merhaba! itü sözlük, içeriği dünyanın değişik noktalarında bulunan yazarlarca oluşturulan bir interaktif sözlüktür. daha fazla bilgi alabilir, üye olarak içeriğin genişlemesine katkıda bulunabilirsiniz.
  1. 5

hemşirenin kan alırken damarı bulamaması

1. bu başlıkta
  2. bakın dur
  3. sırala
  1. küçükken nefes darlığı sebebi ile kan aldırmaya gitmiştik. hemşire bi' türlü bulamamıştı damarı. bir yanda annem ağlıyor bir yanda ben. ortalık salya sümük. en sonunda hemşireye 5. denemesinde kızıp eğer bu denemende de bulamazsan ben sana iğne yapacam demiştim. şansıma küseyim ki sonraki denemesinde buldu. küfür bilmediğim için o zamanlar içimden hemşireye kaka, eşek, bok diye sövmüştüm.
  2. ilk kez kan alınmıyorsa eğer bulamadığını gördüğünüzde direk ağbi önceden burdan almışlardı diye eski yerini gösterin. işe yarıyor.
  3. iki kolda da damarların patlaması ile sonuçlanabilen eylem.

nereden mi biliyorum? faranjit olduğumda hastanedeyken iki kolumdan bir şırınga kan alamayan, her iki kola 4-5 defa enjektörle artezyen kuyusu açan hemşire sağ olsun. sayesinde eroinman gibi mosmor (daha sonrasında kollarımda kloroplast varmışçasına yeşeren) kollarımla bahar mevsiminde uzun kollularla dolaşmak zorunda kaldım.

biraz daha zorlasaydı aynı morluğu onun gözünde görmeniz mümkün olabilirdi; lakin, bayılmışım.
  4. damar özürlü olması bulamamsına bir sebebptir. o iğneyi birde içinde çevirmezmi acı ve ızdırap dolu dakikalar. wanted vascular senromu ortaya çıkar.
  5. geçenlerde gittim kan vermeye.sabahın köründe gitmişim zaten ama o da ne hemşire gözünün önündeki damarı bulamıyo ki damarlarım çok bellidir benim.gitmiş ta nerde damar bulmaya çalışıyo.gözlerinde'artık burdan sokarım iğneyi gerisi allah kerim' ifadesini görür görmez hemen atladım 'damar burda' diye.önce bi ters ters baktı bana inanmadı filan ama sonunda o da anladı ve doğru yerden kan almayı başardı.bu olayın sonunda da bana 1 hafta geçmeyen kocaman bir morluk bıraktı.
  6. hızlı olmak adına ilk iğneyi geçirdiğinde bulamayıp,ikinciyi denemek için bulunduğu girişimde "bugün bulabilecek misin damarı hani insan eti ya acıyor biliyor musun" dedikten sonra yine bulamayıp üçüncüde başarıya ulaşıp kendinden emin o bet suratıyla suratıma baktı çıktı.aradan 10 dk geçtikten sonra "lan ben bu kolumu neden açamıyorum" diye mırıldandım neyse üçüncüde tutturduğu için galiba dedikten 20 dk sonra kolun açılmaması ve kan alınan yerin ceviz büyüklüğünde bir şişkinlik oturması sonucu "damarı patlatmış allahsız" diye hemşireye sövmeyle son bulan sinir bozucu olay.
  7. hemşirenin işini iyi yapamadığını düşündürten durumdur. böyle düşünmeyi tetikleyen ana unsursa o an hissedilen şiddetli acıdır.
  1. 5