• görseller

• hz ibrahim in aklıyla allahı bulması
  1. hz ibrahim'in, putlara tapınılan bir zamanda, henüz çocuk denilebilecek yaşta, aklıyla allah'ın varlığını bulmasıdır.

hz. ibrahim, geceleyin bir yıldız gördü. rabbim budur dedi. yıldız batınca, ay'ı gördü. rabbim budur dedi. ama ay da battı. benim rabbim bu da olamaz dedi. sabah güneş doğdu. çok büyük çok sıcaktı. rabbim budur dedi ama akşam olunca güneş de battı. güneşin de rabbi olamayacığını düşündü. en son bi haykırışla "ben allah'ı buldum. ne putlar, ne yıldızlar, ne ay ve ne de güneş allah olamazlar. şüphesiz beni ve bunları yaratan bir allah vardır. fakat ben onu göremiyorum. çünkü benim yaratılışım onu görmeğe müsait değildir. onu görmek benim kudretim dışındadır. işte benim bu düşüncem hakikatin ta kendisidir. bütün bu gördüklerimi yaratan ve sınırsız bir kudrete sahip olan bir allah vardır. işte ben ona ibadet ederim" dedi.

hz. ibrahim o yaşta, başvurucak hiç kimse olmadan, aklıyla allah'ın varlığını bulmuşken, günümüzde yüzlerce yol gösterici (kur'an, hadisler v.s) varken insanların ateistliği seçmesi ve allah'a inanmaması çok ilginçtir.

edit: ateistlik hakkında sadece fikrimi söledim. kimseyi ateist olduğu için yargılamadım ama ne aklım kalmış ne de iq seviyem. evet zeki olduğumu iddia edemem, iq seviyem de düşük olabilir. felsefeden de hiç anlamam ama insanları fikirlerine göre değil kişiliklerine göre değerlendiririm...
  2. allah'ın hz. ibrahim'in hayal dünyasının ürünü olduğunu gösteren ediş.
    böyle olmadığına yönelik bir tek geçerli argüman sunulamaz.
    yani allah falan konuşmamış onunla. o böyle bir çıkarımda bulunmuş sadece. iddia bu.
  3. semavi dinlerin kendisine bağlanması dışında kendisine bir şey kazandırmayacak hededir.

hz. ibrahim'in aklını yorması gereken bir diğer olay ise; ''ben allah'ı buldum ama, allah yarattığını yola getirmek için neden 200 bine yakın peygamber yolladı yahu?'' sorusudur.
  4. çok ilginç bir durum değil zira bir insan normal zeka şartlarında allahı bulamıyorsa zaten normal zeka şartlarına sahip değildir.tabi itikat bakımından bir peygamber gibi olmak imkansız.
  5. benim bilmem kaç milyonluk istanbulda kaybettiğim nüfus cüzdanımı sorarak bulmaya çalışmamdan daha enteresan olmayan bir durumdur
  6. herkesin yapabileceği hededir. ama artık "bulamamak" insanların kolayına geliyor. inanan inanmayan herkesin 200 iq sahibiymiş gibi konuşmaya çalışması da iyice can sıkıyor artık.

bu arada 200 bine yakın peygamber neden gönderildi sorusuyla bütün inanç sistemlerini çürüttünüz, plaketinizi yarın ikeadan alabilirsiniz.