• isle of dreams
    itü sözlük yazarlarına özel %20 indirimli biletler için son tarih 19 temmuzkayıt ol
  • görseller

• hedwig and the angry inch
  1. bir broadway müzikali uyarlaması.

doğu almanya'da doğan hans, ameliyatla transseksüel olur ve kaçmak için annesinin adını alır, olaylar gelişir...

filmin soundtrack albümü, filmden on kat daha güzeldir. özellikle "eskiden 6 inch idi, 5'ini kestirdim, şimdi sinirli bir inchim var" şeklindeki şarkı favorimdir.

(bkz: origin of love)
  2. başrollerinde john cameron mitchell ve micheal pitt in oynadığı 2006 yapımı film

filmde gnosis rölünde oynayan çocuğun suratı bana ilginç bir biçimde drew barrymore un suratını çağrıştırdı.

filmin cinsel mesajları yüzünden rahatsızlık duyduğumu söylemesem haksızlık etmiş olurum. zira izlerken sıkıldımve gerildim. herhalde bu müzikaller pek bana göre değil olsa gerek. ama şarkılar harbiden sağlamdı.

onun dışında müzikallerden hoşlanmıyorsanız uzak durun zira ben bitirmek için zorladım biraz filmi belki aynı şey sizin içinde geçerlidir.

bu arada da benim atmasyon çağrışımım ise şu film ile ilgili;
    pink floyd - another brick in the wall
  3. bana kalırsa sinema tarihindeki en underground ve yaratıcı filmlerdendir. akla az da olsa rocky horror the picture show u getirir fakat hedwig ondan daha sert ve daha feminendir. bunun dışında grubumuzun konser verdiği yerler dikkat edilirse oldukça "oha" bir durum ortaya çıkar. son olarak j.c. mitchell bitirir yardırır ki bunu daha sonra shortbusta da bu sefer kamera arkasında başarmıştır.

filmin bir de tribute albümü vardır wig in a box gibisinden bir ismi var. içinde rufus wainwright, frank black, the breeders, spoon, jonathan richman, yoko ono ve yo la tengo gibi sanatçılar/gruplar bulunur.
  4. hedwig'in kimi cevaplarının ve şarkı sözlerinin yardığı, ayrıca origin of love ile aşkın başlangıcını güzelce anlatışı hoşa gidebilecek, soundtrack albümü pek güzel olan, sırf şu diyalog hatrına bile seyredilebilecek müzikal/film:

tommy ve hedwig bir şarkı üzerinde çalışırlarken, dışarda yan evdeki kız camdan yüksek sesle i will always love you' yu söylemeye başlar.

tommy: what do you think? do you think love lasts forever?
    hedwig: no, but this song does.