• görseller

• gri göz
  1. açık renkli, ne mavi ne yeşil olarak nitelendirilen garip göz. sorarlar gözün ne renk diye, yeşil dersin "hayır neresi yeşil bildiğin mavi" derler, mavi dersin "hayır neresi mavi bildiğin yeşil" derler. çareyi gri demekte ararsın bu sefer "ne grisi be gri göz mü olurmuş" derler. zıkkımın kökü rengi benim gözüm dersin sonunda bu seferde kötü sen olursun. mına kodumun gözüdür yani.

edit: yeşil veya mavi lens takınca tamamen buz gibi bir gri oluyor. bu tip göze sahip olanlara tavsiyem böyle bir lens takıp piyasaya çıkmaları yönünde. piyasanın altını üstüne getirebilirsiniz. karakter olarak cool diye tanımlanabilen insanlar bakışlarıyla karşısındakini buza döndürebilir.
  2. hem yeşil hem mavi olan gözdür. gölge ve ışığa göre renk değiştirir. bu göz rengine sahipseniz kaç yaşına gelirseniz gelin, gerçekte gözünüz mavimi yeşilmi asla bilemeyeceğiniz bir göz rengidir. çoğu zaman ikisinin ortası bir renk görünür.

(bkz: okyanus yeşili)
  3. ne renk gözüm dedirten bi renkdir.mavi -gri-yeşil-turkuaz renklerine dönen gözlerimin sabahları uyanır uyanmaz,sisli havalarda ev içinde griye döndüğü herkesin " senin göz rengin ne mavi-yeşil arası" deyip " gri" dediğimde " yok morr öyle göz rengimi olur" dediği bir göz rengidir.gri giyince mavi-gri gözlerime herkesin bakması sonunda hoşuma kaçan bişeydir .cevremdekilerin yolunu kesip " senin gözleri konuştuk arkadaslarla her ortamda renk değiştiriyormuş öylemi" dendiğinde" dönekler biraz" diye dalga gectiğim renkdir.yeşil giiynce yeşil,mavi giyince mavi güneşde gri mavi ortada sarı olduklarını idda ettikleri işin içinden cıkamayınca mavi göz dye hitap ettikleri bir renktir.

edit: yaradan güzel yaratmıştır.şükretmek gerekir..
  4. türkiye'de tartışmalara yol açan göz rengidir. burada gri göz rengi pek bilinmez. gri gözlü bir insanın gözü diğer insanlara göre ya yeşildir ya da mavi. gri akla gelmez. benim gözüm gri. gözüm mavi mi yeşil mi diye hararetli hararetli tartışan arkadaşlarım var.
  5. galiba sahip olduğum göz rengi. bi ortamda göz rengim hakkında konu açılırsa yarısı mavi yarısı yeşil diye ikiye ayrılırlar.
  6. safsatadan ileri gitmeyen göz rengidir. genelde mat mavi gözlere, işte bu gri göz diye sazanlık yapan çok olur. hee canım hepimiz gri gözlüyüz sen de gri gözlüsün, var öyle birşey evet. marjinallik olsun diye biri çıkar gri gözlüyüm der, diğerleri de aaa ne ilginç gri gözlü der (halbuki baktığı göz mis gibi kahverengi) diğer sazanların da en sevdiği renk gri göz oluverir hatta bir zaman sonra düşünür benim gözlerim niye gri olmasın der (hani ben mesihim diye çıkıyordu ya millet ortaya, işte bu kişi de o insanlardan farksızdır) benim gözlerim gri diye çıkar ortaya, adeta mutasyona uğrayıvermiştir birden ve kendi isteğiyle. biz körüz ya görmüyoruz.
  7. harlequin aşk romanlarında bolca yer verilen göz rengidir. genelde erkeğin sahip olduğu "steel gray" (çelik rengi gözler) şeklinde ifade edilen bu renk, züppe bir göz renginin ulaşabileceği son noktadır. buz gibi bakarak kendisine şirinlik yapan kızları yerden yere çalar o gözler. sahibi olan birini tanıdım ve hemen çıktım oradan.
    (bkz: daha ne kadar aşağılanabilirim)