakinleşebilirsiniz.
  3. sadece amca ya da hala kızı olarak bakılmaması gereken durum. ahzab suresi 37.ayete bakıldığında muhammed'in, kölesi zeyd'in karısı zeyneb'le evlenebilmesi için;

"ey muhammed! allahın nimet verdiği ve seninde nimetlendirdiğin kimseye: "eşini bırakma, allah'tan sakın!' diyor; allah'ın açığa vuracağı şeyi içinde saklıyordun. insanlardan çekiniyordun. oysa allah'tan çekinmen daha uygundu. sonunda zeyd, eşiyle ilgisini kestiğinde onu seninle evlendirdik. ki, evlatlıkları eşleriyle ilgilerini kestiklerinde onlarla evlenmek konusunda müminlere bir sorumluluk olmadığı bilinsin. allah'ın buyruğu yerine gelecektir."

yazdığı görülecektir. tekrar ediyorum. muhammed, kölesinin karısı ile evlenebilsin diye bu ayet gönderilmiştir. sakin olmaya gerek yok.
  4. islami kuralların peygamber üzerinden anlatıldığı surelerden biri bu ahzab suresi. ahahaha allah'a bak, peygamber için ayet gönderiyor diyen adamlar bilmem kaç seneden beri anlamadılar bu konuyu durup durup aynı boku önümüze sürüyorlar. inanan inanır inanamayan inanamaz o herkesin kendi bileceği iş kimseye de karışmak düşmez ama artık laf söyleyeceğiniz şeyin önce ne için yapıldığını/yazıldığını bir öğrenin.
  5. demet akalın'ın bu konuyla ilgili bir şarkısı var.

tecrübe 6. ayet ve sonrası

"
    eş dost arkadaş hergün durmadan seni konuşuyor

bu ne cesaret sanki felaket
    neresinde bunun asalet
    güzel oyundu ama bozuldu
    her şey çoktan unutuldu

zamanın aşkları tatlı telaşları
    bütün detayları boş veriyor
    üzüntü hali olmuyor mani
    burada tecrübe konuşuyor
    "
    ...
  6. belgelerde geçer. belgeler yani kuranı kerim. inandığınız.
    bu konu hakkında komşumla konuşuyordum. kendisi müslümanlığın alevi mezhebinden olan arap bir insandır. nusayri işte. okumuştur dedim kendimce bu kuranı, kendi dili en azından, daha objektif bamıştır. çevirilerle yorulmamıştır. dedi ki;
    - "saptırma kızım. evet peygamber 45 kadınla evlenmiş bir takım hadislerde bi şeylerde öyle geçmiş. çünkü araplar kadınları öldüreceklerdi. helal dendi ki muhammede sapık denmesin. hepsiyle evlenebilsin. evine alabilsin. sahip çıksın onlara diye."
    iyi niyetli bir yaklaşım olabilir. peki neden ileri görüşlü olmadılar diyorum. iyimser davranıyorum ve diyorum ki bu kadınlarla ilşkiye girmedi. evet evet; 45 kadınla aynı evde yaşadı sadece haticeyle yattı. öyle olsun.
    şimdi bu neden din dedikleri şeyin başucu kitabında yazıyor. yasa gibi. bunu gören günümüz müslümanı bundan gazlanmaz mı? helaldir demez mi? imam nikahı olan herkesle sevişmek istemez mi?
    şimdi ne diyelim biz hüseyin üzmez istisnamı diyelim... yoo dostum yoo bu kadar iyimser de olmayacağım.
  7. kısıtlı bilgiyle kendini tefsir alimi sanma sonucu varılan bir yanılgıdır. lego yaparken kullanılacak kadar basit bir fikir yürütmeyle kuran ayeti tefsir edilirse sonucu bu olur.
  8. cımbızlıyoruz alimliğe soyunuyoruz insanlarının vardığı son nokta.

şimdi aynı insanlar, namaz kılmayın ayetini cımbızlayıp aa bak namaz kılmayın diyor kur'an der de. ayeti sureyle, kur'anla bir bütün olarak değerlendimek gerekiyor kanımca.