1. dedemin dedelerinden bana ve benden tüm torunlarımın torunlarına dek uzanacak zincirdir yapılan tespit ciddiye alınacak olursa. bu durumda baba otomatik olarak zaten öküz olacağından kabul etmemek ile etmek arasında bir fark yoktur. denebilir ki, "sen sadece babanın mi oğlusun?". elbette annemin de oğluyum fakat kabul etmem onu cinsiyeti itibariyle öküz yapamaz. tüm bu safsatanın özeti kısır bir döngüdür. limit bilmeden, sıfır bolü sıfıra "hee sıfırlar gider, geri bir kalır!" demektir.
  2. insanı "her insanın bir babası vardır, bunu diyenin acaba kaç babası vardır?" demeye zorlayan, son model feminen yaklaşım.
    elbette istisnalar kaideyi bozmaz.
    (bkz: isa)
  3. (bkz: aldım kabul ettim)

herkesin tespit yapma merakından çıkan klasik ürünlerden biri. kabul edelim diye tahrik unsuru katılan ince de bir espri katılmış. katılmış, ama çoğince lan öyle böyle değil.
    "oha babama öküz demiş olacak, bari kabul edeyim" demem gerekiyor sanırım. benim gibi öküzü hangi insan doğuracaksa. bunun değişik versiyonları da vardı la. hani benimle evlenirsen gülümse mi ne diye bir şey vardı. karşısındaki de gülmüş, ahaha. olm acayip zeki espriler yapıyorlar lan ben niye böyle odunum? öküz müyüm yoksa? oha doğru çıktı lan. damızlık mıyım acaba? yoksa kağnı mı çekecez. anca ona yararız. kağnıya da niye bir teker daha takmamışlarsa, çok saçma bir alet. canım köy çekti, hüzünlendim amına koyum. gidip göbelek toplasak dedemle, pişirse anneannem. gerçi ne dedem var artık, ne de anneannem; ne de köy...
    hüzünlendim, bok oldu yani şimdi. kim köy dedi lan!
  4. inek yerine yanlışlıkla öküz sağmış insan evladının lafıdır. boğulmuş olması muhtemel.
  5. ilk insan adem nitekim erkekmiş hocam. sonra havva anne gelmiş karışmış ortalık... valla azizim kadın milletinden korkacan. ha ne diyorduk, iste adem havvayla takılmaya başlayalı bu öküzlük muhabbeti cereyan etmiş. valla lan ben duyarım böyle şeyleri, halbuki cennette okey , tavla erkek erkeğe dev ekranda maç keyfi felan herşey yolundaymış.sonra çıkmış bu muhabbet. bende yukarının yalancısıyım hacı.