merhaba! itü sözlük, içeriği dünyanın değişik noktalarında bulunan yazarlarca oluşturulan bir interaktif sözlüktür. daha fazla bilgi alabilir, üye olarak içeriğin genişlemesine katkıda bulunabilirsiniz.
  1. 1

george best

1. bu başlıkta
  2. bakın dur
  3. sırala
  1. geçtiğimiz günlerde hayat veda ederek biz futbol tutkunlarını hüzne boğan manchester united'lı futbol efsanesi,
    27 yaşına kadar futbol oynayıp kazandığı katır yüküyle parayı ne yaptığı sorulduğunda
    "paramın yarısını kadınlara, alkole ve arabalara harcadım kalan kısmı ise boşa harcandı" cevabını veren sürekli gülerek top oynayan, karşısındaki futbolcuları ağlatana kadar çalımlayan müthiş yetenek.
    bir ajax- manchester maçı öncesi dönemin bir diğer efsane ismi cruyf'a ilk beş dakika içinde bacak arası yapacağı yönünde gazetelere beyanat verip, maçın başlama düdüğüyle beraber aldığı ilk pasla kendi kalesine doğru koşmaya başlamıştır, alenen cruyf'u kovalamaya başlayan best, dediğini yapar ve cruyfa bacak arasını basar, sonra yine gülücükler içinde oyununa devam eder,
    1967-1968-1969 dünya güzelleri sırasıyla sevgilileri olmuştur,
    yaşadığı dönem içerisinde best'in büyüklüğünü ve seksapalitesini anlatmak için
    david beckhamla kıyaslayacak olursak
    david beckham kastamonu iken george best paristir
  2. 1970de manchester'da forma giyerken, west brownich albion'la yaptıkları bir maçdan sonra kutlama için takım olarak bir bara giderler. orda west bromwich'li bir defans oyuncusuyla karşılaşan best'e defans oyuncusu şöyle der;
    "hey george dön de bir yüzüne bakayım, çünkü bütün maç boyunca defansı peşine taktığından sadece kıçını görebildim."
  3. konuyu futbolculuğuyla kısıtlarsak, anılara bakmak gerekir. yoksa bu adam hakkındaki muhabbetler konuş konuş bitmez. gerçekten efsane.

ayağına kasti dalan oyunculara rğgmen yıkılmayarak hedefine giden bir golcüdür.torpido gibi adamdır.
    inanılmaz hızlıdır.
    şovmendir. cruyff la karşılaştıkları bir maçta, gazeteciler mactan önce ona hanginiz daha büyüktür diye sormustur.o da sadece izleyin diyip sahaya girmiştir. santra olur, top best'e gelir, bir kaç kisiyi geçer, karşısına cruyff gelir.ona da bir bacak arası attıktan sonra seyirciye döner, durur ve yumruğunu havaya kaldırır.
    herkes daha fazla oynayabileceğine emin oldugu icin sahalardan erken kopuşunu kimse içine sindirememiştir.

ayrıca wedding present grubunun bir albümünün de adıdır. saçlarından ve karakterinden oturude el beatle diye anılır. beatles'ın beşinci üyesi sayılır.
  4. ''eğer bana üç kişiyi çalımlayıp 30 yarddan liverpool'a nefis bir gol atıp tribünleri ayağa kaldırmak mı, dünya güzelini yatağa atmak mı diye sorsanız karar vermesi çok zor olurdu. şanslı biri olarak her ikisini de yaptım. ama birini 50 bin kişinin gözleri önünde'' şeklindeki açıklamasına ''beckham sol ayağıyla topa vuramıyor, kafa tamıyor, yavaş ve oyun zekası eksik. bunun dışında fena değil.'' açıklamasını ekleyerek gazetecileri manşet seçmekte zorlamıştır rahmetli.
  5. 22 mayıs 1946, belfast doğumlu futbolcu. tüm zamanların en iyi futbolcularından biri kabul edilir. oyunculuğu dışında aşk hayatı ve alkol problemi ile de gündemden düşmeyen best, 60larda kendisine, "the fifth beatle" lakabı uygun görülecek kadar popüler olmuştur. pele, george best için "dünyadaki en iyi futbolcu" demiştir.1968de avrupada yılın futbolcusu seçilen best,1965 ve 1967 yıllarında manchester united ile ingiltere ligi şampiyonluğu, 1968de yine manchester unitedla şampiyonlar ligi şampiyonluğu yaşamıştır. 25 kasım 2005 tarihinde londrada cromwell hastanesinde vefat eden best, belfastta defnedilmiştir.

"i used to go missing a lot...miss canada, miss united kingdom, miss world..."
    "i've stopped drinking, but only while i'm asleep."
    "in 1969 i gave up women and alcohol. it was the worst 20 minutes of my life."
    "pelé called me the greatest footballer in the world. that is the ultimate salute to my life."
    "i went from el beatle to el vino in three short years."

ayrıca..
    (bkz: maradona good pele better george best)
  6. manchester united ile üne kavuşmuş alkol ve kadın bağımlısı
    "eğer biraz daha tipsiz olsaydım, pelenin adı dahi anılmazdı" şeklinde sözleri olan megaloman ama bunu da hakedebilen belfastlı futbol yıldızı
  7. ''1969'da içkiyi ve kadınları bıraktım. hayatımda geçirdiğim en berbat 20 dakikaydı.''
  1. 1