merhaba! itü sözlük, içeriği dünyanın değişik noktalarında bulunan yazarlarca oluşturulan bir interaktif sözlüktür. daha fazla bilgi alabilir, üye olarak içeriğin genişlemesine katkıda bulunabilirsiniz.

gemide çalışmak

1. bu başlıkta
  2. bakın dur
  3. sırala
  1. bir arkadaşımız, mezun olunca direkman gemide iş bulup çalışmaya başlamıştı, benim de ondan öğrendiğim çalışma şeklidir.

bunlar gemiye binip , 8-10 ay gelmiyorlar ya, ben de zannediyorum ki, bütün gün güvertede kakara kikiri yapıyorlar, güneşleniyorlar, voleybol oynuyorlar falan.

çocuk denizden döndü, bir baktım ki, bir deri bir kemik kalmış, meğersem bunlar günde 10-12 saat, cehennem gibi sıcak makina dairesinde çalışıyorlarmış.
  2. uzakyol vardiya zabiti olarak ömrümün 5 senesininde yaptığım iş. hiçte öyle romanlarda, şarkılarda, filmlerde anlatıldığı gibi değildir. sefer süresince en iyi ihtimalle 10 saat, limanda işe 14-15 saat çalışırsınız. internet, telefon, televizyon, sinema gibi sizi hayata bağlayan, insan olduğunuzu hissettiren şeyler yoktur hayatınızda. sevdiklerinizle konuşmak için ya hf telsizinden türk radyoaranır, uzun beklemelerden sonra sıra size geldiğinde cızırtılar içinde , herkesin sizi dinlediğini bilerek konuşmaya çalışırsınız yada 20 gün sonra uğrayacağınız ilk limanı beklersiniz. haftalarca süren fırtınalarda uyumaya, yemek yemeye, banyo yapmaya, çiş yapmaya, iş yapmaya çalışırsınız. ayakta işerken klozetin deliğine denk getirmek için türlü akrobatik numaralar üretirsiniz.

belki hayatın boyunca kendi kendinle başbaşa kalacağın, kendin anlatıp kendin dinleyeceğin en çok zamanı gemide bulursun. uykunun en tatli yerinde, normal insanların uyudugu bir saatte alesta vardiya komutu ile uyanirsin. uzun ve yanlız vardiyalar tutarsın. liman manevraları boyunca yerine göre ya soğuktan donarsın ya sıcaktan kavrulursun. ama illa ki ıslanırsın. "lanet olsun bu hayata, sefer sonu bırakıyorum" der, ama bir türlü bırakamazsın. çünkü o ıslanmalarda deniz suyu mutlaka bir yerine kaçmıştır.

bu kadar zor ve meşakatli olmasına rağmen çok zevklidir gemide çalışmak. emeğinin karşılığını nispeten iyi bir maaş ve dünyanın çeşitli limanlarında tattığın yerel lezzetlerle alırsın. sefer sonu evine döndügünde zor birşeyleri başarmanın verdiği gurur vardir üzerinde. herkesin yapabileceği iş değildir çünkü gemide çalışmak. bu işe aşık olmadan, denizi sevmeden yapmak imkansızdır.