1. ilk kez kan alınmıyorsa eğer bulamadığını gördüğünüzde direk ağbi önceden burdan almışlardı diye eski yerini gösterin. işe yarıyor.
 2. iki kolda da damarların patlaması ile sonuçlanabilen eylem.

  nereden mi biliyorum? faranjit olduğumda hastanedeyken iki kolumdan bir şırınga kan alamayan, her iki kola 4-5 defa enjektörle artezyen kuyusu açan hemşire sağ olsun. sayesinde eroinman gibi mosmor (daha sonrasında kollarımda kloroplast varmışçasına yeşeren) kollarımla bahar mevsiminde uzun kollularla dolaşmak zorunda kaldım.

  biraz daha zorlasaydı aynı morluğu onun gözünde görmeniz mümkün olabilirdi; lakin, bayılmışım.
 3. damar özürlü olması bulamamsına bir sebebptir. o iğneyi birde içinde çevirmezmi acı ve ızdırap dolu dakikalar. wanted vascular senromu ortaya çıkar.
 4. geçenlerde gittim kan vermeye.sabahın köründe gitmişim zaten ama o da ne hemşire gözünün önündeki damarı bulamıyo ki damarlarım çok bellidir benim.gitmiş ta nerde damar bulmaya çalışıyo.gözlerinde'artık burdan sokarım iğneyi gerisi allah kerim' ifadesini görür görmez hemen atladım 'damar burda' diye.önce bi ters ters baktı bana inanmadı filan ama sonunda o da anladı ve doğru yerden kan almayı başardı.bu olayın sonunda da bana 1 hafta geçmeyen kocaman bir morluk bıraktı.
 5. hızlı olmak adına ilk iğneyi geçirdiğinde bulamayıp,ikinciyi denemek için bulunduğu girişimde "bugün bulabilecek misin damarı hani insan eti ya acıyor biliyor musun" dedikten sonra yine bulamayıp üçüncüde başarıya ulaşıp kendinden emin o bet suratıyla suratıma baktı çıktı.aradan 10 dk geçtikten sonra "lan ben bu kolumu neden açamıyorum" diye mırıldandım neyse üçüncüde tutturduğu için galiba dedikten 20 dk sonra kolun açılmaması ve kan alınan yerin ceviz büyüklüğünde bir şişkinlik oturması sonucu "damarı patlatmış allahsız" diye hemşireye sövmeyle son bulan sinir bozucu olay.
 6. hemşirenin işini iyi yapamadığını düşündürten durumdur. böyle düşünmeyi tetikleyen ana unsursa o an hissedilen şiddetli acıdır.
 7. hemşirenin "okuyor musun?" "ne iş yapıyorsun?" gibi hayatında hiçbir zaman işine yaramayacak sorular soracağının habercisi.

  hasta için de stres atma noktası haline gelebilir. çok bağırmışlığım var "sen bulamıyorsun işte bırak başkası yapsın" diye. halbuki biliyordum ki o damarı bulsa benden fazla rahatlayacak.. işte insan hastayken agresif olabilir biraz. bu giri vasıtasıyla da bütün hemşirelerimden özür diliyorum.

  (bkz: itü sözlük günah çıkartma kabini)