• görseller

• history channel
    • history channel
  1. derin araştırmalar sonucu yapılmış belgeseller yayınlayan, fakat tarafsızlığını koruyamadığı için çok puan kaybeden kanal. belgeselleri türkçe'ye çevirenlerin amerikan halkını kandırma, galeyana getirme amaçlı belgeselleri direk çevirmeleri pek özgün insanlar olamadıklarını gösterir gibi durmakta.
  2. bu kadar kapsamlı bir tarih araştırması yaparak ekranda belgesel yağdıran bir kanaldan objektiflik beklemek elbette yanlış olur. "bu değirmenin suyu nerden geliyor?" diye dedirtir insana "objektiflik arıyorum ben bunlarda" deme gibi bir yanılgıda bulunursan. en azından "tarih öncesi fosiller mardin yataklarında bulundu, ilk dinazorlar türktür" şeklinde genellemeler yapmıyor. ucundan şövenizm aşılayıp propaganda yapılıyordur, doğrudur. kim yapar ederse, copyrightı basarsa çorbaya tuzu da o katar.
  3. daha çok amerikan propogandasının yapıldığı kanal. şahsen kaddafinin bile anlatıldığı kanalda atatürk'ün hayatının anlatılmaması büyük bir utançtır...
  4. biyografileri gerçekten çok kötü. hatta kötüden öte berbat... birşey öğrenme hevesiyle açtığında mide bulantısıyla kapatıyorsun. fazla amerikan, bizdeki haydar baş kanallarının belgesellerini andırıyor. uydurma profesörler eşliğinde olmadık şeyler anlatıyorlar. örneğin bir lenin belgeseli var evlere şenlik. stalin i cani bellerdik lenin cani ötesi çıktı. öyle bir şeye getiriyor ki çarlık leninden çok daha iyiydi. lenin öyle ruhsuz bir adamdır ki sırf insani duyguları ortaya çıkıyor diye beethoven ı çok sevdiği halde dinlemezmiş. (bunu birkaç yerde tekrar ediyor) hele sade ın yaşamına hiç girmeyeyim.
    yererken rengini fazlı belli etmesi bir tarafa övmeyi de beceremiyor. mandela liderden öte bir melek.
    sonuç olarak orada burada bulur ve heveslenirseniz uzak durun derim.
  5. 2.dünya savaşı belgeselini renkli olarak izleyebileceğiniz bir kanal.sadece digiturkde çekiyor sanırım.ama dileyen belgeselleri malum sitelerden rahatlıkla izleyebilir.amerikan yapımı bir kanal olduğu için bazı görüşler size ters gelebilir çok doğal.en büyük eksiklikleri de asya ve osmanlı tarihini hiç yer vermemeleridir.sürekli mısırdaki piramitlerden,firavunlardan,yakın avrupa tarihinden bahseden belgeseller izler durursunuz.
  6. zaman zaman, izledikçe insanın içini garip bir hüzün kaplamasına neden olabilen belgesel kanalı. şuan izledim insanlardan 2000 yıl sonra, hüzünlendim, böyle ağlamış gibi yaptım. evet abarttım, lakin sözlüğe entry girebilcek kadar içime de işlemiş, kendi kendime efkar yaptım burada. sonra reklama girdi, kanalın sloganını duyunca her şey oturdu kafamda; zamanda yolculuğa çıkarak kendimizi yok edişimizi görün. eöh.