merhaba! itü sözlük, içeriği dünyanın değişik noktalarında bulunan yazarlarca oluşturulan bir interaktif sözlüktür. daha fazla bilgi alabilir, üye olarak içeriğin genişlemesine katkıda bulunabilirsiniz.

goşist

1. bu başlıkta
  2. bakın dur
  3. sırala
  1. fransızca "la gauche" tan gelir. sözcük anlamı olarak aslında "solcu" demektir. yetmişli yıllarda kuramsal anlamda ultra devrimci, uygulamada da maceracı, şiddet ve silahlı mücadeleden yana olanlar için kullanılan alçaltıcı, küçültücü tanımlamadır. avrupa sosyalizminde "sol sapma" olarak görülür.
  2. aklıma hep "etçil"i getiren...

bu yüzden ne zaman biri birini eleştirirken böyle dese, dikkatim dağılırdı.

not: kürtçe'de ete "goşt" deriz.
  3. bu son olsun filminde çok güzel bir şekilde işlenen sıfat.

darbe olur,dört tane evsiz yattıkları yerde devrimci sol gazetesi olduğu için ''örgüt üyeliği'' şüphesiyle hapse atılır.evsizlerden büyüğü,diğerlerine ''burada herkes ne yapıyorsa aynısını yapın ki bizi ezmesinler'' der.

arama için mahkumlar tek sıra dizilirler.tabi,aramaya karşı devrimciler direnir ve jandarma saldırır.

ondan sonra bizim evsizlerin yanına üç tane tkpli gelir.evsizlerin yüzü kan revan içindeyken tkpliler ise sadece donlarıyla orada durmaktadırlar.evsizlerle tkpliler arasında şu diyalog geçer:
    e-kardeş hayırdır?
    t-arama yaptılar.sizin bu haliniz ne peki?
    e-arama yapmaya kalkıştılar.
    t-siz de direndiniz tabi.zaten başımıza ne geldiyse sizin bu goşist tavrınız yüzünden geldi.
    e-ulan yavşak;senin gibi kıçımı başımı açıp zenne gibi ortalıkta dolaşacağıma goşist olurum daha iyi lan!

tkp'nin 12 eylül öncesi ve sonrasında gösterdiği tutumu,12 eylül öncesinin en büyük işçi örgütü disk'i nasıl hiç ettiğini düşününce ''helal olsun lan!'' dedim tkpli revizyonisti dut yemiş bülbüle çeviren adama.
  4. devrim yapmanın en keskin yoludur. devrim yapana kadar goşist olacaksın , sonrasında ise sosyalist bir yönetim benimsersin.

hele ki faşist ve cani bir devlete karşı devrim yapmak istiyorsan, bu sade bir komünist düşünce ile olmaz... komünist düşüncene goşistlik ve anarşistlikle modifiyeler yapacaksın keskin kararlar vereceksin. bizim ülkemizde 80 öncesinde ki en büyük eksikti...

misal (bkz: fidel castro)goşist düşünceyi çok iyi uyguladı.