• videolar

1. boru çiçeği ısırınca görülen hayaller, sonrasında da bulanık görme baş gösterir.
  2. vakt-i zamanında tansu çiller'in söylemeye çalışırken bayağı bir zorlandığı sözcüktür.

- halüsünüs
    - halüsünaş
    - hasünüş
    - ...
  3. arada bir "görüyorum mu acaba" diye dönemler atlatan biri olarak söylüyorum ki bazı görülenler halüsinasyon değildir. misal, evin içinde dolanan bir gölge, ensenizde hissettiğiniz nefes, size çok yakın yürüyen ama asla ve asla olmayan biri, arada bir el sallayan bir arkadaş, kel kafalı beyaz suratlı amca silüeti gibi bazı şeyler halüsinasyondan sayılmıyor. misal şahsımın bu tür sıkıntıları yaşadığı zamanlar uyku düzeninin uzun süreli bozulduğu, can sıkıntısının tepe noktasına ulaştığı, şahsa veya başkasına faydası olmayan mantar hayaın uzunca yaşandığı dönemlerdir. ayrıca, migren hastalarının sağda solda gördüğü parıltılar da halüsinasyondan sayılmıyor.

ama eğer bir tanıdığım gibi iki kişinin yaşadığı evde 15 kişilik yemek yapıp, yere sofra kurarak 15 kişiye yemek dağıtıp sonra her biriyle tek tek konuşup "neden yemiyorsunuz? beğenmediniz mi?" gibi sorular yöneltiyorsanız işte onun adı halüsinasyon (mudur nedir ben de daha çözemedim; bambaşka bir şey, allah sahiplerine sabır versin)...