• görseller

• hadi hadi
  1. 2007 yazında gündemden düşmeyeceği günyüzüne çıkan fatih ürek şarkısı.çok basit sözlerin çok basit bir melodiyle harmanlandığı,ama güzel de olduğu bir şarkıdır,ne kadar süre boyunca böyle düşündürür bilinmez,sözleri ise anladığım kadarıyla şöyledir:

hoşgeldin yar yüreğime
    boşver be
    elalem ne derse desin
    hadi hadi hadi hadi hadiiiieeee

haydililillili lillili lillili lillili liillili lililiyar....

yüzüm güldü sayende içim huzurla doldu
    kaderimde yazan aşk sonunda beni buldu
  2. doğru olmadığı düşünülen şeyler hakkında karşı tarafı gaza getirerek itiraf ettirme cümlesidir. sondaki hadi nin i'si uzatılarak ve kısaltılarak söyleyen kişinin ruh hali tespit edilebilir. "hadi hadi" şeklinde kısa ve net biçimde kullanılıyorsa "bırak bu ayakları" anlamına gelip, genellikle erkekler ve delikanlı kızlar tarafından söylenmesi beklenirken "hadi hadiiii" şeklindeki kullanım genellikle 35 yaş üstü bayanlar tarafından "bana her şeyi anlatabilirsin benden sır çıkmaz" anlamında kullanılır.
  3. allahım bu kadar dile dolanan bi şarkı duymadım ben.bütün gün onu söylüyorum.komik ama gerçek.
    elalem ne derse desin,hadi hadi hadi hadi..
    tabi bu şarkıyı ibrahim tatlıses te seda sayan sayesinde beğenip kaset yapmak istemiştir fatih ürek'e.allah'ım ne günlere kaldık ibrahim tatlısesin rap şarkısı gibi bi şey olur bu da heralde
  4. bakkal şarkıları yanında süpermarket şarkısı misali,bir o kadar havalı,kıpır kıpır,yaza damgasını vuran tek şarkı... şimdilik...
  5. tam olarak sözleri;

hosgeldinnnn yüregimeeee
    hosgeldin yar yüregime
    bosver be elalem ne-der-se-de-sin hadi hadi hadi hadi hadiiii

hadi lililili 3x

yüzüm güldü sayende icim huzurla doldu
    kaderimde yazan ask sonunda beni buldu

hosgeldin yar yüregime
    bosver bee elalem ne-der-se-de-sin hadi hadi hadi hadi hadiiii

hadi lilililil 3x

yüzüm güldü sayende icim huzurla doldu
    kaderimde yazan ask sonunda beni buldu
  6. son derece basit sözleri ve müziği olan bu şarkıyı neden bu kadar çok duyuyor ve dinlemek istiyorum? oldukça da sevmediğim ve tasvip etmediğim bir eğlence kültürünün marşı olabilecek kadar da o kültüre ait olmasına rağmen hem de.

bunun sanırım 2 tane açıklaması var. birincisi zannediyorum herkesin hayatında hadi hadi hadiiiii diyerek biraz da dalgasını geçip başından savmak istediği birileri ve yaşadığı olayları var. karşı tarafı kendi içinde ezik hissettirecek, oldukça başarılı ve etkili bir psikolojik dışlama metodu, bu sözler… bu toplumun ve yetiştirildiğimiz kültürün hayatımızı sadece çalışmak zorunda bıraktıran sistemine bir isyan. terbiyeli uslu bütün bir ömrü çalışarak ve bunun karşılığında eğer şanslıysak en fazla ama en fazla ev, araba alıp yılda 2 hafta tatile çıkaran bir sistemin kurbanlarıyız hepimiz. hepimiz hadi hadi hadi demek istiyoruz ama yapamıyoruz işte…

ikincisi de fatih ürek tir. eminim bu şarkıyı o değilde bir başkası söyleseydi bu kadar beğenilmezdi. ona çok yakışan bir şarkı bu. çünkü o marjinal biri. sıra dışı olduğu kadar da başkalarının düşüncelerinden çok kendi istediği gibi yaşamayı seçen biri. bu nedenle eminim hayatında hepimizden çok haydi haydi haydiii diyebilmiş biri. bu yüzden de ona çok yakışıyor zaten.
  7. bir erkeği bile istem dışı oynatma safhasına getirebilen şarkı.

özellikle açıp dinlemesem de, evdeki kadın nüfusunun da etkisiyle bilgisayar hoparlörlerinden çıkıp odamı dolduruyor her allahın günü. ekran karşısında, özellikle bir şeyler okurken ellerimin bilek hareketleri eşliğinde hareket ettiğini farkediyorum, hemen bir tokat yapıştırıp kendime geliyorum.

bilgisayar karşısında bir şarkı dinlemek bu kadar etki yapıyorsa, allah korusun bir gün oldu da bu adamın konserine gitmek zorunda kalsam neler olur düşünemiyorum.

not: özellikle fatih bey'in şarkı başındaki detoneliği türk müzik tarihine geçecek nitelikte. hele başlarda bir yerde bir uzatması var ki dillere destan. neyse, çok oynak şarkı işte. başka bir şey yok.

ekleme: last.fm profilim mesajlarla dolabilir bu aralar bu ne lan diye. korkuyorum komşularım falan değişecek*.

ekleme2: aslında korku falan yok, korksam idtag'larını silerim, böyle şeyleri takan fatih bey gibi olsun...