merhaba! itü sözlük, içeriği dünyanın değişik noktalarında bulunan yazarlarca oluşturulan bir interaktif sözlüktür. daha fazla bilgi alabilir, üye olarak içeriğin genişlemesine katkıda bulunabilirsiniz.
  • videolar

1. 1

hem sağlak hem de solak olmak

1. bu başlıkta
  2. bakın dur
  3. sırala
  4. #gündem
  5. #günlük hayat
  1. not alırken, yazı yazarken; yorulan elin değiştirilmesi suretiyle dinlenme işlemidir. sadece yazı yazma işleminde gözlenmeye de bilir. mesela benzer işleri yaparken, farklı elleri kullanmak da mümkündür. ekmeği sağ elle kesip, yağı sol elle sürmek gibi. yazıldığında-okunduğunda her ne kadar basit gelse de; yakınınızda bu özelliğe sahip biri olması çok şaşırtıcıdır. tabi sağlak olan biri için, solak biri tarafından yağ sürme işleminde kullanılmış bıçağı kullanmaya çalışmak sinir bozucudur... "babam sağolsun"
  2. süleyman demirel'in sahip olduğu söylenen meziyet. koyun güderken asayı bir sağ eline bir sol eline alarak yapmış ısınma turlarını, sonraları işi aynı anda iki eliyle iki farklı metin yazmaya kadar vardırmış.
  3. her iki elini kullanabilen şanslı insanlardır. bu meziyet annem tarafından bana kazandırılmıştır. solaklığım doğuştan, sağlaklığım annemin terlikle ikna çabalarının sonucu.
  4. (bkz: rafael nadal) normalde sağlak olan nadal teniste daha avantajlı olduğu için sol elini geliştirmiş. şuan tenisi sol elle oynuyor. sol elini (ayak da olabilir) geliştirmek için sağ elini (ayak da olabilir) kıran bi manyak vardı. o manyak nadal olabilir (eğer ayaksa nadal olamaz) tam hatırlamıyorum.

bateri çalan şahsiyeler de -hem sağlak hem solak olmasalar bile- sol ellerini diğer insanlardan daha iyi kullanırlar.

son olarak da ben sağlak olmama rağmen, futbolu sol ayakla oynarım (böyle vardır sanırım baya). bu konuyu ayrı bi başlıkta incelemek lazım mıdır bilemedim. ilgilenelere sol ayağım ve sağ elimin resimlerini gönderebilirim.

edit: o manyak mateja kezman'mış. nadal'dan özür dilerim. yalnız nadal hiç olmazsa sol elini geliştirmeyi becermiş. ben kezman'ın herhangi bir ayağıyla adam gibi şutunu pek görmedim.
    panavision'a teşekkürler.

edit2: kezman da olmayabilirmiş. kimsenin günahını almayalım şimdi. panavision'a teşekkür falan etmiyoruz haliyle. swh.
  5. (bkz: ambidexterous)

aslında solaktır bu insanlar. ama küçükken solakları sağlaklaştırma çabaları sonucunda iki elini de iyi kullanabilir hale gelmişlerdir. kelime anlamı da zaten 'iki elini de sağ eli gibi kullanabilen' demektir. en büyük faydası iki eliyle de yazabiliyor olmalarıdır.

bir de bazı insanlar var ki, yaptıkları işe göre sağlak mı yoksa solak mı oldukları değişiyor.örneğin kuzenim sadece yemek yerken solak. bir diğer arkadaşım sadece yazı yazarken solak.

beyninin iki tarafını kullanmaya gelince... sadece yazı yazarken solak olan insan, yazı yazarken beyninin sağ tarafını kullanıyor.diğer şeylerde ise yine solunu kullanıyor. buna ne kadar 'iki tarafını kullanmak' denir ki? yine tek tarafını kullanıyor beyninin. sadece yaptığı işe göre beyninin ne tarafını kullandığı değişiyor.

ilginç olan şey ise, bu insanların* iki elleriyle yazdıkları el yazıları farklı. örneğin sol eliyle eğik yazarken sağ eliyle düz yazıyor. harf tarzları bile farklı. örneğin sol eliyle b harfinin yuvarlak kısmını saat yönünde yaparken, sağ eliyle saat tersi yönünde yapıyor.

kendinizi kasarsanız iki elinizle de yazabilirsiniz*. ne kadar zamanda yapılabildiği kişiden kişiye değişiyor tabi. mesela benim doğru düzgün yazabilmem 1 ay sürmüştü
  6. solak olan çocuğun annenin yoğun" yemek sol elle yenmez şunu sağ elle yaz bööyle çok çirkin"ısrarlarıyla sağ elini de kullanabilmesidir.
  1. 1