merhaba! itü sözlük, içeriği dünyanın değişik noktalarında bulunan yazarlarca oluşturulan bir interaktif sözlüktür. daha fazla bilgi alabilir, üye olarak içeriğin genişlemesine katkıda bulunabilirsiniz.
  • görseller

• gemliğe doğru denizi göreceksin sakın şaşırma

gemliğe doğru denizi göreceksin sakın şaşırma

1. bu başlıkta
  2. bakın dur
  3. sırala
  1. bursa istanbul istikametinde gemliğe hemen varmadan önce ufak bir tepeciğin üzerinde kocaman harflerle yazan ve orhan veliye ait olan söz, gerçekten de gemliğe doğru denizi görürsünüz ve bir an için acaba denizi gördüğüm için şaşırdım mı şaşırmadım mı tereddütüne düşersiniz
  2. orhan veli dayımızın bursa'dan istanbul yönüne seyreden sürücülerin gemlik'e yaklaşırken bir anda denizi görüp şoka girmelerini engellemek için söylediği tarihi öğüt-ül attention. engürücük köyünü geçtikten sonra kocaa bir tabelada çıkar karşımıza.
  3. yeryüzünün gelmiş geçmiş en güzel karayolu tabelası!

canım bursa'mdan gemliğe giderken yolun sağındadır.
  4. orhan veli'nin sevdiğim dizelerindendir.

"gemliğe doğru
    denizi göreceksin
    sakın şaşırma"

enteresan bir hikayesi de var üzerimde. gezi olayları esnasında taksim point otel'e doğru çıkarken bir yerin camında görmüştüm. biri yazmış:

"gezi'ye doğru
    işgali göreceksin
    sakın şaşırma"

orhan veli

o an çekemedim fotoğrafını ve adam ne kadar güzel coverlamış diye geçirdim içimden, çok duygulanmıştım nedense. bugün tesadüfen aynı yerden geçerken ofislerin bulunduğu yerin inşaat halinde ve yıkılmak üzere olduğunu gördüm. yazı dışarıdan boyayla silinmiş ve flu şekilde çok hafiften belli ediyordu kendini. görevlilerden rica ederek içeriye girdim (ikna kabiliyetim yüksektir) ve bingo. dışarıdan silinmiş olarak görünen yazı, içeride tam karşımda duruyordu ve fotoğrafladım.

(görsel: gemliğe doğru denizi göreceksin sakın şaşırma/531525)