1. xiv. yüzyılda galata'ya yerleşen cenevizliler tarafından, 1348 yılında bölgelerini yabancılara karşı korumak amacıyla, galata surlarına ek olarak yaptırılmıştır. galata surlarının baş kulesidir. xvi. yüzyılda kasımpaşa tersanesinde çalıştırılan esirler için zindan olarak kullanılmış, daha sonraları tersanenin ambarı haline getirilmiştir. geçtiğimiz günlerde kulenin yakınlarında olan patlamada çok üzücüdür kulenin manzarası harikadır
 2. avrupa'dan getirilen mühendisler tüm ceneviz surlarını ve kulelerini yıkıp galata kulesi'ni örnek olarak bizlere bağışlamışlardır.sağ olsunlar diyecektim ya ama çoktan geberdiler.
 3. belediyenin işletmesi sonucunda (ne yazık ki) normalde müzeler öğrencilere ücretsizken öğrenci indirimi bile yapılmayan, muhteşem bir manzaraya sahip ceneviz yapımı kule
 4. istanbul'a karşıdan bakınca görülen muhteşem manzaranın oluşmasında çok büyük payı olan yapıdır. görsel olarak şehire çok şey katar. yanından her geçişinde insan istanbul'da yaşadığını harbiden hisseder. içerisinde bulunduğu bahçe, gece pek tekin olmaz.
 5. galata kulesi, dünyanın en eski kulelerinden biridir. 528 yılında bizans imparatoru justinianus hükümdarlığı sırasında yapılmıştır. 13. yüzyılda cenevizliler tarafından kullanılmıştır. 1453'te fatih sultan mehmet'in istanbul'u fethiyle birlikte osmanlı imparatorluğu'nun yönetimine geçmiştir.
  yerden, çatısının ucuna kadar olan yüksekliği 77,25 metredir. yapılan statik hesaplamalara göre kulenin ağırlığı yaklaşık 10.000 tondur. duvarlarının kalınlığı ise 3,75 metredir. derinliğinde bulunan çukurların altındaki kanalda birçok kafatası ve kemik bulunmuştur. orta boşluğun bodrumu zindan olarak kullanılmıştır. kulenin kalın gövdesi işlenmemiş moloz taşındandır.
 6. dünyanın en eski şehrinin tüm zamanları kucaklayan yapısıdır. paylaşılan nadide duygulara saygılı, hassas bir devdir.
 7. şu anda duvarda asılı olan giriş 10 ytl yazısına rağmen türkseniz 5 ytl turistseniz 10 ytl alınıyor.
  hezarfen ahmet çelebi 4.murat zamanında (1632)boğazı kuş kanatlarına benzer bir araçla buradan kendisini boşluğa bırakıp 6000 m ötedeki üsküdar doğancılar'a inmiştir.
 8. itü hazırlıktayken iett ile istanbul'u tanıma gezilerim dolayısıyla buraya bir kez beleş girmeye kalkmıştım ama girememiştim.öğrenci olduğumu ısrarla belirtmeme rağmen 5 milyon (oldukça pahalı gelmişti o zaman için) istemişlerdi 2000 yılında; şimdiki giriş ücretinden haberim yok.