merhaba! itü sözlük, içeriği dünyanın değişik noktalarında bulunan yazarlarca oluşturulan bir interaktif sözlüktür. daha fazla bilgi alabilir, üye olarak içeriğin genişlemesine katkıda bulunabilirsiniz.
  1. 1

gelin ayakkabısının altına isim yazmak

1. bu başlıkta
  2. bakın dur
  3. sırala
  1. düğün sırasında silinen isimlerin sahiplerinin en kısa zamanda evleneceğine olan inançtan dolayı, evlenmek isteyen, evde kalmış, yaşı gelmiş dişicanların gerçekleştirdiği eylemdir. bu eylemi gerçekleştirmek isteyenler, mantıksal olarak en çok hangi bölgede yazılı isimlerin sürtünmeden dolayı silineceğini hesaplar ve o bölgeye isimlerini yazdırmak için birbirleriyle yarışırlar. bu kadar mantıksal hesaplamanın yanında, gerçekleştirdikleri eylemin ne kadar batıl bir inanç olduğunu ise isimleri silinmesine rağmen yıllarca evde kaldıklarında anlarlar.

bir benzeri ise gelin çiçeği yakalamak için çalışmaktır.
  2. ablamın düğününde malum etkinlik sırasında annemin 'sen adını yazma biraz dinlen' demesiyle misafirleri gülme krizine sokan, adımı ayakkabının yerle temas etmeyecek kısmına yazmamla son bulan eylem...
    not: ablamın düğünün başında converselerini giymesi sonucu zaten kimsenin adı silenemedi.
  3. nişan kurdalesini kesip bekarlara dağıtmak ve gelinin attığı çiçeği yakalamaya çalışmak arasında kalan evre. bunlara genelde bekar genç kızlarımız tarafından ya da kızları çok kıymetli olan anneler tarafından inanilmaktadır. annem bu ikinci gruba dahil olup üç evre de tarafından başarıyla engellenmiştir. çok mu meraklıyım evlenmeye? hayır. ama bu kadar düşülmesin üstüme rica ederim.

evre bir

müstakbel yengem bütün bekarlara kurdalesinden birer parça kesmektedir. sıra bana gelir.
    şoganne: gerek yok kızım kesme sen ona. daha erken
    yengem: annecim uzun keserim. geç olur
    ben: ne arıyorum ben burda yaa.

evre iki
    düğün yapılan yerdeyiz. abimler arkadaşlarıyla odada. aşağıda misafir karşılyorum.
    şog: anne abimlerin yanına bi uğrayayım ben.
    annem: olur mu öyle şey kızım. gidilir mi yanlarına onların şimdi. hem sen ayakkabının altına adını filan yazdırırsın şimdi.
    şog: yuh! aklıma bile gelmedi anne

evre üç
    düğün sırasında yengem buketini atacak. tüm bekar kızlar piste davet edilir*. ben de o gece şipşak foto kıvamında ortalarda gezdiğim için elimde makine piste doğru yürümeye başladım

annem: kızım begüm ablan çiçeğini sana atarsa tutma emi?
    şog: ya anne aynı anda hem fotoğraf çekip hem buket tutmamı nasil bekliyorsun?

işte böyle sevgili sözlük ahalisi. olur da bütün bu şeyler doğruysa ve ben gelecekte bir gün evde kalmış bir insan olursam bunun bütün sorumlusu annemdir. işbu giri kanıt niteliği taşımaktadır.
  4. heroine- arkadaşın nikahına gidicem, keramet vardır.

misuf- ayakkabının altına ismini yazmayı unutma. ayağın ağırlık merkezi civarına yaz ki
    çabuk sürtünsün silinsin.

hayata mühendis gözüyle bakmak bu olsa gerek. kısmet faktörünü sıfıra indirmek gerek tabi.
  5. batıl inançlarımızdan biridir. sözde hangi isim silinirse o evlenirmiş, bu yüzden gelinin evlenememiş tüm arkadaşlarının yaptığı eylem.
  6. bizim kuzenlerin düğün öncesi geleneksel uyguladıkları saçma bir aktivitedir.kuzenler arasında en küçüklerdenim.bundan 2 yıl önce kuzenimi kızdırmak için beni de yazın dedim:
    -beni de yazsanızaaaa
    +haha sus bakim sen daha küçüksün
    +ne dedi o beni de mi yazın dedi hey allahım(emel)
    -yaşla mı alakalı yani?
    +ya kızım evlencen mi noldu
    -yooo sadece düşündüm de birden emel abla ben bildim bileli yazıyor yıllar geçti hala evlenmedi hayır eğer bu kadar uzun sürecekse ben de yazayım..
    (emel hariç herkes te garip bi gülümseme ve ben odadan kaçar...)
  7. hurafelerle büyümüş insanların, genelde ergenlik zamanlarında, evde kalıp kalmayacaklarını teyit ettirdikleri bir yöntemdir.
    ismi silinen hanım kızımız tez elden evlenir fakat ismi silinmeyen hanım kızımız, ileride kız kurusu olarak hayatına devam etmek zorunda olur gibi bir inanışı vardır.
    bilinen şey ise: bu iş ayakkabı altına isim yazmakla olmaz. illa ki tatmin olmak istiyorum diyorsan, ayakkabının topuk boşluğundan önce ki orta kısmına, yani en çok yıpranan ve en çok üstüne basılan yerine ismini yazmalısın. o zaman nikah kıyılmadan ismin silineceğinden, ayakkabısının altına ismini yazdırdığın gelin adayından daha çabuk evlenebilirsin belki de. he, tamam. senin damat adayında gözün vardı. çakal.
  1. 1