merhaba! itü sözlük, içeriği dünyanın değişik noktalarında bulunan yazarlarca oluşturulan bir interaktif sözlüktür. daha fazla bilgi alabilir, üye olarak içeriğin genişlemesine katkıda bulunabilirsiniz.
  1. 1

havaların ısınması

1. bu başlıkta
  2. bakın dur
  3. sırala
  1. kuzey yarım kürede bulunan ülkemizde mayıs sonrası gerçekleşen durum*. insanın üstüne bir rehavet çöker, bezer. tatile gitmek ister deli gönül sözlüğü bırakıp *.
    okulun bitimine denk gelir havaların ısınması, yaz okulunu başlatan süreçtir aynı zamanda. staj, vs. ile sıcak havalarda dört duvar arasında takılacak olanlar bu süper olayı kravat+ceket+kumaş pantolon ile resmi dairede tükenerek gözlemleyecekler...
    [yazın ortasında staj yapacak olmak] vs. [tatil]
  2. havaların ısımasıyla minibüslerde cam kenarına oturup "çocuk üşüyooow" diyip camı açtırmayan teyzeler* de ortaya çıkacaktır. eğer o teyzeler şu anda burayı okuyorlarsa allah rızası için, 15 tane karı aynı minibüse binip hem kafayı ütülemeyin, hem de şu gencecik yüreklere, yüreciklere kin tohumları atmayın. tamam mı o teyzeler?
  3. uzun zaman beklenmiş, özlenmiş bir zamandır bu havaların ısınması. t-shirtle dolaşmayı, akşam serinliğine üstünüze bi hırka alıp çıkmayı, banklarda bira eşliğinde muhabbet etmeyi özlemişsinizdir. ama aynı zamanda öyle bir zamandır ki, bomboş zamanlarınız dururken ortaya çıkmamıştır. o bomboş zamanlar odaya kapanmanızı gerektiren buz gibi havalar olmuştur hep. tam da vize haftasında havalar ısınır, bi bok çalışamazsınız. dışarda çimenlere serilmiş kahkahalar atan, sonracıma orda burda top oynayan, ağaçlar arasında koşturan insanlar odanızın penceresinden gözünüze çarpar. sizse odanızda çalışmanız gerektiğini söyleyen vicdanınızla cebelleşmektesinizdir. bu sınavlar bi tek size midir ha! gitsinlerdir. pencereye yaklaşıp o insanlara sayarsınız:

-o çimenler var yaa bi tarafınıza girsin. oynadığınız top olun inşallaahh!
  4. kış boyunca ortalıkta gözükmeyen çocukların kendini bahçeye, sokağa atmasıyla kendini gösteren durum.
  5. kim yapıyorsa karşıma çıkmasını istediğim kişinin eylemi. hadi bir iş yapıyorsun, bari yavaş yavaş, uzun vadede, insanı alıştıracak şekilde yap. bu ne ya? bir gün önce boynuma atkı dolarken bugün tişörtle geziyorum. ders çalışmam lazım, kalkasım gelmiyor. hep bu namussuzun yüzünden. rehavete soktu beni. sevinsem mi üzülsem mi bilemedim.
  6. şu sıcakta(ahh evet ben de söyledim/hatırlattım havanın sıcaklığını) vazgeçtim 'gündemden'.
    kahve içiyorum, cips yiyorum sonra da çay içip çikolata yiyeceğim.
    yani sıcaklarda olması gerektiği üzere çok 'sağlıklı' besleniyorum, bu şekilde devam edersem, 100 yıl yaşarım herhalde ! [sağlıklı beslenip uzun yaşayabilme 'megali idea'sı]
  1. 1