• videolar

1. seyduna türküleri 2 albümünde emrah altınok tarafından yorumlanmış şarkıdır, türküdür. "gule" nin, bir ismin kısaltması ve "-e" seslenme eki ile oluşturulduğunu düşünüp demeli ki: "su esmeri duru gulo"

bir köz düşürdün bağrıma
    yaramı dağlayıp gittin
    dostluğu koydun arama
    dilimi bağlayıp gittin
    dostluğu koydun arama
    elimi bağlayıp gittin

su bakışlı duru gule
    yağmurlardan arı gule
    bir göz vurup dönüp gitme
    koyma beni yarı gule

su esmeri duru gule
    gül çiğinden arı gule
    bir göz vurup dönüp gitme
    koyma beni dara gule
    bir göz vurup dönüp gittin
    koydun beni yara gule

yolun açık olsun be gule
    yürekleri gömelim küle
    gözlerin gelse de dile
    dost diyelim bile bile
  2. güzel bir türkü formatında şarkı .

yalnız her şeyi anladım da; su esmeri ne demektir? nasıl bir şeydir? kime denir çıkaramadım . anlayan varsa beri gelsin efendim
  3. bir köz düşürdün bağrıma
    yaramı dağlayıp gittin
    dostluğu koydun arama
    dilimi bağlayıp gittin.

türkü olup olmadığı konusu tartışılır ama gerçek şu ki adamın amına koyabilitesi yüksek olan parçadır.

(bkz: golden shot)
  4. ezginin günlüğü'nün doğu türküleri albümünden. hakan yılmaz yorumuyla. ezginin günlüğü'nün eski tadı var bu şarkıda, ilk albümler, emin igüs, feyza erenmemiş, türküler falan.

şu dağlar karlı dağlar gule
    etrafı kabak bağlar
    kırık köprü altında gule
    murat'ın suyu çağlar

gule, uyan, sabahtır gule
    yüreğimiz yanıktır

şu dağlar bizim olsa gule
    etrafı üzüm olsa
    yârin uykusu gelmiş gule
    yastığı dizim olsa

gule, uyan, sabahtır gule
    yüreğimiz yanıktır
  5. gule bir kadın ismi. güzel bir kadın ismi, güzel bir kadının ismi.. gule en sevdiğim arkadaşımın ismi.. şu bakışlı durugule nasıl kıydın bize, bizi sensiz nasıl bırakabildin.. boğazımızda bir düğüm bıraktın; her nefeste bizi boğan bir düğüm.. keşke şu dağlar bizim olsa, sen de içinde olsan. hani bilsem yerini de sen o dağlarda olsan.. ahh gule ankara'da kış yok, kar yok, tadı yok buraların. oralar nasıl , bembeyaz mi heryer senin yüreğin kadar beyaz mi aceba ayak bastığın yerler. ya saçların gule uzun mu hala.. upuzunn, kap kara saçlarını savururken rüzgarda kıskandırma sakın ağaçları saçlarının dalgasıyla.. canım arkadaşım hala okulda yalnız oturuyorum sınıfta yanıma kimseyi almıyorum, gelecek benim arkadaşım oturacak yanıma , kalemlerimi yürütüp kızdıracak beni yine.