1. orta anadolu ezgilerinin hissedildiği çok sakat bir orhan gencebaybestesi

gurbet elde hasta düştüm ağlarım
    bu gönül kahrını çekemez oldum
    açılmış yarama ateş bağlarım
    derd ile sevinci seçemez oldum

bir güzelin mecnunuyum efendim
    sel bastı ovamı yıkıldı bendim
    derdimi bilmiyom ben kendi kendim
    aşk sırrını yare açamaz oldum

kaşların kemandır kirpiğin oktur
    bilinmez dertlerin sayısı çoktur
    bilirim sevdiğim ettiğin haktır
    gönül sana bağlı kaçamaz oldu
  2. keman partisyonu ile insanı bir gökyüzüne, bir yerin dibine sokan, sözleri turan saydam'a ait çok acayip şey. bağlama partisyonuyla ilgili henüz bir yorum yapmadım, ama yapıcam.
  3. bestesi orhan gencebay' a ait olan insanın yüreğini dağlayan kavuşamayanların türküsüdür.

orhan gencebay kendi albümümde bizzat seslendirmiştir ve yine aynı eser kubat tarafından da yorumlanmıştır.

son olarak orhan gencebay' ın 19 eylül de piyasaya çıkacak olan son albümünde bu eseri volkan konak seslendirecektir.

beklemedeyiz...
  4. sözleri her ne kadar turan saydam olarak gözükse de aslen müziğiyle beraber sözleri de orhan gencebay'a ait olan türkü. baba bu türküyü 18-19 yaşında yazmıştır. hikayesine gelecek olursak:

baba edirne'dedir. hanefi adında lisede okuyan iyi bir arkadaşı vardır, babayı turan saydam'la tanıştırır. "turan edirne'li bir kızı çok seviyor ama bir türlü açılamıyor" derler baba da "e o zaman gidip biz söyleyelim kıza turan'ın durumunu" der ancak turan "kız reddederse bir daha onu göremem okul çıkışlarında benden kaçar" deyip babanın teklifini reddeder. sonra gençlerin okulu bitirip bursa'ya gittiğini öğrenir. 8-10 ay sonra baba tekrar edirne'ye gider ve hanefi'yi görür turan'ı sorar. hanefi ağlamaya başlar, "duymadın mı" diye sorar.
    turan daha fazla dayanamamış, kendini asmıştır.

orhan baba türküsünden bahsederken gözyaşlarına engel olamayarak "bu bir ağıttır" der. sözünü yazar, besteler söz sahibi olarak da turan'ı yazar.
  5. bir güzelin mecnunuyum efendim
    sel bastı ovamı yıkıldı bendim
    derdimi bilmiyom ben kendi kendim
    aşk sırrını yare açamaz oldum

orhan gencebay'ı klasik arabeskçilerden ayıran dizelerden bir dizedir.
    güzel bir şarkı gerçekten. volkan konak da gayet güzel yorumlamış bu şarkıyı.

http://www.youtube.com/...