1. her yıl bir önceki yılın grip mikropları baz alınarak hazırlanan ve genellikle aşı olduktan sonra bir hafta içinde grip eden, gerekliliği ve faydaları doktorlar tarafından tartışılan aşı
 2. geçen yılı sağlıklı geçirişimde katkısının büyük olduğuna inanıp bu sene de yaptırdığım,ancak 2 ay içinde 3.kez olmak üzere tuvalet kağıtlarına sığmaz taşar mikroplarımın da gösterdiği gibi külliyen fuzuli aşı.*
 3. 5 yıldır grip olmayan bendenizin şirkette beleş olduğu için hemen zıplayıp yaptırdığım, akabinde 2 hafta sonra grip olduğum için küfürler ettiğim, bu sene 2004 ün seri başı grip virüsünün zayıflatılmış halinden teşekkül aşı.
 4. her sene formülü değiştirilen, bazı doktorların şiddetle karşı çıktığı aşı. karşı çıkan doktorlara göre, yapılan her aşı grip virüsünün mutasyon geçirmesini tetikleyen bir olay. üstelik her sene düzenli aşı olan bir insanın vücudu bir süre sonra hiç bir işe yaramayan antikorlarla dolmuş oluyor. dünya sağlık örgütü (who) her sene aşının içeriğinde bulunması gereken üç virüsü açıklıyor ve buna göre aşılar hazırlanıyor. aşıya girecek virüsler seçilirken dünyanın çeşitli yerlerinden virüsler toplanıyor. koruyuculuğu %60-80 arasında değişiyor. üretimi sırasında tavuk yumurtaları kullanıldığı için yumurta alerjisi olanların kesinlikle yaptırmaması gerekir.
 5. birkaç yıl aradan sonra ilk kez 2 gün önce* yaptırdığım, önce iğne yerinde ağrı ve kaşıntı yapan (ki hala var) ve bugün* öğleden sonra itibariyle de hafif grip belirteleri gösteren aşı...

  ayrıca:

  (bkz: vaxigrip)
 6. virüslerin çok sık mutasyona uğradıkları göz önüne alındığında, para tuzağı gibi görünen, ilaç endüstrisinin bir ürünü. psikolojik etkisi olabilir.
 7. yüzlerce çeşiti olan ve herbiri sürekli değişim gösteren influenza virüslerine karşı hazırlanmış aşı. artık ne derece faydalı olacağını siz düşünün
 8. bu yıl (2009-2010) virüsleri mutant yapmaya üşenilmiş aşılardır.
  normalde böyle uzun süreli grip olmayan bünyeye bile yapacağını yapmıştır, allah'tan verem aşısı falan olmamışız dedirtmiştir bu yıl.

  (bkz: vaxigrip)
 9. bi kere aile alışınca her sene insanın başına dolanan baş belası acı çektirme aleti.
  gripken de mutluyum iğneleri sevmiyorum kardeşim zorla mı?!
  grip aşısı insana eylülleri sevmemek için sağlam bi sebep getirir, kullanılana kadar soğukta beklemesi gerektiğinden eczanenin buz kalıbı vardır böyle renkli plastik... sonra bir de aşı olmak için katlanılması gereken o ilaç kokusu vardır ki aman evlerden ırak.

  şimdi bile burnuma geldi daha olmadan ürperiyorum yeter bu kadar.

  edit: de ayrı yazılır...
 10. eğer bağışıklık sisteminiz iyiyse(bebekler ve yaşlılar hariç)gerekli olmadığını düşündüğüm aşı.ilaç firmaları biraz daha kazanır hepsi bu.