• videolar

• görseller

• huzursuz bacak sendromu
  1. rezalet birşeydir. günün sonlarına doğru iyice celallenir ve gece uyumak üzere yatağa yatıldığında hat safhaya ulaşır. bacaklar, özellikle de ayak kısımları hareketsiz tutulamaz. sürekli hareket halinde olmak ister. uyuşur, batmalar hissedilir. ayaklar bir gerginleştirilir, bir duvarla yatak arasına kıstırılır, bir yataktan sarkıtılır, ancak nafiledir. bu huzursuzluk bir türlü geçmez ve uykunuz da hayal olur. gözleriniz yanar, göz kapaklarınız batar ama uyuyamazsınız. en sonunda sızarsınız. ama bu sızma sonrası uyku da kesik kesik olur. bu nedenle uyku tam alınamaz ve ertesi gün de ruh gibi dolaşılır. uyku zevkinin de içine edilmiş olur. bazı ilaçların yan etkileri olarak da ortaya çıkabilir(örn: antidepresanlar).
  2. önlem alınmassa ilerlemesi sekteye uğramadan devam edebilecek ciddi bir rahatsızlık.
    ayrıca tedavisi de çok başarılı değildir, ilerlemeyi durdurmak bile başarıdır, tam başarıya ulaşmış bir tedavi yöntemi yoktur.
    öyle otururken bacak sallamak değil bu hastalıkla kastedilen. özellikle uyuma esnasında vuku bulan istemdışı bi şekilde ayakların hareket etmesidir. ki bu şekilde uyuyamaz ve bütün gece yatakta dönersiniz.
  3. sürekli gerinme isteği yaratır, kediler gibi bir gece geçirmek ne demekmiş pek de güzel öğrenir insan...
  4. özellikle istirahat halinde bacaklarda hissedilen, net olarak tarif edilemeyen rahatsızlık hissi. bacaklarda ağrı, karıncalanma, uyuşma, çekilme gibi şikayetlere yol açan bu sendrom uyku bozuklukları arasında geçer. kişinin uykuya dalmasını zorlaştırır ve uyku konforunu bozar. sabahları yorgun ve sinirli şekilde kalkıyorsanız, uykunuzu alamamış hissediyorsanız ya da aynı yatağı paylaştığınız kişinin ayaklarını sürekli hareket ettirmesinden şikayetçi iseniz ilk aklınıza gelmesi gereken şeydir. bu hastaların depresyona eğilimli kişiler olmasıda dikkat çekicidir. tedavisi mevcuttur lakin tedaviye oldukça dirençlidir.
  5. havalarla ya da yorgunlukla zerre kadar alakası olmayan ağrı-sızı bütünü.

önce evebeynler tarafından, aha git bir romatizma testi yaptır denilir.
    şahsen yaptırdım 2000de, yedim 10 tane penisilin iğnesini götten bana mısın demedi.

olmadı başka bir hipotez atılır:
    + sen bugün çok mu yoruldun, ayakkabıdan mı yoksa ağrı?
    * şahsen daha önce yorgunluktan oluyor sanıyordum. hatta kışın giyilen botların sert bilek kısmı daha çok ağrı yapıyor, keten ayakkabılar ise ince tabanları ve havadar yapıları yüzünden üşüttüğü için oluyor diye düşünmeye başladım.

bugün sadece 1 saat sokakta kaldım, toplamda adam akıllı yarım saat yürüdüm ama ağrı var.
    demek ki neymiş. hatırlatınca farkedilen ağrılar/sızılar bütünüdür.

bok var yazıldı değil mi, nasıl uyuyacağım ben bu gece.
  6. tahmin edilenin aksine bacakta yaşanılan karıncalanma, uyuşukluk,istemsizlik gibi problemlerle de sınırlı kalmaz.huzursuz bacak sendromu, vücudun organını tanımamasından kaynaklanır ve, hem fiziksel hem de psikolojik bir hastalıktır. beyin, bacağından gelen uyarıları bir türlü kabul etmez ve ona göre de yanıt vermeyi reddeder. bir müddet sonra insan o bacağını yabancılamaya başlar. had safhada insanın bacağı yokmuş gibi davranması hatta ve hatta bu rahatsızlıktan ve yabancılamadan yılıp bacağını bilerek kestirme vakalarına kadar gidebilir. sanılanın aksine sadece istemsizce titretilen bacak değildir ,bacağın size ait olmadığı hissiyatı ile kendini gösterir ve istemsizlik ile isteksizlik bundan kaynaklanır.