merhaba! itü sözlük, içeriği dünyanın değişik noktalarında bulunan yazarlarca oluşturulan bir interaktif sözlüktür. daha fazla bilgi alabilir, üye olarak içeriğin genişlemesine katkıda bulunabilirsiniz.
  1. 1

hazırlık sınıfı

1. bu başlıkta
  2. bakın dur
  3. sırala
  1. lise veya kolej veya üniversite okurken akranlarınızdan bir sınıf küçük başlayıp bir yabancı dil öğrenmenizi yada öğrenmiş gibi yapmanızı sağlayan dolayısıyla bir hava atma argümanı olarak da bir köşede lazımda kullanılmak üzere koz edinilmiş , kara sınav günleri geride bırakılmış yada hiç başlamamış heycan dolu adrenalin dolu ,kurtarılmış dolu dolu bir yıldır .isteyen yani kesesine güvenen varsa uzatabilir ,kaygısızca nede olsa prep'im yahu diyerekten ,bir sınıf daha insanla tanışırım neolcek derseniz bizim sisteme her yol antep ( bir sene daha harç ödenir ) , kaynaşma ortamını sağlayan, derslerin fevkalade hafif olduğu ve arkadaşlarla şakalaşma ,gezme , okul kırma ,flört ,hocaları alaya alma günlerinin bol olduğu ama fazladan 1 senelik harç ,kitap, ıvır zıvır masrafınızın da olduğunu ama o koasta fark edemediğiniz eğitim sistemimizin güzide bir kaz ( pardon öğrenci) yolma yoludur.
  2. sıkıcıdır ve vakit kaybıdır, ayrıca genelleme yapmak gerekirse de pek bir işe yaradığı söylenemez. zira pek çok genç hazırlık sınıfı eğitimini almakta ancak pek azı eğitimini aldığı dili doğru düzgün konuşabilmektedir.
  3. ortam yapma, hatun kaldırma blah blah...
    okula gidiyorsun ulan.
    zaman kaybıdır hazırlık sınıfı. lisede ingilizce dersi vardı. arka sırada batak atacağına az dinleseydin.
  4. vakit kaybı ya da yararlı olup olmamasını öğrencinin belirlediği,lise öncesi eğitim mekanıdır.lgs döneminde var gücüyle çalışan;okul,dersane ve ev üçgeninde hayatın geçtiği ve sınav stresinin buram buram yaşandığı bir yıldan sonra öğrenciye ilk bakışta ilaç gibi gelir.çünkü hazırlıkla ilgili süper planlar düşünülmektedir.full geyik yapılacaktır,derslerde parmak futbolu,kart gibi envai çeşit oyunlarla vakit geçirilecektir.bu sürede dersler falan siktir edilip herkes kendini vakit öldüren şeylerle oyalayacaktır.nitekim de doğrudur.lise hayatında insanın böyle şeyleri yapabileceği en iyi zamandır hazırlık sınıfı.ona göre düşünüp hareket etmek gerekir.ancak bu dönemin en büyük zararı derslere gelecektir.hazırlık sınıfı ingilizce eğitimi açısından önemli bir fırsattır.eğer dersler dinlenip,üstüne de çeşitli ingilizce aktiviteleri yapılırsa ingilizce niz çok önemli bir seviyeye gelebilir.ancak öğrenci insan bu dönemi genellikle iyi değerlendirmez.ayrıca hazırlık sınıfında okuyan bir öğrenci en iyi kitap okuyabileceği dönemdedir.derslerin çok yoğun olmaması bol bol kitap okuma fırsatı verir.hazırlıkta ful geyik yapan ben bile bir sürü kitap okumuştum.hazırlıkta matematik fen türkçe gibi dersler işlenmesine rağmen bu dersler yeterli yoğunlukta değildir.öğrenci adam da zaten önemli olan yabancı dil deyip bu dersleri hiç takmaz.ancak hazırlık sınıfı bitip matematik fen dersleri yoğunlaşınca bunlar göte kapak olur.1 yıl bu dersler adına hiç bir aktivite yapılmadığı için çok önemli eksiklikler ortaya çıkar.ayrıca hazırlığın tatil havasında olması,9. sınıfta da derslerin yoğun olmasının yarattığı diğer bir sorun ise uzun süre ders havasına girilememesi.öğrenci çok uzun süre işin ciddiyetine varamaz.kısaca hazırlık dinlenmek için önemli bir fırsat olsa da tamamen yatmak için değildir.hazırlıkta özellikle ingilizce eğitiminden mümkün olduğunca yararlanmaya çalışmak gerekir.ayrıca hazırlıktan sonraki dönemde zorluk çekmemek için diğer derslere de biraz bakmak gerekir.hem dinlenme hem de o nasıl olabilir diyebilirsiniz.olur ama ikisinin dengesini ayarlamak gerekiyor.
  5. genelde anadolu liselerinde rastlanan bu kavramın akabinde sizleri kol gibi bir sene sonu sınavı beklemektedir ki zamanımda sözlü ve yazılı olarak yapılmak suretiyle adamın götünden kan alan bir sınav idi. şimdi ne oldu bilemem.
  6. bir yıl boyunca tatil yapmak demektir.sadece dil öğrenirsiniz daha ne olsun.tüm eğitim hayatınızın en atraksiyon dolu yılları her zaman hazırlık sınıfında geçer.hatta öyle müdavimleri vardır ki bu işin.özellikle seviye belirleme sınavından kalırlar.
  7. tüm öğrencilerin binbir zorlukla ve yaygara yaparak devam ettiği ve bu yüzden okutmanları depresyona sokan canından bezdiren ingilizce öğretmeye çalışmaktan soğutan hakettiği değeri hala alamamış sıcak eğitim yuvası
  1. 1