1. 1999-2000 yılında lisans düzeyinde öğretim vermeye başlayan felsefe bölümü. bölümün başkanı prof.dr.tülin bumin'dir.
  1. sınıfta tarih, mantık, felsefeye giriş, felsefe tarihi, türkçe gibi temel dersler zorunlu olarak okutulmaktadır. bunun yanında birinci sınıfta anaysa hukuku, doğrusal cebir, sosyoloji gibi seçmeli derslerle öğrencinin ilgi alanına yönelmesi sağlanır.

  2. sınıfta epistemoloji, etik, hukuk felsefesi gibi gibi temel felsefe dersleri zorunlu olarak okutulurken seçmeli olarak yine öğrencinin felsefeyle ilgili bir alanda seçmeli derslerden seçmesi beklenir. aristoteles, mitoloji, mantık felsefesi vs.

  3. sınıfta genek felsefe, din felsefesi, dil felsefesi,ahlak felsefesi gibi felsefenin ağır dersleri okutulur. fenomenoloji, psikoloji, psikanaliz, sinemanın toplumsal tarihi, siyaset felsefesi, aile sosyolojisi gibi çok değişik konularda seçmeli ders alma imkanı vardır 3. sınıfta

  4. sınıfta çağdaş felsefe, etik problemleri, siyaset felsefesi, toplum felsefesi sorunları gibi zorunlu dersler okutulur. klinik psikolojiden, müzik sosyolojisine, modal mantıktan, tiyatro tarihine, ahlak ve politikadan yunan tragedyalarına kadar çok çeşitli konularda seçmeli ders imkanı sunulur.

  kadrosuna bakıldığı zaman ne bir odtü felsefe kadar sağlam bir kadrosu vardır ne de boğaziçi felsefe kadar. ama sunduğu seçmeli dersler ve eğitim ortamı açısından odtü'nün de boğaziçi'nin de eline verir zannımca. bir de 2 yıl fransızca hazırlığı vardır bu bölümün fransızcası iyi olmayanlar için.

  bu bölümde okuyan arkadaşın notu: "girmek kolay, çıkmak zor, okurken anlaşılmıyor ama inanılmaz bir kültür birikimi oluşturmanızı sağlıyor"

  fakespeare, itüsözlük haber, istanbul

  söz merkez stüdyolarımızda.

  (bkz: ukte dolması)
 2. ortalamaların çok düşük olduğu,hazırlık ve ts barajını aştıktan sonra ulaşacağım bölüm
 3. ülkedeki tüm felsefe bölümlerini karşılaştırabilirsiniz. yalnız sıklıkla adı geçen odtü ve boğaziçi'yi ele alırsak, bunlar amerikan destekli kurulmuş okullar olup, ingilizce eğitim vermektedirler. bunlardan teknik bir üniversite olan odtü'nün ne derece felsefe bölümü çıkarabileceğini ve de anglo-sakson temelli eğitim yapan boğaziçi'nin de ne derece yansız olup salt ingilizceyle ne derece iyi eğitim verebileceğini düşünün. kaldı ki felsefe dili almanca'dır. ve xx. yüzyıl düşünürlerinin (ki sonunculardır bunlar) çoğunun fransız olduğunu da hesaba katarsak, evet, ülkedeki en iyi felsefe eğitimi burada verilmektedir. ha iyi midir, işte o tartışılabilir.
 4. fen lisesinden sınıfta sıra ve okulun yatılı kısmından oda ve ranza arkadaşımın dersanesindeki bu bölüme uktesi olan ve gidemeyen rehberlik hocasının kandırması ile tercih ettiği bölümdür. fransızca hazırlığın ilk yılında kalmıştır ama yazın fransa'ya gidip dil pratiği yapıp bu sorunu aşmıştır. bu sene hazırlık 2. sınıfı (umarım) sorunsuz geçecektir. sonuç olarak 2004 girişli bu arkadaş bu bölümde 1. sınıf mertebesine ulaşamamıştır. ayrıca bölümdeki kişi sayısının çok az olması devamsızlık yapıp yerine imza attırmak eylemini imkansız kılmaktadır...
 5. derslerinden tatmin olmuş bir şekilde çıkacağınız, birbirinden yetkin hocaların ders verdiği yegane felsefe bölümüdür. bilmeyenler için bölümü ilk başta bulmak zor olsada ayağınız ve kulağınız bölüme alışınca herşey mutlu mesut olur.
 6. aha buraya puanım yetiyodu lan çok matah bi şeymiş gibi puanı yüksek tutumuşlar bi de. millet akılı valla 3 tane bölüm açıyo göt kadar kontejyan açıyo sonra biz kaliteli üniyiz hep yüksek sıradaki öğrenciler geliyo diyo. de get diyecen bunlara. işin ilginci fransızca felsefe okumak nası bi psikopatlıktır lan.
 7. bu iş önce cool olmak ve zerdüşt ile başlar efenim. zaten okuduğunuz zaman bölümde en az birkaç kişi şarkıcı olmuştur. tv' de gördüğünüzde ''bu bizim sınıftaydı, malın önde gideni.'' dersiniz.
 8. çok yakın bir arkadaşımın, çok isteyip de gidemediği üniversite ve bölümüdür. o arkadaşımın şimdi nerede felsefe okuduğunu merak edenler olabilir..meraktan çatlayın ibneler.