merhaba! itü sözlük, içeriği dünyanın değişik noktalarında bulunan yazarlarca oluşturulan bir interaktif sözlüktür. daha fazla bilgi alabilir, üye olarak içeriğin genişlemesine katkıda bulunabilirsiniz.

geçmiş zaman

1. bu başlıkta
  2. bakın dur
  3. sırala
  1. içinde bulunulan zaman diliminden önce yaşanılmış bütün yaşanmışlıkların geçtiği zaman aralıklarını nitelemek için kullanılan bir tanımdır. bunun hemen her dilde bir de türleri vardır:
    (bkz: di'li geçmiş zaman)(bkz:
    miş'li geçmiş zaman)
  2. şimdiyi ve geleceği etkileyen, değiştiren ve dönüştüren yaşam birikintisinin, düşünsel dilde türkçe karşılığı zaman dilimi.

bazan bırakmakta zorlandığımız, kimi zaman da unutmak için elimizden geleni yaptığımız zaman dilimi.

gün gelir; geçmişle ilgili öyle birşey öğrenirsiniz ki, şimdiki zamanınızla ilgili tüm bildiklerinizi değiştirir ve bu durum haliyle geleceğinizi de etkileyecek demektir. bu yüzdendir ki; an dediğin zamandan bağımsız, kendi başına varolur ve orada kalır diye kim iddia ederse etsin, inanmayın. an dediğimiz şeyde geçmiş, şimdi ve gelecek bir arada bulunur. ne gelecek ne de şimdi, asla geçmişten bağımsız ve ondan kopuk tek başına var olamaz. en azından zaman kavramı olan hiçbir zeki varlıkta.

geçmiş zamanını unutanlar; onu gelecekte tekrar yaşamaya mahkumdurlar. belki unutmamak en iyisi... farklı deneyimler yaşamak için.
  3. pınar aylin'in üçüncü albümünde** yer almış güzel ötesi bir faruk k şarkısı.

ne duy ne de gör beni
    ne yaşa ne de sev beni; boşuna
    denedik yok alemi
    senden vazgeçtim ama

seni de beni de
    vuracak bu aşk bir gün
    seni de,seni de
    yıkacak hergün

geçmiş zaman olur ki
    sen sevdiğimi anlarsın
    sarılıp boş yastığına
    hüngür hüngür ağlarsın