1. ukteci: ageylan

  ülkemizde sadece 4 okulda ; deniz harp okulu ,istanbul teknik üniversitesi, yıldız teknik üniversitesi ve karadeniz teknik üniversitesinde bulunan mühendislik programı. gemi inşaatı ve gemi makinaları mühendisi ünvanı alan mezunlar yaygın olarak kamu ve özel sektör tersaneleri, gemi dizaynı yapan mühendislik bürolarının yanısıra sektörle ilgili diğer kuruluşlar ve ayrıca makina mühendisi olarak birçok kuruluşta çalışabiliyorlar.
  bu program sık sık , gemi makineleri işletme mühendisliği ile ve deniz ulaştırma işletme mühendisliği ile karıştırılıyor canım ülkemde. zira bu sene kazandığım bölümü soranlara söylediğimde açık denize açılacağıma dair izlenim oluşuyordu. yanlış, denize açılan mühendislik dalı gemi makineleri işletme mühendisliğidir, ki onların da denize çıkmak gibi bir zorunluluğu yok sadece kendi bakış açılarına bağlı durum. ancak şu da var ki gerekli lisans ve kurslar alınırsa açık denize de çıkabilir gemi inşaatı ve gemi makineleri mühendisliği mezunları.
  iş bu giridir ki çokça editlenecektir, zira bölüme henüz başlayacak ancak sırf bu bölüm için 2. sene össye hazırlanmayı göze alan yazar tarafından girilmektedir.
  bu arada gemi inşaatı ve gemi makineleri mühendisliği doğrudan gemi inşaatı mühendisliği değildir zannımca. çünkü "gemi makineleri" ibaresi bu mühendislere bir makine mühendisi statüsü de getirmektedir, zira bu bölümü okuyanlardan makine mühendisi olarak metal firmalarında veya başka fabrikalarda çalışanlara da rastlamak mümkün.
 2. inşaat fakültesine kuş uçuşu 800 metre dolambaşlı 1 kilometreden fazla bir konumda olduğunu dün de ölçerek şahit olduğum fakülte.gölet yolundan,elektroniğin kantininden ve stadyumun alt yolundan ulaşılabilen kilo vermek ve egzersiz yapmak isteyenlerin tercihi olan biricik fakültedir.3 gün üstüste gemi inşa dan ders alanlara haftada 3 kilo verdirtmeyi garanti ediyorlarmış.
 3. okula ilk girdiğimde iyi iş bulunabilen ve güzel maaşların alındığı bir durumdaydı ancak bizde olan bu şans tekerrür etti ve mezun olduğum sırada kriz fian çıkınca bırakın güzel maaşları iş bulmanın imkansız hala geldiği hatta çalışmakta olan birçok mühendisin işten çıkarıldığı artık mezunların tersaneler yerine gemilerde çarkçı olarak çalışmaya başladığı bir durumdadır.

  halbusiki okula ilk başlağım senelerde herkesin bana ne bölümünü okuduğumu sordugunda gemi inşaatı müh. diyince:oooo onda çok iyi para var paranın a..koyarsın dediği bir durumdaydım ama gelgör ki bizde olan bu şansla para bizim a...koyuyor...
 4. son zamanlardaki ekonomik kriz nedeniyle iş bulamamaktan nasibini almış öss de puanı gayet yüksek olan mesleklerden birisidir. şu aralar en yakın arkadaşım da bu mesleği yapmakta ama iş bulamadığından bari yüksek lisans yapayım diye karar almıştır. çalışırken de doğru düzgün maaş alamamaktan, 7/24 mesaide olduğu yetmezmiş gibi asgari!! ücretle çalıştığını ve şirket kar etmek amacıyla yanlış olan projeleri onaylamasını istediği için işten ayrılmış. anlattıkça ülkenin ve dünyanın gidişinden daha fazla korkmaya başladım.
 5. gemi inşaatı mezunlarının kız olması halinde tersanelere 3. sınıfta işe başlayan kişilerdir .
 6. mezun olanların artık denize çıkamayacağı bölümdür. çünkü ulaştırma bakanlığı deniz ulaştırma genel müdürlüğü tarafından bu yeterlilik kaldırılmıştır. eskiden gerekli stcw eğitimlerini tamamlayarak uzakyol vardiya mühendisi olarak çalışabiliyorlardı ama artık yok. bu da geçen sene bu dönemlerde açılan bir dava sonucu kaldırıldı. artık uzakyol statüsünde zabitlik veya mühendislik yapacak kişilerin 4 yıl denizcilik eğitimi veren fakültelerden mezun olması gerekiyor.