1. sağda solda aranılırken aslında kişinin kendi iç dünyasında geçip giden duygulardır.

  eski zamanların birinde bir adam, hayatın anlamının ne olduğuna takmış kafayı.
  bulduğu hiçbir cevap ona yeterli gelmemiş ve başkalarına sormaya karar vermiş. ama aldığı cevaplar da ona yetmemiş. fakat mutlaka bir cevabı olmalı diyormuş ve dolaşıp herkese bunu sormaya karar vermiş. köy, kasaba, ülke dolaşmış...
  tam umudunu yitirmişken bir köyde konuştuğu insanlar ona "şu karşıki dağları görüyor musun, orada yaşlı bir bilge yaşar istersen o sana aradığın cevabı verebilir" demiş. çok zorlu bir yolculuk sonunda bilge'nin yaşadığı eve ulaşmış adam. kapıdan içeri girmiş ve bilgeye hayatın anlamının ne olduğunu sormuş...

  bilge "sana bunun cevabını söylerim ama önce bir sınavdan geçmen gerekiyor" demiş. adam kabul etmiş. bilge bir çay kaşığı vermiş adamın eline ve içine de silme bir şekilde zeytinyağı doldurmuş. "şimdi çık ve bahçede bir tur at tekrar buraya gel... yalnız dikkat et kaşıktaki zeytinyağı eksilmesin. eğer bir damla eksilirse kaybedersin."

  adam gözü çay kaşığında bahçeyi turlayıp gelmiş. bilge bakmış ; "evet, kaşıkta yağ eksilmemiş, peki bahçe nasıldı?"
  adam şaşkın: ama demiş ben kaşıktan başka bir yere bakmadım ki...
  "şimdi tekrar bahçeyi dolaşıyorsun kaşık yine içinde olacak ama bahçeyi inceleyip gel" demiş bilge. adam tekrar bahçeye çıkmış. gördüğü güzellikler onu büyülemiş çünkü muhteşem bir bahçeymiş. geri geldiğinde bilge adama bahçe nasıldı diye sormuş. adam gördüğü güzellikler karşısında büyülendiğini anlatmış.

  bilge gülümsemiş ama kaşıkta hiç yağ kalmamış demiş ve eklemiş:
  " hayat senin bakışınla anlam kazanır. ya sadece bir noktayı görürsün, hayatın akıp gider sen farkına varmazsın. ya da görebileceğin tüm güzelliklerin tam ortasındasın akıp giden zamanın anlam kazanır. hayatın anlamı senin bakışlarında gizlidir."

  *buradaki bilge robin sharma'nın ferrarisini bağışlamak yerine satmayı tercih eden bilgesi değildir.
 2. kendin olmaktır. farklı bir tarz yaratmaktır. başkasının kopyası değil kendinin orjinali olmaktır. aksi halde hayatın anlamı kalmaz. çoğunluk gibi yaşanır, onlar gibi ölünür. anlamlı hayat daha önce yaşanmamış hayattır.