1. hıdrallez gecesi yapılacak bi batıl inanç:

  - tuz yenilerek yatılır. su içilmez
  - tuz vucudu kavurur.
  - rüyada susanır.
  - rüyanda kim sana su getirdiyse onunla evlenilir
 2. sabah uyanır uyanmaz çırılçıplak soyunulur, giysiler katlanıp odanın kapısının önüne koyulur. balkona çıkılır, sokakta görülen ilk insana yüksek sesle selam verilir. eğer gülümserse, eğlenceli, rahat bir insandır. sinirlenirse, bazı şeyleri aşamamış biridir.

  giysileri de alın kapının önünden, basmayın girip çıkarken. orası saçma biraz.
 3. bir kağıda dilek yazılır, dilekler kırmızı kurdela ile gül dalına asılır.
  sabah asıldığı yerden alınıp denize atılır.

  karada dileği hıdır (a.s.)'ın, denizde ise ilyas (a.s.)'ın yerine getireceğinin inancıdır.
 4. hıdırellez akşamı ailenize birtakım ayaklar yapın, biraz mesafeli davranın, fazla yüz vermeyin. arada kırıcı sözler söyleyin, haysiyetleriyle oynayın. eğer yine size iyi davranıyorlarsa sizi gerçekten seviyorlardır. yok eğer aranız bozulduysa, gece yatmadan iki yumurta yiyin, sabaha karşı kabuklarını salonun ortasına bırakın. ertesi gün bütün olanlar unutulacaktır. herkes kafayı kabuklara takacaktır. pek inanç gibi değil sanki bu ama.
 5. bir arkadaşın zoruyla 7 kişiyle gece 12'de sokağa çıkılıp ilkkez duyulan bu ritüel gerekleştirilmeye çalışılır.ilk önce yazılan dileğin gömülmesi için gül aranır sokaklarda..en sonunda başka bir arkadaşın oturduğu apartmanın bahçesi bulunur.bahçe demirlerinden atlanarark sözkonusu güle ulaşılır.
  dileklerin yazılı olduğu kağıtlar gömülecekken pis pis sırıtan* arkadaşla gözgöze gelinir....
  bu sırıtışla kişi kendine gelip empati kurar ve ''benim evimin altına gömülse bunlar köşeyi döner dönmez okurum'' düşüncesi akla gelir...''vazgeçtim'' diye somurtulur.
  ancak anlatılanlara göre dilek kesin(!) gerçekleşecektir ve insanlar azimle(komşuların bakışlarına rağmen) denemektedir.
  düşünülür,taşınılır...
  osmanlıca bilen yakın arkadaş akla gelir..bekleyin geliyorum deyip yok olunur ve dilek özenle osmanlıcaya çevrilir.*
  gül ağacına gidilip işlem gerçekleştirilir...
  ertesi gün,gün ağarmadan dileğini alıp akarsuya atması gereken malum 7 kişi,büyük uğraşlarla akmayan uyduruk bir dere bulup atarlar köprüden aşağı!
  ilginçtir..osmanlıca yazılmış dilek hariç hepsi takılır suda!
  çıkarılan sonuç hayli komiktir hala da gülünür...

  hıdır dede osmanlıca bilmektedir!!! *
 6. sabah kahvaltıdan sonra üç zeytin bir yaprağa (tercihen kavak) sarılır ve iççamaşırına koyulur. günün sonuna kadar dayanabilenlerin sabırlı olduğuna inanılır.

  hayır yaprakta da durmuyorlar ki, fıldır fıldır.
 7. dileğinizi bir kağıda yazıp atınızın sol ön nalına sıkıştırın ve atınızı olaydan habersiz bir arkadaşınıza vererek uzun bir gezinti yapmasını söyleyin. eğer döndüğünde kağıt hala oradaysa dileğiniz gerçekleşmeyecek demektir. ona göre biraz az sıkıştırın işte artık. düşecek gibi böyle. ucundan.

  ha atınız yoksa zaten hıdırellez falan baştan saçma. at kullanılan zamanlara iyi gidiyor böyle inançlar. şimdi internet başında ne hıdırellez'i bırak allahaşkına.