1. türkçemizde en sevdiğim kelime gruplarındandır. eğer geçici bir sağırlık falan yaşarsam, kullanacağım tek sözdür bu. her türlü soruya hem olumlu hem olumsuz cevap verirken kullanılabileceği gibi; her türlü iş, oluş ve hareket bildiren cümleden sonra geldiğinde de onaylama ya da reddetme anlamı katabilir. çok ortada, çok kullanışlıdır. iyiki var böyle bir söz grubu. öyle değil mi abi? *
  2. bazen bu sözü duymak çok sinir bozucudur ya, çok ama.
    karşınızdaki belki iyi dilek olarak söyler şu iki kelimeyi ama o belirsizlik var ya öldürür insanı.
    bi' şey de diyemezsin içini rahatlatacak.

böyle acayip haller içinde olurdu halim birinden bunu duyduğumda.
    geçenlerde canıma tak etmiş olacak, bir arkadaşım söyledi: hayırlısı olsun.

bana bi' haller geldi. anında düzelttim: hayırlısıyla olsun.

olsun yani, kaçarı yok.
  3. en çok sevdiğim cümlelerden bir tanesidir.

başıma kötü bir şey mi geldi, hemen yapıştırıveririm "hayırlısı olsun" u. inanan bir insansanız bünyeyi çok rahatlatır.

bu cümleyle sorumululuğu, sıkıntıyı üzerinizden alır, daha büyük bir güce havale edersiniz. benim için neyin iyi neyin kötü olduğunu bilmem mümkün değil hayırlısını sen ver dersiniz. kendi yaşamımda çokça örneklerini görmüşümdür. "olm ne şahane oldu be!" derim, üzerinden biraz süre geçince bir bakmışım ki aslında işin boka sarmasının ilk evrelerini yaşıyorum veya "ulan bütün kötü şeyler hep de benim başıma geliyor" diye bir hissiyata kapılırım, sonradan farkederim ki benim için iyi olmuş aslında. tabi biraz psikolojik yönü de var ama gene de olaylara soğukkanlı bakmama vesile oluyor bu cümle.

insan tanrıdan istekte bulunurken bile bu cümleyi kullanmalı kanımca.

- allaam nolur çok param olsun!
    (hooop baban ölsün sigortadan para kalsın! aha sana çok para)
    - allaam nolur bir şıkır şıkır bir sevgilim olsun.
    (olur, ondan sonra "ayşe gecenin ikisinde nereye gidiyorsun?" "sanane lan it!")

bedazzled filminde benzer örnekleri komik bir şekilde bolca sunulmuştur.

yalnız insanı atalete de kolayca sürükleyebilir bu düşünce yapısı. dikkatli olmak lazım.

(bkz: tevekkül ile atalet arasındaki ince çizgi)
  4. bir müddet sonra insanı çileden çıkarandır. anlattığınızdan sonra duyduğunuz kuru bir hayırlısı ise durum gerçekten kötüdür. bunu sık duymaya başladıysanız bilin ki işleriniz kötü gidiyordur. ne kadar telafi olunmaz acı şey yaşadıysam sonunda bunu duydum ve nefret ediyorum artık.

hayırlı olan nedir; insanın mutlu olduğu, olacağı, istediği değil mi. ama bu insanın başına 22 yıl hayırlı olduğu iddia edilen üzücü olaylar geldiyse nasıl hayır bu ya da kastedilen hayır ne ? yaş büyüdükçe arkadaşlar, çevre de büyüyor ve "hayırlısı" ndan başka laf bilmeyen tipler doluyor etrafımıza. yarı baygın gözlerle, ezbere, baştan savma; hayırlısı olsun yea diyen insanlardan bıktım. işin içine dini unsurları katınca susar diye düşünüyorlar galiba. evrende etkisiz elemansın yıntınma de daha kolay. oysa ki sadece anlatıyorum ben, dinlemeyeceksen sus de daha az üzülürüm. ama lafı ağzıma tıkarcasına ve üzüldüğüm gereksizmiş gibi hayırlısı deme, geçer deme. hele ki zorla anlattırdıktan sonra hiç deme; senin için "hayırlı" değil artık çünkü.