• isle of dreams
    itü sözlük yazarlarına özel %20 indirimli biletler için son tarih 19 temmuzkayıt ol
  1. osmanlıda, bu iş devşirme elemanlara yapılırdı. orak biçiminde küçük bir bıçak ile erkek üreme organları*** alınır sonra yaraya tütün basılarak üzerien metal plaka konurdu. çocuk birkaç gece ateşler içinde kıvranır ve ölmezse saten gelecekteki mesleği bellidir. daha sonra bu kişi büyüyüp harem ağası olduğunda başka bir çocuğun üreme organlarını * * * alır ve küçük bir kavanoz içinde boynunda taşır. daha sonra da bunlarla gömülür, çünkü inançlara göre kişi öbür tarafa giderken yanında tüm organları tam olmalıdır ki cennete girebilsin.
  2. sanılanın aksine osmanlı'da yapılmayan, hoş görülmeyen uygulamadır. şeyh-ül islamlar bu olayı tasvip etmemektedirler. bu yüzden genellikle dışardan hadım edilmiş erkekler alınmıştır. başlarda avrupa ve asyadan hadım edilmiş kişiler alınırken son dönemlere doğru afrikadan hadım edilmiş kişiler hareme alınmıştır. bunun sebebi olarak da avrupalı hadım edilmiş erkeklerin nispeten afrikalılara göre daha yakışıklı olması yüzünden haremde bulunun cariyelerin gönüllerinin kaymasını önlemek olarak gösterilmiştir.
  3. bizim köyde yapıldığını bildiğim olay. hayvanların artmasını önlemek için danaları kısırlaştırırlardı, kerpeten benzeri bi alet -ama bunun bir kolu şöyle 1 metreye yakın olduğunu düşünün- kullanılarak, kerpetende nasıl orta boşluksa aynı şekilde olan o boşluğa hayvanın hayaları alınıp sıkıştırılarak yapılırdı. bir defa denk geldim, izlemeye içim kaldırmadı, ahır evin alt katıdır köylerde, hayvan sanki alt katta değil de dibimde tepiniyormuş, böğürüyormuş gibi sesini duyup sarsıntıları hissedebiliyordum. eskidendi ona da şükür. olay insanlık dışı. ama şu son zamanlar artan özelikle de çocuk tecavüzlerini duydukça insanın hem tüyleri ürperiyo, hem de esas çözümün bu olmadığını bilsem de, yasada böylesi bi yaptırımın olmamasına yanıyorum. öncelikle doğru çözümler üretilmeli, "ne yapılır lan sapık işte" denip geçmekten fazlası var bu olayın altında, öyle olmalı. eğer yurt genelinde insanlar sapıtmışsa, bunun psikolojidir ya da eğitimdir cahilliktir, kültürdür vs.. hangisiyse artık birinden birinde olan bi hata sonucu olduğunu düşünüyorum. toplum bilimci ya da psikolog falan değilim, sorun hangisidir dense net olarak cevap veremem ancak yorum yapabilirim, ama hangisiyse bununla ilgilenilip çözülmesi gerek.
    bana da fazla iyimserim gibi geliyo, ama eğer böyle bir yöntem işlenmezse iş yaş. gerçi hep yaştı. şu söylediğim fikrin bile iyimser olarak gelmesi zaten bi bokluk olduğunu gösterir gerçi. neyse, diyelim ki oldu da sorunun psikoloji vs ile ilgili kısmı bulunup çözüldü, bence orda da bırakılmamalı. bunun yanında yasada böyle bir yaptırım da yer almalı, ve affı olmaması gerek.
  4. ingilizcesi castration dır. cinsel organın kesilmesidir. fakat iki şekli vardır. birinde penis ve hayalar komple alınırken, diğerinde sadece hayalar kesilir. hayaları kesilen erkek penisi hala mevcut olduğundan, çok nadir de olsa, çocuk sahibi olabilir. ayrıca hadım edilmek cinsel isteği öldürmez.

uzun seneler önce, erkek çocuklarından sesi ince olanları tenor olarak yetiştirmek için eğitime alan müzik okulları bu işlemi uygularmışlardır. hatta şuanda adını hatırlayamadığım çok ünlü bir tenor hayatını hadım bir şekilde tamamlamıştır. cinsel isteği ölmediği fakat kadınlara dokunamadığı için de erkek kardeşinden beğendiği kadınlarla birlikte olmasını ve kendisine anlatmasını istemiştir.
  5. üç hadım şekli vardır:
    -hayaları ve erkeklik organı kesilerek hadım edilme
    -yalnız erkeklik organı kesilerek hadım edilme -çiftleşme ve sevişme gücü bulunur-
    -yalnız hayaları çıkarılarak hadım edilme

hıristiyanlığın bazı kesimlerinde üreme günah sayıldığından hadımlık, inanç gereği olarak da tercih edilmiş bir uygulamadır.

hıfzı topuz zamanın doktorlarından zamboka paşa'nın yazdığı kitaptan hadımlaştırma ameliyatını şöyle alıntılamıştır:
    köle çocuklar mısır'a yakın yerlerden kaçırılmıssa, assiout'taki hıristiyan manastırına götürülürdü. bu manastırların en ünlüsü so-hog yakınlarındaki detr-elabiad manastırıydı. araplar burada çocukları papazlara teslim ederlerdi. bu yüce din adamları da ufak bir çıkar karşılığı bu zavallı çocukların cinsel organlarını ve erkeklik bezelerini keserek bunları hadım ederlerdi. hadım edilecek çocuklar önce bir masaya yatırılır, kollarından, bacaklarından ve göğüslerinden bağlanırdı. sonra çocukların cinsel organları bir sicimle boğulur ve iyice sıkıştırılırdı. bundan sonra papaz eline bir ustura alarak, bağırta bağırta çocuğun cinsel organını keserdi. kesilen sperm kordonları karında akıntı yaparsa ya da kesilen damarlardan bir kanama olursa çocuk hemen öldüğünden, papazlar kestikleri kordonları ve damarları bağladıktan sonra yaranın üzerine eritilmiş çam sakızı döktüklerini ya da kızdırılmıs demirle dağladıklarını söyleyerek anlatmasına devam ediyor. bu iş de bitince idrar yollarının uçlarına birer kamış takılır ve çocuklar bellerine kadar kuma gömülürdü. birkaç gün sonra papazlar çocukları yeniden manastıra alarak aromatik bir yağla yaralarına pansunam yaparlardı. yaralar iki üç ay içinde kapanır, ancak bu süre zarfında çocuklar idrarlarını yaparken katlanılmaz acılar çekerlerdi. papazların bu ameliyatları ingiliz'lerin, mısır ve sudan'ı ele geçirmeleri ile son buldu. bu işleri yürütemeyeceklerini anlayan papazlar, manastırlarını kapatmak zorunda kaldılar. zamboka paşa, bu bilgileri görüşmelerinden elli yıl önce bu acıyı tatmış bir haremağasının kendisine ağlaya ağlaya en ince teferruatına kadar anlattığını ve kendilerini bu duruma sokan cellatlara lanet yağdırdıklarını ifade etmiştir. * bazı kaynaklar hadım etme işleminin nasıl yapıldığının kesinlikle bilinmediğini yazar.
    hadım etmek sanıldığı gibi osmanlılarda yapılan bir uygulama değildi. hadmlık bizanslılardan osmanlılara geçmiş bir uygulama olmakla beraber osmanlı devleti kendi eliyle yapmıyor, hadım edilmiş kimseleri satın alarak bu ihtiyacını karşılıyordu. -hadım etmek islam inancına göre caiz değildir.-
    (bkz: hadım)
    (bkz: harem ağası)