• görseller

  • halay başı çeşitleri
  • halay başı çeşitleri
  • halay başı çeşitleri
  • halay başı çeşitleri
  • halay başı çeşitleri
 1. bir düğünün olmazsa olmazlarından olan ve türlü türlüsü mevcut olan halay başlarını bir bakışta tanımak bazen zordur. onlar bu zor görevi düğün ahalisi adına ifa etmekte gel gör ki ''amaaaan işte halay başı'' şeklinde geçiştirme bir ifade ile anılarak basitleştirilmektedir. son zamanlarda saygınlığı azaltılan bu makamdaki insanları daha iyi anlamak ve kavramak için düğün davetlileri bu listeyi yanından ayırmamalı ve başucu eseri yapmalıdır. işte o halay başları:

  1) demokratik halay başı: bu tür halay başlarının en önemli özelliği halayın geri kalanıyla gayet koordineli ve uyumlu çalışmalarıdır. kendileri makamlarının üzerine yüklediği yükümlülükleri bilirler ancak hiçbir zaman bu yükümlülükleri halayın geri kalanı üzerinde bir tahakküm aracı olarak kullanmazlar. görüldüğü gibi

  (görsel: halay başı çeşitleri/425133)

  halayın geri kalanıyla gayet güzel paslaşır, zaman zaman halaydan ortaya atılıp kendi başına oyun oynayan arkadaşları hoşgörüyle karşılar, hatta desteklerler. halayda herkese kendini ifade etme şansı tanırlar ancak bu tür olayların halayın uyumunu bozmasına da izin vermezler. halaydan kopup yeni halay oluşturmaya yönelik hareketleri gayet güzel manipüle etmeyi ve sindirmeyi bilirler. halaydan kopmaları minimuma indirip yeni fertleri ekleyerek birliği ve dirliği muhafaza ederler. kısacası david palmer gibidirler.

  2) ayrılıkçı halay başı: bu halay başları her ne kadar kitleleri peşinden sürükleme özelliğine sahip insanlar olsa da fazla kalabalığa gelemeyen ve ''ne uğraşacam la o kadar adamla, bana 3-5 kişilik halay yeter de artar bile'' anlayışını benimsemiş olanlardır. başka halaylarda ortanca olmak yerine kendi halaylarında liderlik etmek isterler. yönettikleri halayları asla aşırı derecede büyütmezler. gerilla ruhlulardır. büyük halaya karşı her zaman bir isyan peşindedirler ancak asla büyük halay çemberinden daha büyük olmak istemezler. büyük halay dairesinin içinde kendi başlarında bir halay dairesi teşekkül ettirir ve öylece oynayıp giderler. fotoğrafta da görüldüğü gibi

  (görsel: halay başı çeşitleri/425134)

  işte bir ayrılıkçı halay başı daha büyük halayı terketmiş yeni oluşumlar peşinde. düğün salonunun tuvaletlerinin önünde bekleşen delikanlıları ''yengenizin kakası gelmiş koçlar, hadi biraz açılın'' diyerek uzaklaştıran insanların arasından çıkmaktadırlar.

  3) halay başı olduğunun farkında olmayan halay başı: bu tipler o derece fikirleri ve vicdanları hür insanlardan oluşmaktadırlar ki halay başlığı olgusundan bihaber ancak yine de halay başlığı mevkisinde bulunmaktadırlar. halayın başındadırlar ama asla halaya karşı bir bağlılık taşımazlar. free takılırlar. bazen mendil sallarlar, bazen ''leee hoooo, diloyy diloooyy'' diyerek bağırırlar, bazense halayın ortasına atılıp çeşitli figürler sergilerler. kafaları oynar başlıklı şarkıcı tayfun duygulu gibi sürekli sağa sola garip hareketler içinde salınmaktadır. dünya yansa umurlarında olmaz, halaydan kopmalar başlasa farketmezler bile. öyle ki halayın çoşup çağıldadığı bir anda yorulurlarsa hemen yerlerine oturup o güzelim halayın dağılmasına bile sebebiyet verirler.

  (görsel: halay başı çeşitleri/425135)

  fotoğrafın sağ başındaki beyaz göynekli abime bakın, halayın başını almış ama halaya start vermeye bile gerek duymamış. ardındakiler ona biat etmiş ama o eğmiş kafasını çüküne bakıyor. olacak iş değil. bu türün en önemli özelliklerinden biri de tek tabanca yaşamalarıdır..

  4) dominant halay başı: bunlar halay gibi kardeşlik olgusunun ön plana çıktığı bir oyunda bile baskıcı tutumlarından vazgeçmezler. halayın her yerine, her anına hakim olmak istemektedirler. bu uğurda halay fertlerine posta koymaktan, azarlamaktan, kızmaktan çekinmezler. otoritelerini asla sorgulatmazlar. öyle ki bir süre sonra arkalarından gelen halay devamını sindirirler ve bu tutumlarına alıştırırlar. halayın ortasında dolaşan çocukları azarlarlar. sürekli bir sinir ve stres halindediler. bu sinir ve streslerini olur olmaz zamanlarda halaya fren koyup ardındaki insanları birbiri üzerine yığdırmakla ve bu manzaraya gevir gevir gülmekle atarlar.

  (görsel: halay başı çeşitleri/425136)

  görseldeki abiye bakın hele; halayın devamını sonu bilinmez bir yere sürüklemekte. bu tür halay başları hayatta heyecan ararlar. genel olarak sevilmeseler de; gözlerini kestirdikleri güzel kızın parmağından tutup halaya katılan gençlere, bu kızlarla samimi olmak konusunda halaya fren koyarak yaptığı katkılarla makamını korumaktadır. bu gençler kendisine tutkuyla bağlıdır. bir nevi hasan sabbahtırlar.

  5) ihtilalci halay başı: başta halay başlığına layık görülmeyen ancak zaman içinde halaydaki dengesizliklerden yararlanıp halay başlığı makamını eline alan kişilerdir. bir alex değildirler. halay başlığını ele alma girişiminde elleri götlerinde kalma ihtimalleri her ne kadar yüksek olsa da eğer başarılı olurlarsa yeni bir çoşku dalgası oluşturabilirler düğün ahalisinde.

  (görsel: halay başı çeşitleri/425137)

  resimde de göründüğü gibi arkadaki beyazlı abi ihtilalini yapmış ve içerdeki halaydan daha uzun bir halay dizisini oluşturmayı başarmıştır. her ne kadar bunu başarmış olsa da yanındaki arkadaşın halay başı abinin ayaklarına nasıl baktığına dikkat edin. o da bir ihtilal peşinde, hata arıyor dört gözle. bu ihtilalci abiler başlarda mevkilerini sağlamlaştırmak için dominant eğilimler gösterseler de uzun vadede gerçek kimliklerini ortaya koyarlar. genelde demokratik eğilimlere yönelirler. ancak tarih tekerrür eder; gelişleri ihtilalle oldukları gibi gidişleri de öyle olur. sürgünden mesaj yollamasını severler: ''konuşursam halayın altından kalkamazsınız''.