1. 80' ler sonrası apolitik yetişen, gazete okumayan, haber izlemeyen, fikir-görüş denilince kulaktan dolma bilgilerle bile iki kelime laf edemeyen gençliktir. örneğin az önce beyaz showdaki 3 gençtir. hemen hemen benimle yaşıt, en fazla benden 3 yaş küçük olan ve gelecek nesil hakkındaki fikrimi destekleyecek nitelikteki gençlerdir.

  ekleme: beyazıt öztürk hsyk' nın açılımı nedir diye sordu, 3 genç de bilemedi. içlerinden biri ıkına sıkıla hakim ve savcılar yüksek kurumu dedi ve bu cevap kabul edildi.
 2. araştırmak ve bilgi edinmek yerine kulaktan dolma bilgiler üzerinden fikir sahibi olmaya çalışan gençliğin durumudur. ayrıca ülke gündemiyle ne kadar alakalı olduklarının göstergesidir.
 3. ayıplanmaması gereken gençliktir. genç olduğumdan savunmuyorum onları. bir anne olarak biliyorum ki yetiştirdiğiniz çocuk-genç sizin aynanız. ne ekerseniz onu biçersiniz.
  hsky nın açılmını bilmiyorsa evde ya anne baba ülke gündemini takip etmiyordur, uyutulan bir aile vardır ve bu arada uyuyan, ülkenin gerçek sorunlarından uzak o kadar çok aile var ki.
  ebebeynler kitap okumuyor belki o eve gazete girmiyorsa;
  baba büyük ihtimal para kazanma derdinde, anne evrene pozitif enerji yollayarak mutlu olma peşindeyse yani herkes kendini düşünüyorsa böyle bir ortamda gençlerin kendini savunma hakkı bulunuyor.
  yetişene değil yetiştirene bakınız.
 4. yargılanmaması gereken gençliktir, asıl yargılama başkalarına yönelik olmalı. hukukla ilgili basit bir ayrıntı bu, ama bilinse fena olmaz. çünkü haklar vardır, hak da hukuktan geçiyor. hak aramaktan uzaklaştırılmamızın sonucu işte bunlar. evren'in gerçekleri çok acı.