1. çok zevkli fakat bir o kadar da acı verici olaydır...
    "o insan" size çok yakındır,size aşıktır,siz de ona aşıksınızdır...
    bütün şartlar elverişlidir aşkınız için...
    sizi rüyanızda sarar sarmalar,sizi gülümsetir,öpücüklere boğar...
    sizi sevdiğini söyler..
    fakat saatin acı acı çalan sesiyle bütün bunlar koca bir yalana döner...
    uyandığınızda ağlamak istersiniz ama ağlayamazsınız...
    yalnızsınızdır yatağınızda...
    ve o nadide anları kare kare hatırlamaya çalışmakla geçirirsiniz yarım saatinizi...
  2. uzun süre etkisinden kurtulamayabileceğiniz hadise."lan n'oluyoruz?" gibisinden bir şeyler mırıldanıp kendinize gelmeye çalışırsınız ama tekrar uyuyup aynı rüyayı devam ettirmek için beyhûde çaba harcarsınız.
  3. rüyada görülen süre ne kadar kısa olsa bile, bütün gününüzün mutlu geçmesine ve gün içinde keşke keşke keşke...diye dualar ederek geçirmenize sebep olan şey.
    (bkz: rüyalar gerçek olsa)
  4. rüyaların tersi cıkacağı düşünülürse o hoşlanmadan da hoşlanılan kişiden de bişi olmaz, pragmatist açıdan şahıs kendi geleceği için istiareye yatmıştır denir ve geleceğe doğru yeni sulara yelken açılır.
  5. rüyada görülen kişiden hoşlanılıyor mu diye de geçenlerde öyle bi düşündürtmüştü. e tabi birisinin birisinin rüyasına girmesinin pek çok nedeni olabilir. o yüzden doğal bi durumdur.
  6. uyanıp hoşlandığınız kişiyi yanınızda görmediğiniz sürece, hayra yorulması mümkün olmayan rüya çeşididir. ama yine de ister insan, özenir.
  7. sabah kalktığınızda sigara içiyorsanız bir sigara yaktırır, içmiyorsanız "niye sigara içmiyorum ben amına koyayım? niye başlamadım zamanında? hay ciğerlerimi..." dedirtir bu olay.
    hayallerinizdeki şahsa çok yakındınız az evvel, yine hayalinizde. uyanınca mutluluk ve acı iç içe.