merhaba! itü sözlük, içeriği dünyanın değişik noktalarında bulunan yazarlarca oluşturulan bir interaktif sözlüktür. daha fazla bilgi alabilir, üye olarak içeriğin genişlemesine katkıda bulunabilirsiniz.
  1. 1

gerdek gecesi kızdan kan gelmemesi

1. bu başlıkta
  2. bakın dur
  3. sırala
  1. ismi cismi belli olmayan, hic bir sıfatı yakıştıramadığım bazı mahlukların katil olmalarına sebep olan olay. bunu düşünmek bile cahillik. kan bu, gelmeyebilir de...
  2. gelin hanımın kızlık zarının esnek olması, gelin hanımın regl olmaması, damat beyin iktidarsız olması gibi sebeplerden dolayı gerçekleşebilecek olaydır. evlenip çoluk çocuğa karışmak, her gece sarılacak birine sahip olmak gibi kutsal düşünceler yerine, namusu iki bacakarasında arayanların kabusudur. bir de kızlık zarına kafayı takmış ve cahil insanların.
  3. saçmalık değildir gayet doğaldır kan gelmemesi (bkz: kıçından anlamak). ne yazık ki bazılarına göre kan gelmesi çok önemli bir ayrıntıdır, bazi yörelerimizde hala kanlı çarşaflar gerdek gecesinden sonra bütün köye gösterilir (bkz: japon bayrağı). bu çok üzücü bir olaydır, ayrıca bana şöyle bir şeyi çağrıştırdı:

posta gazetesinde haydar dümene yöneltilen bir soru şöyle bir şeydi:

adamın biri: merhaba ben karımla beraber oldum gerdek gecesinde ama çok az kan geldi
    haydar dümen: daha fazla kan istiyorsan kurban kes!!
  1. 1