• videolar

1. çok çekişmeli bir oyun esnasında rakibinizin kız arkadaşının adı da hilal ise cepten aratmaya dayalı bir taktiktir. rakibinizin dikkati dağılır bir daha oyuna kendisini verene kadar siz işi bitirirsiniz. yapılmıştır. tavsiye edilir.
  2. bilinenin aksine savunma değil hucum taktiğidir. yani evet savaş sırasında birliklerin geri çekilip sazan düşmanın sarılması çok sık yapılan birşey ama aslında türk akıncıları düşmana doğru saldırıya geçtiğinde yapar bunu. hat halindeki düşmanı hilal şeklinde sarar atlılar. bu yüzden piyadelerin türk atlılarına karşı şansı olmamıştır pek.
  3. türklere özgü olarak anılsada aslında tarihteki ilk savaştan sonra anlaşılan ve uygulanmaya çalışılan taktiktir. özellikle falanks düzenine sahip orduları yenmek için tek çaredir temeli şudur mesala bir piyade birliği olsun ve normal olarak altı sıradan oluşuyor olsun bunu altı sıra olarak değilde dört sıra olarak düzenleyip diğer iki sıradakileri kanatlara yönlendirirseniz ister istemez savaş alanına yukardan bakan birisi hilalı görecektir zira ölen askerlerin yerine gelecek sıralar azaldığı ve kanatlara gönderilen askerler düşmana girdikleri için böyle bir şekil oluşur. sayı üstünlüğü olan büyük ordularda bu hilal belli bile olmaz. bu olayı engelemek için ordunuzda bolca süvariye ihtiyaç duyarsınız.
  4. tayyip erdoğan'ın "kurban olam ayına yıldızına" afişindeki kurban olam ayına kısmı da oy kapmak için kullanılmış bir hilal taktiğidir.
  5. wehrmacht ın blitzkrieg i kadar etkili olmasa da zamanında çok canlar yakmış bir savaş taktiği.

benim kafamı kurcalayan kısmı bu taktiği düşman ordularının uzun bir süre sürekli olarak yemesidir. diyelim prusya bu taktiğin kurbanı olup yenildi, avusturya nın bundan haberi olmuyo mu? ya da aynı ülke aynı taktikle birden fazla kez nasıl yeniliyor?

burada orta okulda silah zoruyla okutulan sofi nin dünyası, şeker portakalı gibi kitaplar sayesinde temelini oluşturduğum psikoloji bilgimi devreye sokmak zorunda kalıyorum. olay kesinlikle psikolojikti. bu taktiği yemiş bir ülke bile, ikinci kez aynısını gördüğünde "ulan bu sefer kesin sikerttik, baksana çok gerçekçi kaçıyolar, kaçmayın lan" diyor ve komutanları "durun amına koyım, gitmeyin demedim mi en başında" dese bile yüksek adrenalin ve zafere bir adım kalmış olması hissi, askerlere başına buyruk olma isteği veriyor.

komutan demişken napolyon un bir eli neden sürekli gömleğinin içinde?
  6. atlı birlikler öncelikle düşman hattına doğru ilerleme yapıyor bu taktikte efendim daha sonradan çalınan boruyla bu saldırı pozisyonundaki atlılar yüz geri ederek kendi yarı sahalarına doğru kaçmaya başlıyorlar ardından düşman askeri aha kaçıyolar lan saldırn diyerekten peşlerine gidiyor düşman askeri saldırıya geçtiği zaman sağ ve sol kanatlardan birer grup asker savaş meydanında hilal şeklinde yayılıp düşmanı kıskaca alıyorlar sonra mı ver allah ver ver allah ver bu taktiğin bir diğer ismide turan taktiğidir efendim saygılarımla...