1. yüzlük not sisteminde eğitim görmekte olan öğrencinin, diğer üniversitelerdeki arkadaşlarının anlattığı aa, cb ne bileyim ff gibi notların hemen ardından sorduğu abi şimdi ba kaç oluyor? geçme notu kaç sizde? tarzı sorularla beyindeki şahane bilgisizliği, pırıl pırıllığı ortaya döktüğü, üniversite gençliğinin gündelik sorunlarından birisidir.
 2. üniversiteye yeni başlamış bünyelerin kimsenın açıklamaması halinde karşılaşabilecekleri problemdir. paniğe gerek yoktur. birkaç ff ten sonra 29 harfin tamamının neye denk geldiği anlaşılıp, bilgisizlik giderilir.
 3. işin kötüsü 0.5 puanlık kocaman bir uçurumun olması. 4'den direk 3.5'a inebiliyorsunuz. arada 3.7 gibi puan yok. ya da 2'den 1.5'a. gene 1.7 lik bir puan yok. yıldız teknik üniversitesi de dahil olmak üzere bir kaç okuldaki not sistemi ise şu şekilde.

  a (4.0)
  a- (3.7)
  b+ (3.3)
  b (3.0)
  b- (2.7)
  c+ (2.3)
  c (2.0)
  c- (1.7)
  d+ (1.3)
  d (1.0)
  f (0)


  hal bu şekilde olunca notlar arası puan çok büyük bir fark dahilinde değişmiyor. böyle olunca dönem tekrarı, atılma gibi korkular biraz daha hafifleyebiliyor. ortalama keza biraz daha yükseliyor.

  bu şekildeki bir not sisteminde 2.7'lik (c+) bir öğrenci, harfli not sisteminde 2.5'a (bc) düşecek. 0.2 puanlık bir oynama var. 5 dersin bu şekilde olması 1 puan eder. az değil.
 4. transkriptte dc den yukarısını görmeyen bir insanın yaşamayacağı hadisedir. insanın anlamaya çalışması gerekmiyor.

  yine de, okula girdiği anda çap ya da erasmus hayalleriyle yanıp tutuşan ortalama heveslisi gençlerimize (itü'de olduklarını varsayarak) açıklayalım:

  aa - 4.0
  ba - 3.5
  bb - 3.0
  cb - 2.5
  cc - 2.0
  dc - 1.5
  dd - 1.0
  ff - 0

  ortalamanızı hesaplamak için yapmanız gereken, bir dersin notunun karşılığı olan değeri, dersin kredisiyle çarpmak; bu işlemi bütün derslere uygulamak ve oluşan değerleri toplamak; ardından bu toplamı da toplam kredi sayısına bölmektir.

  diyelim ki mat102 dersini aldınız; dönem sonunda bu dersi bb'yle verdiniz. bir diğer dersiniz de diferansiyel denklemler olsun, onu da cc'yle verdiniz.

  mat102 - 5 kredi
  dif - 4 kredi
  ---------------------
  toplam - 9 kredi

  hal böyleyken yapmanız gereken notların karşılığı olan değeri yazmaktır:

  mat102 - bb - 3.0
  dif - cc - 2.0

  şimdi bu değerleri kredi sayısıyla çarpıp toplamını bulalım:

  3.0 x 5 + 2.0 x 4 = 23.0

  oluşan toplamı, toplam kredi sayısına bölelim:

  23.0 / 9 ≈ 2.6

  işte bu kadar.
 5. - berkay aa aldın .
  - nası hocam nası?
  - aa berkay.
  - hocam annamıyom ya ben yüz mü?
  - yüz ulan yüz it herif. ama kanaatim sıfır.
  - z mi oluyo' o şindi? nası oluyo hocam?
  - sktirgit berkay!!!
  - zz mi? nası?