1. geçen hafta yeni liderlerini seçmiş gruptur. yerleri, mekanları bellidir. olabildiğince şeffaf olduklarını belirtmektedirler. her zaman için toplum refağı için çalışırlarmış. hayır faaliyetlerinin çoğunun arkasında bu kişiler olurmuş.

  http://www.mason.org.tr adresinden ulaşılabilirler.
 2. rte iktidara geldiği sene mason cüppelerini giyip onlardan biri olduğunu haykırırsa adamlar hür de olur kabul edilmişte olur her şey olur. balık baştan kokmuş sayın seyirciler.
 3. peki acaba "hür fakat kabul edilmemiş gariban masonların locası da varmı?" diye düşündürten locadır.
 4. http://www.mason.org.tr/...

  site çok enteresan, bir zamanların demireli gibi bir çok konuşup hiç bir şey söylemiyor.

  ilginç anektodalar var
  mesela
  """ittihat ve terakki cemiyeti, kuruluşunda italyan birliği’ni gerçekleştiren italyan masonluğu'nun etkisinde, “özgürlük-eşitlik-kardeşlik” ilkelerini kabul ederek istibdata karşı mücadele verdi. ittihat ve terakki özellikle selanik’te bulunan italyan,ispanyol ve fransız locaları'nda toplandılar. talat paşa (altta), cavit bey (üstte), doktor nazım, bahattin manastırlı, emanuel karaso gibi ünlü ittihatçılar, selanik’te macedonia risorta locası'nın üyesiydi"""

  mesela
  """"ikinci meşrutiyet’in getirdiği ilerici fikirler, 31 mart vak’ası diye bilinen karşı devrim hareketini başlattı. karşı devrim hareketini bastıran mahmut şevket paşa komutasında trakya’dan gelenhareket ordusu subaylarının çoğu mason'du.""""

  mesela
  """"""""""atatürk’ün cumhuriyetçi kadrosunda görev alanların büyük bölümü masondur. bir bakıma yönetim ve devrimlerin gerçekleştirilmesi masonlara emanet edilmiştir. fethi okyar, rauf orbay, refet bele paşa, ali ihsan sabis paşa, meclis başkanı kazım özalp paşa, meclis başkanı abdülhalik renda, başbakan hasan saka, içişleri bakanları şükrü kaya ve mehmet cemil ubaydın, dışişleri bakanları bekir sami kunduh ve tevfik rüştü aras, sağlık bakanları rıza nur, adnan adıvar, refik saydam, behçet uz, milli eğitim bakanları reşit galip, hasan ali yücel, ekonomi bakanı sırrı bellioğlu, milletvekilleri cevat abbas, atıf bey, edip servet tör, yunus nadi, reşit saffet atabinen, memduh şevket esendal, hilmi uran, tevfik fikret sılay, ahmet ağaoğlu, ankara valisi nevzat tandoğan ve belediye başkanı süleyman asaf ilbay, istanbul valileri muittin üstündağ, lütfü kırdar, danıştay başkanı mustafa reşat mimaroğlu, jandarma genel kodurum aynımutanı galip paşa, istiklal mahkemesi başkanı necip ali küçüka, amiral mehmet ali paşa atatürk’ün çevresinde ülkeye hizmet etmiş masonlardır."""""""""""""""

  bir hayli enteresan
  atatürkün şifahi emri ile kapatılan mason localarının bunca üyesi ile ittihat ve terakki ile başlayarak yeni türkiyenin kuruluşunda bu kadar söz sahibi olması bir hayli ilginç
  bu topraklardan doğmamış bir sistemin bu toprakları şekillendirmesi açıkçası benim baya canımı sıkıyor

  bir de ufak şark kurnazlıkları var sitede
  mesela ünlü masonlar diyor politikacıları sayarken sadece geçmiştekileri sayıp bugüne dokunmuyor, e insan merak ediyo üstad sizin bu kadar politikacı bu kadar memlekete şekil vermiş aydın vesaireniz varken ne oldu şimdi bunlar?
  yok açıklamak uygun değilse geçmişi neden açıkladın?