merhaba! itü sözlük, içeriği dünyanın değişik noktalarında bulunan yazarlarca oluşturulan bir interaktif sözlüktür. daha fazla bilgi alabilir, üye olarak içeriğin genişlemesine katkıda bulunabilirsiniz.

hayrullah kefoğlu anadolu lisesi

1. bu başlıkta
  2. bakın dur
  3. sırala
  1. 2005 yılı itibariyle anadolu lisesi yapılmış eski hayrullah kefoğlu lisesi.söz konusu okulun çevresinden istanbulun dört bir yanına vasıta vardır ve en büyük avantajı da merkezi bi konumda olmasıdır.merdivenlerinden bostancı tren istasyonu, yemekhanesinin çatısından burgaz ada, spor salonundan ümraniye dudullu minibüsleri ve taksim mecidiyeköy üsküdar otobüs durakları gözükmektedir.minibüs yolu ile sahil yolu arasında sıkışıp kalmıştır..
  2. düz liseyken süper olan okuldur.öğle arası okuldan çıkma izniniz vardı.okul kıyafetini takan yoktu kot pantalon, herhangi bi gömlekle gelmeniz kafiydi.müdür muavinlerine silah çekilmiş, eski müdürünün çöpe atılmış olduğu görgü tanıklarından öğrenilmiştir.geçen senede yeni müdürün öğrenci korkusundan polis koruması istenildiği kulağıma gelen duyumlar arasında..

anadolu lisesi olması biraz disiplin getirmiştir..yazıktır.
  3. ilk yılımda düz lise olan,2. yılımda anadolu lisesi mertebesine eren okulumdur.düz liseyken sınırsız özgürlük ve eğlence söz konusuydu öğrenciler için.anadolu lisesi olması ile birlikte,bir düzen-intizam manyaklığı hasıl oldu yöneticilerde ve öğretmenlerde.ha bizlere işledi mi dayatmalar?tabii ki zerre etkilenmedik hiçbir şeyden.

eğitiminin ve öğretim elemanlarının gerçekten müthiş olmasının yanında,bostancı'da bulunan,tren istasyonuna,sahile,bağdat caddesine,minübüs caddesine,vapur ve deniz otobüsü iskelesine yalnızca 5 dakika mesafede bulunan bir liseden bahsediyoruz,bu sebeple okunabilecek en iyi okullardan biridir bana göre.

mezun olmanızın üstünden yıllar bile geçse,özlemle yad edersiniz liseyi okuduğunuz bu şahane okulu.şanstır kefoğlunda okumak..
  4. 23 nisanda büyür, bostancıda yetişir ve kefoğlu'nda mezun olursunuz bostancı eğitiminde. üç okul yan yana diye ailelerin işine gelir ve buralara yollarlar. ama ben zinciri bozmuş ve lisede uzağa gitmiştim.
  5. anadolu yakasında ,ulaşımı her taraftan en kolay olan okuldur.kaldı ki okul müdürü bununla da övünür sene başlarındaki konuşmalarında sık sık.
    düz lisesinin gerçekten de daha iyi olduğu söylenebilir zira anadolu lisesi olduğundan beri gelen öğretmenler genç ve tecrübesiz ;eskilerine nazaran bir o kadar da kötüdür.
    anadolu lisesi olduktan sonra ceket konusunda devrimler yaratmasına karşın ;öğrencilerin isyanları karşısında çaresiz kaldıkları oldu sık sık.
    yabancı dil olarak ingilizce görülür.ek olarak fransızca vardır.yakın zamanda mevcut müdürle devam edilirse ;(ki kendisi sırf fransada yaşadığı için böyle bişey ortaya çıkarmıştır.bravodur) asıl yabancı dil fransızca olmakla kalmayıp üstüne bir de fransızca hazırlık koymayı başaracaktır.
  6. düz lise olduğu zamanlarda öğlenci/sabahçı uygulaması olan liseydi. lise 1-2de öğlenci 3'te ise sabahçı olunurdu. bir de süper bölümü vardı bu okulun. süper lise. ne farkı vardı bilmiyorum hatırladığım onlar hep sabahçıydı bu ayrıcalık mıydı onlar için olabilir ama biz de daha çok uyuyorduk oğlum.
    o zamanın okul müdürü nuri ergin boyunsuz bir adamdı. evet bildiğin boyunsuz bir rivayete göre okulun bazı öğrencileri nuri beyi dövüp çöp kutusuna atmışlar falan bu da boyunsuz kalmış.
    bir de burhan vardı müdür yardımcısı. çok acayip arabaları vardı kendisinin. arabasını okulun bahçesine park ederdi ta ki öğrenciler tarafından çizilinceye kadar, sonra kendine başka bir otopark buldu.
    vedat kaya adında bir coğrafa öğretmeni vardı ki kendisi 1 mayıs'ta okula gelmez eyleme giderdi ve okulun rehberlik öğretmeni eylem'le öğretmenler odasında basılmışlığı vardır.
    okulun ilerisinde istasyon tarafında şelale cafe ve istasyon cafe vardır öğrencilerin takılma mekanı. okulun karşısında ki apartmanın merdivenleri sigara içme yeriydi. şimdi arada geçiyorum kimseyi göremiyorum orada. ha bir de çağrı marketin üst kısmında bir bilardo salonu vardı oraya da gidilirdi.
    şimdiki gençler nerelerde takılıyor bilmiyorum
    bir de bu okulun spor salonu macerası var. temelleri atıldıktan 10 yıl sonra hizmete sunulmuştur. burada 10 yıl abartılmış bir sayı değildir. ve bu 10 yıl içinde her sene 'bu sene açılacak' diyerekten öğrencilerden paralar toplanmıştır. benim mezun olacağım sene hala inşaat halinde olan binaya girip beden derslerini orada yapabilmiştik ancak. şimdi kullanılıyor sanırım, maçlar falan yapılıyormuş güzel.
    tabii ki anlatılacak çok şeyi var ama yeter bu kadar tanıtım kefoğlu için.
    bu arada kefoğlu demişken kendisi 6 ekim 2003 ya da 2004'te vefat etmiştir.
  7. 2005 yılında anadolu lisesine dönüştürülen liseler arasında puanı en yüksek olan lisedir,ulaşımı en rahat okullar arasındadır.çevresinde 23 nisan ve bostancı ilkokulları bulunur,23 nisan ilk okuluyla bu okul birleşik olduğundan 23 nisan ilkokulunun çocukları lisedekilere hep laf atar.özellikle 7. ve 8. sınıfa giden kızlarda bu olay çok görülür.