• videolar

  1. hasan el sabbah'ın afyon ruhu içirerek kullandığı ve selçuklu veziri nizamülmülk'ü de öldürttüğü suikastçı topluluğu.
  2. hasan sabbah tarafından, ücra bir kalede(alamut kalesi), dünya gerçeklerinden uzak yetiştirilip, sabbah'ın kendi imalatı olan, genç güzel kızlarla dolu sahte cennetin vaadedildiği, haşhaş vasıtasıyla uyuşturulup hasan sabbah'ın tüm isteklerini yapan genç erkekler güruhu.
  3. ilk gerçek teröristler olarak anılırlar. aslında tam olarak bir intihar suikastı timiydiler. hedefe alınan insan özellikle aşırı kalabalık yerlede kalbine bir bıçak saplanarak öldürülüyor ve katil etrafındaki insanlar tarafından linç edilene kadar hasan sabbah ve tebaasıyla ilgili propangandaları bağırıyordu. halka kendi inançlarının ne kadar üstün ve yoğun olduğunu göstermek amacı ile yapılan bu tarz hareketler sayesinde halkın hasan sabbah ve haşhaşilere olan güveni, inancı ve bazı durumlarda korkusu artıyordu.
  4. hasan sabbah'ın birtakım illüzyonlar ve haşhaşın uyuşturucu özelliğini kullanarak etkisi altına aldığı insanların oluşturuğu tarikat.